Kto z nas nie marzył o tym, by po długim, ciężkim dniu wziąć gorącą kąpiel i poleżeć w wannie? Doskonałym kosmetykiem, który dodatkowo może uprzyjemnić takie chwile jest sól do kąpieli. Czym zatem kierować się przy jej wyborze?

Sól do kąpieli ma to produkt, który może mieć zarówno właściwości pielęgnacyjne, jak i lecznicze. Do jej zalet należy również stosunkowo niska cena oraz łatwa dostępność. Dodatkowo, ze względu na to, że sól do kąpiel występuje w bardzo wielu odmianach, każdy może znaleźć taką, która najlepiej odpowiada jego potrzebom.

Rodzaje soli do kąpieli

Na rynku istnieje kilka podstawowych odmian soli do kąpieli. Każda z nich ma nieco inny wpływ na nasz organizm. Dlatego warto zapoznać się z ich właściwościami.

  1. Sól himalajska
    Jej nazwa pochodzi od miejsca, w którym jest pozyskiwana (oprócz Himalajów można ją także znaleźć w górach Karakorum – paśmie sąsiadującym z najwyższym pasmem górskim na świecie). Sól himalajska jest wolna od zanieczyszczeń, zawiera także śladowe ilości tlenku żelaza, co nadaje jej charakterystyczny, lekko różowy odcień. Działa korzystnie m.in. na bóle stawów i mięśni. Kąpiel z dodatkiem soli himalajskiej zalecana jest osobom cierpiącym na reumatyzm, choroby ginekologiczne, nawracające infekcje. Łagodzi ona również podrażnienia skóry wywołane ukąszeniami owadów.
  2. Sól morska
    Powstaje w wyniku odparowania wody morskiej lub wody z jezior słodkowodnych. Jej kolor uzależniony jest od miejsca wydobywania. Ma ono także wpływ na zestaw składników mineralnych zawartych w tej soli. Kąpiel z dodatkiem soli morskiej ma korzystny wpływ na naszą skórę: zapobiega jej wysuszaniu, zmiękcza, złuszcza martwy naskórek, wygładza. Poprawia również krążenie i łagodzi objawy cellulitu. Sól morska występuje w kilku odmianach. Do jej najpopularniejszych rodzajów należą: sól z Morza Martwego, sól z Morza Śródziemnego, sól z Morza Balijskiego.
  3. Sól Epsom
    Sól Epsom to siarczan magnezu pozyskany w procesie reakcji chemicznej. Ma pozytywny wpływ na włosy (działa przeciwłupieżowo), skórę i paznokcie. Kąpiel z dodatkiem soli Epsom może pomóc przy bólach głowy, mięśni, stawów i ogólnym zmęczeniu.
sól do kąpieli, sól himalajska
fot. Pixabay

Różnice między solą do kąpieli a solami leczniczymi

Podział na sole do kąpieli i sole lecznicze nie jest ostry. Widać to chociażby po wymienionych wyżej zastosowaniach soli kąpielowych. Najczęściej jednak do soli stricte leczniczych zalicza się te, które które wytwarzane są w miejscowościach uzdrowiskowych. Przykładowo, może być to sól bocheńska, sól iwonicka czy sól karlsbadzka. Używa się ich zarówno do kąpieli, jak i do inhalacji. Mogą mieć formę tabletek.

Co się dodaje do soli kąpielowych?

Ponieważ dla większość z nas nieodłącznym elementem relaksującej kąpieli jest ulubiony zapach unoszący się w łazience, wielu z nas decyduje się na sól z dodatkiem substancji zapachowych. Kiedy kupujemy taki produkt warto zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Najlepiej, jeśli będą do substancje naturalne, na przykład suszone kwiaty lub zioła. W internecie stosunkowo łatwo znajdziemy sklepy specjalizujące się w sprzedaży takich mieszanek. Innym sposobem na uzyskanie niezapomnianego zapachu jest dodanie do wody kilku kropel ulubionego olejku eterycznego. Połączenie soli i ulubionych ziół/kwiatów lub olejku nie tylko sprawi, że kąpiel stanie się przyjemniejsza. Wzmocni to również jej terapeutyczne działanie.

Wybierając sól do kąpieli warto pamiętać o tym, że najtańsze mieszanki dostępne w popularnych drogeriach najczęściej takich właściwości nie posiadają. Dlatego po kąpieli z ich dodatkiem nie powinniśmy się spodziewać zbyt wiele. Nie zmienia to jednak faktu, że może to być przyjemny i relaksujący moment dnia… Oczywiście nie oznacza to, że w drogerii nie można kupić dobrej soli – trzeba się jednak upewnić, co tak naprawdę jest w opakowaniu, nie sugerować się tylko nazwą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here