Olejek lawendowy to naturalny olejek eteryczny wytwarzany z kwiatów lawendy. Może kojarzyć się z działaniem uspokajającym, a także… odstraszającym owady. Na tym jednak nie kończą się jego właściwości.

Olejek lawendowy, obok olejku z drzewa herbacianego, olejku różanego czy goździkowego, to jeden z najczęściej poszukiwanych olejków eterycznych. Wytwarzany jest z lawendy wąskolistnej (łac. Lavandula angustifolia), nazywanej też lawendą lekarską (Lavandula officinalis). To roślina o długich łodygach zakończonych fioletowymi kwiatostanami. Rośnie głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego, m.in. w Bułgarii, Hiszpanii i Francji. Szczególnie ten ostatni kraj, a zwłaszcza jego południowy region, czyli Marsylia, kojarzony jest z tym kwiatem oraz z kosmetykami, które są z niego wytwarzane.

Olejek eteryczny z lawendy produkowany jest poprzez destylację zawiesiny z rozwiniętych kwiatów ściętych wraz z częścią łodygi. Tak jak w przypadku wszystkich olejków eterycznych, skład olejku lawendowego nie jest stały. Może zależeć od gatunku rośliny, okresu, w którym została zerwana, miejsca, w którym rosła, pogody, jaka panowała w okresie jej wzrostu (zazwyczaj słoneczna pogoda sprawia, że olejki eteryczne wytwarzane przez rośliny są nieco intensywniejsze, może być ich również więcej).

olejek lawendowy
fot. Pixabay

Olejek lawendowy ma żółtą barwę oraz ziołowo-kwiatową woń. W jego skład wchodzi m.in. kamfora, która sama w sobie wykorzystywana jest np. do produkcji środków dezynfekcyjnych oraz przeznaczonych do leczenia chorób skóry oraz zakażeń spowodowanych przez bakterie i grzyby.

Właściwości i zastosowanie olejku lawendowego

Olejek lawendowy ma działanie uspokajające, odprężające, zmniejszające napięcie. W związku z tym może być stosowany:

  • przy problemach z zaśnięciem,
  • w stanach lękowych,
  • w chwilach napięcia i nerwowości,
  • wtedy, gdy potrzebujemy uspokojenia i wyciszenia,
  • może mieć działanie antydepresyjne.

W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się na przykład ciepła kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku.

olejek lawendowy
fot. Pixabay

Olejek lawendowy, jako jeden z nielicznych olejków eterycznych, może być także stosowany bezpośrednio na skórę. Można go zatem używać do masażu ciała. W tym celu należy go wymieszać z olejem bazowym (czyli dowolnym, bezwonnym olejem roślinnym, np. rzepakowym, oliwą z oliwek czy olejem sezamowym). Taki zabieg ma właściwości:

  • antycellulitowe,
  • odmładzające,
  • łagodzące ból,
  • antyseptycze i dezynfekujące.

Olejku lawendowego można także używać punktowo na skórę w celu łagodzenia stanów zapalnych. W przypadku bólów głowy, zwłaszcza bólów migrenowych, można go wcierać bezpośrednio w skronie.

Przeciwbólowe i rozluźniające działanie olejku lawendowego można także wykorzystać w przypadku bólu mięśni. Świetnie sprawdza się wtedy kąpiel aromaterapeutyczna z dodatkiem olejku oraz soli Epsom.

Olejek lawendowy ma zastosowanie również przy nieżytach nosa, zapaleniu krtani, katarze, przeziębieniu i gorączce. Z tego typu dolegliwościami można walczyć przeprowadzając na przykład zabieg inhalacji (polegający na dodaniu do miski z gorącą wodą kilku kropel olejku i wdychaniu unoszącej się pary; w trakcie inhalacji można nakryć głowę ręcznikiem).

Olejek lawendowy nie jest zalecany kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz małym dzieciom.

Olejek lawendowy – postrach owadów

Oprócz zabiegów takich jak kąpiel, inhalacja, masaż czy punktowe wcieranie, olejku lawendowego można używać również w kominkach zapachowych czy różnego typu dyfuzorach zapachowych. Jego zapach unoszący się w mieszkaniu może nam również pomóc w wyciszeniu się i wypoczynku. Oprócz tego jednak zapach lawendy ma właściwości odstraszające owady. Można zatem spróbować ten naturalnej metody np. do walki z komarami. Podobny efekt może przynieść zapalenie lawendowej świecy zapachowej.

Gdzie kupić olejek lawendowy?

Olejek lawendowy, podobnie jak inne popularne olejki eteryczne można już kupić w sieciowych drogeriach, a także w aptekach. Warto również zaglądać do sklepów zielarskich czy sklepów z naturalnymi kosmetykami. Kupując olejek lawendowy warto upewnić się, że jest to olejek eteryczny, a nie inny preparat z dodatkiem lawendy (w sprzedaży są bowiem np. hydrolaty lawendowe). Trzeba też zwrócić uwagę, czy jest to w 100 proc. naturalny olejek, czy nie ma syntetycznych dodatków (w tym drugim przypadku byłby to olejek zapachowy, a nie eteryczny).

Podmioty specjalizujące się w sprzedaży tego typu preparatów zwykle informują, jakie jest pochodzenie olejku, często też chwalą się posiadanymi certyfikatami.

Olejek eteryczny z lawendy kosztuje ok. 10-15 zł za 10 ml. Można także zaopatrzyć się w olejek z lawendy organicznej, jego cena kształtuje się na poziomie ok. 30 zł za 10 ml.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here