Jeśli chcesz, by w Twoim domu, biurze czy firmie unosił się ładny, ale nienachalny zapach – kup dyfuzor zapachowy i dobierz do niego olejek eteryczny. Takie połączenie oprócz walorów czysto węchowym ma również działanie aromaterapeutyczne.

Dyfuzory zapachowe wykorzystują zjawisko dyfuzji, czyli samorzutnego rozprzestrzeniania się cząstek. Ich najwcześniej używaną wersją były dyfuzory z patyczkami, które do tej pory cieszą się dużą popularnością. Od kilku lat jednak na naszym rynku coraz więcej jest dyfuzorów elektrycznych oraz elektrycznych nawilżaczy powietrza z możliwością dodania olejków eterycznych. Najnowsze rozwiązanie posiadające funkcję aromaterapeutyczne to nebulizatory szklane do olejków eterycznych (nie mylić z nebulizatorami do inhalacji).

Dyfuzory zapachowe z patyczkami

Budowa dyfuzora zapachowego z patyczkami jest bardzo prosta – do tego stopnie, że można go kupić jako gotowy zestaw, ale można go też wykonać samodzielnie. Dyfuzor ten składa się z małej butelki zamykanej korkiem; wlewa się do niej olejek eteryczny (lub mieszankę kilku olejków) rozcieńczony alkoholem etylowym; następnie przez dziurę w korku umieszcza się w butelce cienkie bambusowe patyczki, które nasiąkają mieszanką i rozprzestrzeniają zapach po całym pomieszczeniu.

dyfuzor zapachowy, dyfuzor olejków eterycznych, dyfuzor do olejków, dyfuzor elektryczny
fot. Pixabay

Olejek eteryczny użyty w dyfuzorze może być również rozcieńczony w mieszance alkoholu i wody lub w oleju bazowym, np. oliwie z oliwek, w proporcji 7:3 (oliwa:olejek).

Żeby utrzymać zapach, patyczki należy od czasu do czasu wyjmować i wkładać drugą stroną. W związku z tym, że substancje lotne zawarte w olejkach z czasem się ulatniają zupełnie, wypełnienie dyfuzora należy od czasu do czasu uzupełniać. Jeśli natomiast chcemy użyć innego olejku eterycznego – należy wymienić patyczki.

W sprzedaży są również dyfuzory zapachowe na patyczki z gotowymi mieszankami, do których przygotowania używa się zarówno olejków eterycznych, jak i specjalnie przygotowanych mieszanek zapachowych powstałych na bazie perfum.

Cena dyfuzorów na olejki uzależniona jest od tego, czy kupujemy go z mieszanką, czy bez. Liczy się również wygląd i jakość butelki. Generalnie najtańsze dyfuzory na patyczki możemy kupić za kilkanaście złotych, za droższe zapłacimy kilkadziesiąt.

Dyfuzory zapachowe elektryczne

To dyfuzory które oprócz funkcji aromaterapeutycznych działają również jako nawilżacze powietrza. Ultradźwiękowy dyfuzor zapachowy – nawilżacz powietrza składa się z reguły z pojemnika do którego nalewa się czystej wody oraz dodaje kilka kropel olejku eterycznego. Po przykryciu pojemnika i uruchomieniu urządzenia woda pod wpływem fal ultradźwiękowych zaczyna delikatnie parować. Z dyfuzora zaczyna unosić się delikatna, nawilżająca mgiełka.

dyfuzor zapachowy, dyfuzor olejków eterycznych, dyfuzor elektryczny nawilżacz powietrza
fot. Pixabay

Poszczególne dyfuzory elektryczne mogą być dodatkowo wyposażone w takie funkcje jak np.:

  • ustawienie czasu pracy,
  • samoczynne wyłączenia się dyfuzora w momencie, kiedy w pojemniku skończy się woda,
  • możliwość wyboru intensywności pracy urządzenia,
  • dodatkowe podświetlenie (z możliwością zmiany kolorów).

Ceny dyfuzorów elektrycznych, w zależności od liczby funkcji, wielkości, designu, wahają się w granicach 100-200 zł.

Szklany nebulizator do olejków eterycznych

Urządzenia łączące w sobie funkcję nawilżania powietrza i dyfuzji zapachów to sprzęt, który wielu osobom mającym np. problem z drogami oddechowymi może ułatwić życie. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Główną jest to, że nie wszędzie można ich używać. Jeśli mieszkasz gdzieś, gdzie poziom wilgotności w powietrzu jest wysoki – to rozwiązanie może się nie sprawdzić. Podobnie rzecz ma się w przypadku pomieszczeń w których przechowuje się papierowe dokumenty, książki itp. – wtedy ze stosowaniem nawilżacza trzeba naprawdę uważać.

Nie oznacza to jednak, że alternatywą są tylko dyfuzory z patyczkami. Na rynku pojawiły się niedawno szklane nebulizatory do olejków eterycznych. Rozpylają one olejki bez użycia wody czy temperatury, a jedynie przy użyciu praw fizyki opisanych w równaniu Bernoulliego. Mówiąc w największym uproszczeniu chodzi o to, że olejek wlewany jest w do specjalnie uformowanego szklanego naczynia. W nim, wskutek ciśnienia, rozbija się on na mniejsze cząsteczki które unoszą się i wydobywają z naczynia. Zapach wydobywający się z tego urządzenia może mieć zasięg nawet 30 mkw. Nebulizator do olejków to urządzenie elektryczne, szklaną część czyści się alkoholem, nadaje się do rozpylanie nawet olejków cytrusowych (które są wyjątkowo ulotne).

Jeśli dodasz do niego swojego ulubionego olejku – lawendowego, goździkowego, eukaliptusowego, cynamonowego itd. – ich zapach będzie się utrzymywał przez długi czas nawet w miejscach oddalonych od miejsca usytuowania nebulizatora.

Polskie sklepy oferują nebulizatory do olejków za ok. 400-500 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here