Olejki eteryczne z różnych roślin różnią się między sobą składem, zapachem i właściwościami. Dlatego jeśli kupujemy je nie tylko ze względu na sam, ale również prozdrowotne właściwości, warto wiedzieć, jakimi cechami charakteryzują się poszczególne rodzaje olejków.

Olejki eteryczne to wyciągi z surowców roślinnych pozyskiwane w wyniku destylacji z parą wodną, ekstrakcji lub tłoczenia. Mogą pochodzić z różnych części roślin (czasem olejki pozyskane z tej samej rośliny, ale z innych jej fragmentów mogą się różnić między sobą właściwościami). Znaczenie ma też miejsce, w jakim dana roślina rośnie oraz etap rozwoju. Przyjmuje się na przykład, że najwyższą zawartość olejków mają rośliny zrywane tuż przed kwitnieniem. Inne z kolei należy najpierw ususzyć.

Olejki eteryczne – właściwości

Olejki eteryczne wyróżniają się nie tylko intensywnym zapachem, ale również, w wielu przypadkach, właściwościami prozdrowotnymi. Nie bez powodu już przed wiekami stosowano je w ramach aromaterapii. Były także składnikiem dawnych kosmetyków i leków. Wiele cech, które dawniej przypisywano olejkom dziś znajduje naukowe potwierdzenie. To, jak działa dany olejek zależy głównie od jego głównego składnika.
Jakie zatem właściwości maja poszczególne olejki i na co pomagają?

właściwości olejków eterycznych
fot. Pixabay
 1. Właściwości antyseptyczne.
  Olejki wpływają na takie drobnoustroje jak wirusy, grzyby pleśniowe, drożdże, pierwotniaki oraz bakterie. Z reguły im wyższe stężenie danego olejku, tym jego działanie antydrobnoustrojowe jest silniejsze. Najsilniejsze właściwości antybakteryjne mają olejki, które zawierają w swoim składzie eugenol (olejek goździkowy i cynamonowy), fenole (olejek tymiankowy, cząbrowy, oregano).
 2. Właściwości wykrztuśne.
  Polegają na drażnieniu przez olejek błony śluzowej oskrzeli, co powoduje wzmożenie wydzielanie zalegającego śluzu. Najlepsze efekty osiągniemy stosując w tym celu inhalacje (samym olejkiem lub olejkiem zmieszanym z solą fizjologiczną). Najpopularniejszymi olejkami o działaniu wykrztuśnym są: olejek eukaliptusowy, sosnowy, tymiankowy, jodłowy i anyżowy.
 3. Właściwości spazmolityczne
  Chodzi o zmniejszenie napięcia mięśni gładkich przewodu pokarmowego i przywrócenie prawidłowej perystaltyki. Dodatkowo niektóre olejki pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Jeśli zależy na takich efektach, warto stosować olejki takie jak: miętowy, koprowy, kminkowy, melisowy, lawendowy.
 4. Właściwości diuretyczne
  Oznacza to, że olejki mogą przyczynić się do zwiększonego wydzielaniu moczu. Właściwości taki ma olejek z lubczyku oraz olejek jałowcowy.
 5. Łagodzenie bólów głowy.
  W tym celu można używać olejków takich jak: bazyliowy, hyzopowy, lawendowy, majerankowy, miętowy, geraniowy.
 6. Łagodzenie objawów przeziębienia (katar, kaszel).
  Tu warto stosować olejek anyżowy, cyprysowy lub eukaliptusowy; ewentualnie olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, miętowy i rozmarynowy.
 7. Łagodzenie objawów stresu.
  Olejek jałowcowy, lawendowy, melisowy, neroli, geraniowy, różany.
 8. Bóle mięśni.
  Olejek cyprysowy, jałowcowy, lawendowy, miętowy, rozmarynowy.
 9. Bezsenność.
  Olejek różany, geraniowy, jałowcowy, lawendowy, majerankowy, mandarynkowy.
 10. Zmęczenie i brak koncentracji.
  Olejek bazyliowy, geraniowy, miętowy, rozmarynowy.
 11. Kłopoty z nadciśnieniem.
  Olejek lawendowy, majerankowy, rozmarynowy, różany, szałwiowy, ylangowy.
 12. Zbyt niskie ciśnienie
  Olejek bergamotowy, miętowy, cytrynowy.

Jak używać olejków eterycznych?

W warunkach domowych olejki eteryczne mogą być używane na kilka sposobów.

 1. Inhalacje
  Tu najlepiej sprawdzić się stosowanie inhalatora (nebulizatora). Do tego celu można stosować zarówno pojedynczych olejków, jak i ich mieszanek. Dodatkowo można je zmieszać z solą fizjologiczną. Takie zabiegi pomagają na schorzenia górnych dróg oddechowych i na zatoki.
 2. Dodatek do innych kosmetyków (np. kremów). Dzięki temu zyskają one bardziej intensywny zapach.
 3. Aromaterapia.
  Tu metod jest kilka:
  kominki zapachowe;
właściwości olejków eterycznych
fot. Pexels

– dodawanie kilku kropel do kąpieli (można je łączyć z solami do kąpieli takimi jak sól z Morza Martwego, sól z Morza Śródziemnego, sól bocheńska, sól Epsom czy sól iwonicka);
– stosowanie wraz z nawilżaczem powietrza (kilka kropel dodaje się do wody umieszczonej w nawilżaczu, nawilżacz uwalnia aromatyczną mgiełkę);
– wykorzystanie dyfuzorów zapachowych do olejków (ich najprostsze wersje składają się z małej butelki zamykanej korkiem; wlewa się do niej olejek rozcieńczony alkoholem etylowym; następnie przez dziurę w korku umieszcza się w butelce cienkie bambusowe patyczki, które nasiąkają mieszanką i rozprzestrzeniają zapach po całym pomieszczeniu).
– wykorzystanie olejków eterycznych do masażu; uwaga, nie stosuje się samych olejków, tylko dodaje je do oleju bazowego.
– czasem do uzyskania efekty terapeutycznego wystarczy skropienie wybranego miejsca kilkoma kroplami olejku – np. skropienie poduszki olejkiem różanym może pomóc w walce z bezsennością.

Aromaterapii nie zaleca się kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Dużą ostrożnością powinny się też wykazać osoby cierpiące na różne choroby przewlekłe. Zanim zdecydują się one na użycie danego olejku i danej metody powinny skonsultować się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here