Sól Epsom ma wiele właściwości prozdrowotnych. Może być używana jako sól do kąpieli, ewentualnie dodatek do kosmetyków. Można ją również przyjmować doustnie. Jaki wpływ ma na nasz organizm, czym jest oraz gdzie można ją kupić – odpowiadamy na kilka najważniejszych pytań dotyczących soli Epsom.
Sól Epsom – co to jest?
Sól Epsom, czyli siarczan magnezu to nieorganiczny związek chemiczny. Początkowo otrzymywano ją poprzez odparowywanie wody mineralnej ze źródeł bijących niedaleko Epsom – miejscowości zlokalizowanej w środkowej Anglii. Stąd też wzięła się nazwa tej soli, znanej również jako gorzka sól, ewentualnie sól angielska.
Pierwotnie soli pochodzącej z Epsom używano głównie jako substancji przeczyszczającej. Z czasem odkryto inne jej właściwości. Z biegiem czasu zmieniła się także metoda jej pozyskiwania. Dziś sól Epsom otrzymuje się „fabrycznie”, za pomocą odpowiednich reakcji chemicznych.
Jaki wpływ na nasz organizm ma sól Eposm?
Sól Epsom doskonale sprawdza się jako sól do kąpieli. Ma wówczas działanie odprężające i rozluźniające. Łagodzi dolegliwości ze strony narządów ruchu (co pomaga zarówno sportowcom, osobom pracującym fizycznie, jak i tym, którzy cierpią na dolegliwości takie jak bóle stawów czy mięśni). Dzięki zawartości siarki może pomagać w procesach odbudowy tkanki chrzęstnej. Siarka działa również bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo i oczyszcza organizm z toksycznych metali ciężkich. Kąpiel z dodatkiem gorzkiej soli korzystnie wpłynie na organizm w przypadku siniaków i obrzęków.
Z kolei dzięki zawartości magnezu gorzka sól działa korzystnie na nasz układ nerwowy – ułatwia zasypianie, koi nerwy, łagodzi skurcze mięśni.
Sól angielska wywiera również korzystny wpływ na naszą skórę – działa na nią zmiękczająco. Dlatego nawet jeśli nie zdecydujemy się na kąpieli całego ciała, warto chociaż wymoczyć nogi w solance z soli Eposm. Pomoże to kłopoty ze zrogowaciałym naskórkiem, modzelami, stwardniałą, pękającą skórą na piętach czy twardymi skórkami przy paznokciach. Inną opcją jest stosowanie na bolące miejsca kompresów namoczonych w solance z soli Epsom.
Zastosowanie soli Epsom w kosmetologii
Siarczan magnezu to substancja dodawana również do kosmetyków – zwłaszcza do tych, które są przeznaczone do skóry trądzikowej, tłustej i łojotokowej. Znajdziemy ją w składzie kremów, balsamów, szamponów i żeli. Sól Epsom oczyszcza również skórę głowy i włosy z pozostałości kosmetyków do stylizacji. Pomaga także zwalczać łupież.
Osoby zainteresowane tym pozytywnym działaniem gorzkiej soli mogą również testować ją na własną rękę poprzez dodawane jej w niewielkich ilościach do kosmetyków – chodzi tu głównie o kosmetyki do włosów takie jak szampon czy płukanka.
Gorzka sól – zastosowanie wewnętrzne
Jak już wspomnieliśmy, sól gorzka początkowo stosowana była głównie jako środek przeczyszczający. Można znaleźć informacje mówiące o jej pozytywnym wpływie poprawienie i regulację procesów trawiennych, zmniejszanie procesów zapalnych w organach wewnętrznych, zmniejszanie poziomu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Sól Epsom przyjmowana jest doustnie w formie roztworu. Warto jednak zachować tu dużą ostrożność – spożycie jej w zbyt wielkich ilościach może spowodować wymioty i biegunkę oraz rozregulować pracę jelit i żołądka. Również pacjenci z chorobami nerek nie powinni spożywać soli Epsom.
Przeciwwskazania do stosowanie kąpieli z solą Epsom
Warto pamiętać, że sól Epsom, podobnie jak inne sole do kąpieli, zwłaszcza te uchodzące za lecznicze (np. sól bocheńska czy sól iwonicka) powinny byś używane „z głową” – nawet jeśli używamy ich tylko do kąpieli. Po pierwsze, należy zrezygnować z kąpieli jeśli mamy jakiekolwiek otwarte rany na skórze (skaleczenia, większe otarcia, zadrapania, oparzenia, otwarte rany itp.). W przypadku Soli Epsom należy też pamiętać, że kąpiel w niej ma działanie rozluźniające, obniżające napięcie mięśni, ale również obniżające ciśnienie. Dla nadciśnieniowców może być to zbawienne, ale już osoby borykając się z ciśnieniem zbyt niskim powinny zachować tu umiar i ostrożność. Wszystkim natomiast zaleca się stosowanie takiej kąpieli raczej wieczorem, przed pójściem spać.
Gdzie kupić sól Epsom? Ile za nią zapłacimy?
Ogromną zaletą soli Epsom jej jej stosunkowo niska cena – za 1 kg zapłacimy ok. 10 zł (w zależności od sklepu). Siarczan magnezu można nabyć w aptekach, sklepach z kosmetycznych, sklepach zielarskich, z kosmetykami naturalnymi, suplementami itp. Sól dostępna jest i stacjonarnie, i online. Warto nabywać ją ze sprawdzonych źródeł. Wtedy będziemy mieć pewność, że jest ona dobrej jakości, pozbawiona zanieczyszczeń. Sól Epsom ma formę białych kryształków.