Sól bocheńska to sól jodowo-bromowa pozyskiwana ze złóż solankowych niedaleko Bochni. Jej lecznicze walory znane są już od dawna, wykorzystywana m.in. w medycynie ludowej. Dziś stosuje się ją m.in. uzupełniająco w leczeniu szpitalnym, w leczeniu uzdrowiskowym, w gabinetach odnowy biologicznej czy hydromasażu. Każdy z nas może również stosować ją w domowym zaciszu.
Sól bocheńska do celów leczniczych – jak jej używać?
Soli bocheńskiej możemy używać na co najmniej kilka sposobów.
- W ramach kąpieli leczniczych. Ich zalecana temperatura to ok. 35-36 st. C. Na 100 l wody dodaje się ok. 1,5 kg soli. Jeśli planujemy cykl kąpieli (a takie rozwiązanie jest optymalne), można zacząć do mniejszych stężeń.
- Sól bocheńska do inhalacji. Można do tego celu używać inhalatorów lub po prostu pochylać się nad naczyniem z delikatnie parującą wodą. Na ok. 1 l wody dodajemy ok. 30 gram soli.
- Można również stosować ciepłe kompresy zmoczone w roztworze z solą, kładzione bezpośrednio na bolące miejsca.
Działanie soli bocheńskiej
Sól ta, zwierająca w swoim składzie takie pierwiastki jak jodki, bromki, chlorki, magnez, sód, wapń, żelazo. Jej pozytywny wpływ na nasz organizm jest wszechstronny i kompleksowy. Inhalacje są szczególnie przydatne dla osób chorujących na zatoki czy mających inne problemy z drogami oddechowymi. Kompresy mogą działać miejscowo np. na bolące mięśnie i stawy. Z kolei ciepłe kąpiele z dodatkiem soli bocheńskiej działają kompleksowo na cały organizm.
W ich trakcie rozpulchniony naskórek może wchłaniać składniki mineralne. Unosząca się nad wodą para działa pozytywnie na drogi oddechowe. Z kolei tworzący się na skórze płaszcz solny ma działanie antyseptyczne, dzięki czemu m.in. pozytywnie działa na schorzenia dermatologiczne. Sól bocheńska działa rozluźniająco, kojąco, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i odkażająco.
Na co pomaga sól bocheńska?
Sól bocheńska ma działanie profilaktyczne, działa też wspomagająco przy takich schorzeniach jak:
- schorzenia reumatyczne reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, zapalenie reumatyczne mięśni i ścięgien, zapalenie korzonków nerwowych);
- profilaktyka niedoczynności tarczycy;
- przewlekłe zapalenie przydatków (schorzenie ginekologiczne);
- łuszczyca, rybia łuska, wyprysk przewlekły, nerwice naczyniowe, atopowe zapalenie skóry;
- choroby układu naczyniowego;
- choroby układu oddechowego (przewlekłe zapalenie zatok);
- bóle mięśni i stawów spowodowane urazami, przetrenowanie itp.
Przeciwwskazania do stosowania soli bocheńskiej
Sól bocheńska to preparat nieinwazyjny, stosowany zewnętrznie, mimo to warto zachować zdrowy rozsądek przy jego używaniu. Istnieją też takie sytuacje, w których stosowanie tej soli jest niewskazane. Należą do nich:
- ostre stany zapalne (w tym ostre stany zapalne dróg oddechowych),
- niewydolność krążenia,
- choroba wieńcowa,
- wady serca,
- zaburzenia rytmu serca,
- choroby nowotworowe,
- czynne procesy gruźlicze,
- nadciśnienie tętnicze, psychopatie,
- nadczynność tarczycy,
- okres ciąży i karmienia piersią.
Sól bocheńska jako składnik kosmetyków
Sól bocheńska może występować jako składnik peelingów do ciała, żeli pod prysznic, kosmetyków do dłoni i stóp. Podobnie jak inne sole lecznicze, jest też składnikiem soli do kąpieli przygotowywanych z dodatkiem substancji zapachowych mających m.in. wzmocnić nasze pozytywne doznania w czasie kąpieli. Wybór, jaki oferują nam tu producenci jest ogromny. W sklepach kosmetycznych, w sklepach zielarskich itp. znajdziemy pełną gamę zapachów (cytrusowy, lawendowy, różany, eukaliptusowy i wiele innych). Warto zwrócić uwagę, czy substancje dodawane do soli są również pochodzenia naturalnego. Mogą być to zasuszone kwiaty lub zioła. Czasem dodaje się olejków eterycznych.
Oczywiście tego typu sól zapachową przygotowaną na bazie soli bocheńskiej można również przygotować samodzielnie w domu. Pomogą w tym wspomniane olejki eteryczne czy zasuszone zioła lub kwiaty (tego typy gotowe mieszanki można również kupić w sklepach).
W czystą sól bocheńską można zaopatrzyć w aptece. Jest ona stosunkowo tania. Za 1 kg zapłacimy ok. 10 zł.