Zapach olejku z drzewa herbacianego bardziej może kojarzyć się z przyprawą, niż z dobrymi perfumami, nie zmienia to jednak faktu, że jest to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Przyczyną tego są z pewnością jego wszechstronne właściwości antybakteryjne, antywirusowe, przeciwzapalne, dezynfekujące czy wzmacniające odporność.
Skąd pochodzi olejek herbaciany?
Olejek herbaciany pozyskiwany jest z liści drzewa herbacianego – endemicznego gatunku drzew rosnących na terenie Australii. Drzewo to, znane też jako Melaleuka skrętolistna (Melaleuca alternifolia) rośnie głównie na północnym wybrzeżu tego kontynentu. Jego mieszkańcy przez setki lat wykorzystywali okłady z jego liści do leczenie do leczenie ran i oparzeń. Z czasem ludzie nauczyli się pozyskiwać z nich olejek eteryczny. Najczęściej robi się to metodą destylacji liści z parą wodną. Uzyskana w ten sposób substancja ma postać rzadkiego oleju o jasnożółtej barwie. Jeśli chodzi o zapach, opisywany jest różnie – dla jednych jest on lekko pieprzowy, dla innych kamforowy czy goździkowy.
Podobnie jak wiele innych olejków eterycznych, olejek z drzewa herbacianego ma wiele właściwości wpływających pozytywnie, a nawet leczniczo na nasz organizm.
Właściwości i zastosowanie olejku z drzewa herbacianego
Jedną z głównych właściwości olejku herbacianego jest jego działanie antyseptyczne. Olejek ten zwalcza bakterie, wirusy, grzyby i inne drobnoustroje. Kolejną, nieco związaną z tym cechą, jest jego działanie przeciwzapalne. Kto zatem powinien sięgnąć po olejek herbaciany?

- Olejek z drzewa herbacianego znajduje szerokie zastosowanie do leczenie i pielęgnacji cery trądzikowej. Zwalcza on bakterie powodujące zmiany na skórze, normalizuje pracę gruczołów łojowych, sprawia, że skóra staje się mniej tłusta i błyszcząca. To dlatego olejek ten jest składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Stosować go można również w domowych warunkach, np. robiąc parówki oczyszczające.
- Pielęgnację z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego powinny wprowadzić również osoby zmagające się z nadmiernym poceniem stóp, pękaniem skóry na piętach czy grzybicą (warto np. moczyć nogi w wodzie z dodatkiem tego olejku lub dodawać go do kremu do stóp).
- Olejek z drzewa herbacianego może również pomóc tych, którzy mają problem z łupieżem, nadmiernym przetłuszczaniem się włosów i skóry głowy czy łojotokowym zapaleniem skóry. Olejku herbacianego można np. dodać do szamponu lub do płukanki.
- Objawy przeziębienia i grypy, stany zapalne górnych dróg oddechowych, chore zatoki – to schorzenia, w których może pomóc zastosowanie inhalacji z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego.
- Olejek herbaciany bywa również stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej i do zwalczania nieświeżego oddechu.
- Może on także wykazywać działanie uspokajające.
- Warto też wiedzieć, że jego zapach odstrasza owady.

Jedną z charakterystycznych właściwości olejków eterycznych jest ich lotny charakter. Dlatego można stosować je drogą wspomnianej już inhalacji, wykorzystując kominki zapachowe czy dyfuzory zapachowe. Używa się ich także do kąpieli (lotne substancje ulatniają się wtedy wraz z parą wodną) lub dodaje do olejków stosowanych do masażu. Każda z tych metod sprawdzi się też doskonale. W przypadku olejku z drzewa herbacianego sprawdzić powinna się każda z tych metod.
Olejek z drzewa herbacianego – gdzie kupić?
Olejek herbaciany można kupić w drogeriach, zarówno tych sieciowych typu Rossman, Hebe, Natura, Super-Pharm czy Kontigo, jak i takich, które są wyspecjalizowane w sprzedaży naturalnych kosmetyków. Można go również szukać w sklepach zielarskich czy sklepach sprzedających półprodukty do wytwarzania kosmetyków domowymi sposobami. Olejek herbaciany dostępny jest również w aptekach. We wszystkich tych miejscach kosztuje mniej więcej kilkanaście kilkanaście złotych za buteleczkę o pojemności 10 ml.