Sucha cera, przewlekłe bóle migrenowe, problemy z libido, bezsenność, choroba lokomocyjna, objawy PMS – to tylko kilka przykładów dolegliwości, w których ulgę może przynieść nam olejek różany. Jest on jednym z najdroższych, ale też najbardziej wydajnych i najpopularniejszych olejków eterycznych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup warto bardzo dokładnie przyjrzeć się temu, co oferuje nam dystrybutor.
Olejek różany – pochodzenie i sposób wytwarzania
Olejek różany to rodzaj olejku eterycznego. W porównaniu do innych tego typu produktów jest on pod wieloma względami wyjątkowy. Do wytwarzania oryginalnego olejku różanego używa się bowiem płatków tylko jednego gatunku róży – róży damasceńskiej. Uprawiana jest ona u wybrzeży Morza Śródziemnego, głównie w jednym rejonie Bułgarii, który słynie z tej uprawy.
Róża damasceńska wymaga wysokiej wilgotności powietrza oraz umiarkowanych temperatur. Nie spotkamy jej dziko rosnącej. Płatki róży używane do wytwarzania olejku zbierane są ręcznie, o ściśle określonej porze dnia – od wschodu słońca do ok. godz. 10. Wtedy płatki mają największe stężenie olejku. Do jego pozyskiwania stosuje się metodę destylacji parą wodną, kiedyś używano także ekstrakcji, ale dziś ten sposób używany jest tylko na niewielką skalę. Do wytworzenia 1 kg olejku eterycznego z róży damasceńskiej potrzeba ok. 5 ton płatków tego kwiatu – stąd m.in. tak wysoka cena tego surowca.
Olejek różany – właściwości
Olejek różany znany jest jako składnik bardzo wielu kosmetyków przeznaczonych do cery suchej, dojrzałej i naczynkowej. Olejek ten przywraca skórze elastyczność, regeneruje ją, działa wygładzająco, łagodzi podrażnienie. Ma także moc łagodzenia zmian zapalnych, rozjaśniania przebarwień, normalizuje pracę gruczołów łojowych, redukuje blizny potrądzikowe.

Jeśli chcemy sami zaopatrzyć się w olejek różany, możemy go dodawać w minimalnych ilościach do kosmetyków, wzmacniając tym samym ich działanie.
Olejek eteryczny z płatków róży damasceńskiej ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Polecany jest osobom cierpiącym na migrenę i zmagającym się z chorobą lokomocyjną. Łagodzi on również bóle menstruacyjne i objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Przypisuje się mu również właściwości uspokajające i podnoszące libido. Można go również stosować na problemy z zasypianiem.
Jak używać olejku różanego?
- Wspomnieliśmy już, że olejek różany może być dodawany do kosmetyków drogeryjnych. Wzmacnia w ten sposób ich działanie nawilżające.
- Masaż (efekt przynosi nawet dodanie 3-4 kropli do oleju bazowego).
- Kąpiel (kilka kropli, najlepiej w połączeniu z łyżką mleka lub miodu).
- Kominek aromaterapeutyczny.
- Domowe kosmetyki (np. balsamy do ciała, zwłaszcza dla kobiet walczących z rozstępami).

Olejek różany a olejek z drzewa różanego
Jeśli szukamy olejku różanego, ważne, by nie pomylić go z innym rodzaje olejku eterycznego – olejkiem z drzewa różanego.
Ten drugi wytwarzany jest z drzewa o nazwie Aniba rosaeodora, rosnącego w lasach tropikalnych Ameryki Południowej, mylnie nazywanego też palisandrem. Jego zapach oceniany jest jako połączenie drewna i róży. Ma właściwości nieco zbliżone do właściwości olejku różanego: wygładza i ujędrnia skórę; rozjaśnia blizny, przebarwienia i rozstępy; spłyca zmarszczki; łagodzi bóle głowy i mdłości; poprawia nastrój, uspokaja i odpręża.
Co trzeba wiedzieć przed zakupem olejku różanego?
Olejek z drzewa różanego (Aniba Rosaeodora Oil, inna nazwa – Rosewood Oil) jest zdecydowanie tańszy niż olejek różany. Polskie sklepy (głównie internetowe) oferują go już za kilkanaście złotych za buteleczkę o pojemności 10 ml. Dla porównania, olejek różany (Rosa Damascena Flower Oil) kosztuje ponad 100 zł za buteleczkę tej samej pojemności. Ale uwaga – nie jest to czysty olejek różany. To 10 proc. roztwór wykonany przy użyciu olejku jojoba.
W sklepach można trafić również na 5 proc. roztwory olejku różanego, kosztujące w granicach ok. 30 zł (również za 10 ml).
Uczciwi sprzedawcy zwykle bardzo dokładnie informują, jaki olejek sprzedają. Dlatego należy czytać dokładnie opisy. Jeśli ktoś oferuje nam olejek różany za kilkadziesiąt złotych i nie informuje dokładnie, jaki jest to produkt – powinno to wzbudzić nasze podejrzenia. Niestety, zdarza się też, że jako olejek różany sprzedawany jest olejek z drzewa różanego (sami sprzedawcy przestrzegają przed tego typu praktykami).