Olejek lawendowy to naturalny olejek eteryczny wytwarzany z kwiatów lawendy. Może kojarzyć się z działaniem uspokajającym, a także… odstraszającym owady. Na tym jednak nie kończą się jego właściwości.
Olejek lawendowy, obok olejku z drzewa herbacianego, olejku różanego czy goździkowego, to jeden z najczęściej poszukiwanych olejków eterycznych. Wytwarzany jest z lawendy wąskolistnej (łac. Lavandula angustifolia), nazywanej też lawendą lekarską (Lavandula officinalis). To roślina o długich łodygach zakończonych fioletowymi kwiatostanami. Rośnie głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego, m.in. w Bułgarii, Hiszpanii i Francji. Szczególnie ten ostatni kraj, a zwłaszcza jego południowy region, czyli Marsylia, kojarzony jest z tym kwiatem oraz z kosmetykami, które są z niego wytwarzane.
Olejek eteryczny z lawendy produkowany jest poprzez destylację zawiesiny z rozwiniętych kwiatów ściętych wraz z częścią łodygi. Tak jak w przypadku wszystkich olejków eterycznych, skład olejku lawendowego nie jest stały. Może zależeć od gatunku rośliny, okresu, w którym została zerwana, miejsca, w którym rosła, pogody, jaka panowała w okresie jej wzrostu (zazwyczaj słoneczna pogoda sprawia, że olejki eteryczne wytwarzane przez rośliny są nieco intensywniejsze, może być ich również więcej).
Olejek lawendowy ma żółtą barwę oraz ziołowo-kwiatową woń. W jego skład wchodzi m.in. kamfora, która sama w sobie wykorzystywana jest np. do produkcji środków dezynfekcyjnych oraz przeznaczonych do leczenia chorób skóry oraz zakażeń spowodowanych przez bakterie i grzyby.
Właściwości i zastosowanie olejku lawendowego
Olejek lawendowy ma działanie uspokajające, odprężające, zmniejszające napięcie. W związku z tym może być stosowany:
- przy problemach z zaśnięciem,
- w stanach lękowych,
- w chwilach napięcia i nerwowości,
- wtedy, gdy potrzebujemy uspokojenia i wyciszenia,
- może mieć działanie antydepresyjne.
W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się na przykład ciepła kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku.
Olejek lawendowy, jako jeden z nielicznych olejków eterycznych, może być także stosowany bezpośrednio na skórę. Można go zatem używać do masażu ciała. W tym celu należy go wymieszać z olejem bazowym (czyli dowolnym, bezwonnym olejem roślinnym, np. rzepakowym, oliwą z oliwek czy olejem sezamowym). Taki zabieg ma właściwości:
- antycellulitowe,
- odmładzające,
- łagodzące ból,
- antyseptycze i dezynfekujące.
Olejku lawendowego można także używać punktowo na skórę w celu łagodzenia stanów zapalnych. W przypadku bólów głowy, zwłaszcza bólów migrenowych, można go wcierać bezpośrednio w skronie.
Przeciwbólowe i rozluźniające działanie olejku lawendowego można także wykorzystać w przypadku bólu mięśni. Świetnie sprawdza się wtedy kąpiel aromaterapeutyczna z dodatkiem olejku oraz soli Epsom.
Olejek lawendowy ma zastosowanie również przy nieżytach nosa, zapaleniu krtani, katarze, przeziębieniu i gorączce. Z tego typu dolegliwościami można walczyć przeprowadzając na przykład zabieg inhalacji (polegający na dodaniu do miski z gorącą wodą kilku kropel olejku i wdychaniu unoszącej się pary; w trakcie inhalacji można nakryć głowę ręcznikiem).
Olejek lawendowy nie jest zalecany kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz małym dzieciom.
Olejek lawendowy – postrach owadów
Oprócz zabiegów takich jak kąpiel, inhalacja, masaż czy punktowe wcieranie, olejku lawendowego można używać również w kominkach zapachowych czy różnego typu dyfuzorach zapachowych. Jego zapach unoszący się w mieszkaniu może nam również pomóc w wyciszeniu się i wypoczynku. Oprócz tego jednak zapach lawendy ma właściwości odstraszające owady. Można zatem spróbować ten naturalnej metody np. do walki z komarami. Podobny efekt może przynieść zapalenie lawendowej świecy zapachowej.
Gdzie kupić olejek lawendowy?
Olejek lawendowy, podobnie jak inne popularne olejki eteryczne można już kupić w sieciowych drogeriach, a także w aptekach. Warto również zaglądać do sklepów zielarskich czy sklepów z naturalnymi kosmetykami. Kupując olejek lawendowy warto upewnić się, że jest to olejek eteryczny, a nie inny preparat z dodatkiem lawendy (w sprzedaży są bowiem np. hydrolaty lawendowe). Trzeba też zwrócić uwagę, czy jest to w 100 proc. naturalny olejek, czy nie ma syntetycznych dodatków (w tym drugim przypadku byłby to olejek zapachowy, a nie eteryczny).
Podmioty specjalizujące się w sprzedaży tego typu preparatów zwykle informują, jakie jest pochodzenie olejku, często też chwalą się posiadanymi certyfikatami.
Olejek eteryczny z lawendy kosztuje ok. 10-15 zł za 10 ml. Można także zaopatrzyć się w olejek z lawendy organicznej, jego cena kształtuje się na poziomie ok. 30 zł za 10 ml.