Olejek eukaliptusowy jest najbardziej znany z ulgi, jaką może nam przynieść w czasie infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Jeśli jesteś przeziębionym, masz katar, zatkany nos i zatoki, boli Cię głowa, a do tego kaszlesz – warto skorzystać z walorów prozdrowotnych tego olejku. To jednak nie jedyne powody, dla których opłaca go kupić.
Olejek eukaliptusowy wytwarzany jest eukaliptusa – drzewa bądź krzewu należącego do gatunku mirtowatych, rosnących pospolicie w Australii i Oceanii. Eukaliptusy znane są m.in. z tego, że ich skórzaste liście stanowią pokarm dla koali. Okazuje się, że australijskie misie wiedzą, co dobre. Z liści eukaliptusa pozyskuje się również olejek eukaliptusowy posiadający sporo właściwości leczniczych. Olejek ten, obok lawendowego, goździkowego, herbacianego czy różanego należy do jednego z najczęściej stosowanych olejków eterycznych. Olejek eukaliptusowy jest bezbarwny i oleisty, pozyskuje się go w procesie destylacji parą wodną.
Na co pomaga olejek eukaliptusowy?
Olejek eukaliptusowy ma właściwości antyseptyczne, rozkurczowe i wykrztuśne. Z tego względu może pomóc w czasie grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych. Można go używać:
- do kąpieli leczniczych (samodzielnie lub z dodatkiem soli do kąpieli),
- do inhalacji (inhalacje przeprowadzamy dodając olejek do naczynia z gorącą, parującą wodą; następnie pochylamy się nad nim i wdychamy parę); uwaga, olejki eteryczne nie nadają się do stosowania w nebulizatorach (nazywanych też inhalatorami) ciśnieniowo-tłokowych i membranowo-siateczkowych;
- nacierając skórę kilkoma kroplami olejku;
- nanosząc na poduszkę lub piżamę dosłownie kroplę olejku (przed snem);
- do masażu (w połączeniu z olejem bazowym, czyli wybrany, bezwonnym olejem roślinnym).
Stosowanie olejku eukaliptusowego jest odradzane w przypadku:
- małych dzieci (do ok. 3. r. ż.),
- kobiet w ciąży i karmiących piersią (w tym przypadku jednak można to jeszcze skonsultować z lekarzem);
- bez konsultacji z lekarzem nie powinny go stosować również chorzy przewlekle na choroby układu oddechowego.
Inne zastosowania olejku z eukaliptusa
Olejek eukaliptusowy łagodzi także bóle reumatyczne, pobudza naszą odporność, ma działanie odświeżające (dlatego jest składnikiem wielu kosmetyków, m.in. past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej) i regenerujące. Odstrasza również owady, szczególnie komary i pchły. W tym celu można np. użyć kominka zapachowego lub dyfuzora zapachowego (elektronicznego – w formie nawilżacza do powietrza, lub tradycyjnego, patyczkowego). W grę wchodzi też wykorzystanie specjalnej wersji nebulizatora skonstruowanego z myślą o stosowaniu olejków eterycznych – mowa o szklanych nebulizatorach działających przy wykorzystaniu ultradźwięków).
Należy też pamiętać, że poza nielicznymi wyjątkami, olejków eterycznych nie można stosować wewnętrznie. Jeśli jakiś olejek jest przygotowany do spożycia, powinno być to wyraźnie zaznaczone na opakowaniu.
Gdzie kupić olejek eukaliptusowy i ile on kosztuje?
Najpopularniejsze olejki eteryczne dostępne są w znanych drogeriach sieciowych. Warto o nie pytać również w aptekach oraz sklepach z naturalnymi kosmetykami, sklepach zielarskich itp. W tym przypadku obowiązuje zasada, że im pewniejsze i bardziej sprawdzone miejsce, tym lepiej. Dodatkowo warto pamiętać, że nie każdy olejek będzie naturalnym olejkiem eterycznym (a tylko taki ma wszystkie właściwości prozdrowotne). Część z olejków dostępnych na rynku to olejki zapachowe, które albo są mieszaniną olejków eterycznych i syntetycznych, albo są całkowicie syntetyczne.
Olejek eukaliptusowy kosztuje ok. 10 zł za 10 ml.