W pierwszej fazie pandemii w Polsce maszynki do strzyżenia włosów stały się jednym z towarów pierwszej potrzeby. I chociaż kolejne obostrzenia nie objęły już zakładów fryzjerskich, posiadanie w domu urządzenia, którym w każdej chwili bez problemu można się ostrzyc, to rozwiązanie godne polecenia. Nie tylko w czasach pandemii.
Maszynki do strzyżenia włosów – czym się charakteryzują?
Na tle innych urządzeń służących do usuwania zbędnego owłosienia (takich jak golarki elektryczne dla mężczyzn, trymery do brody, trymery do nosa i uszu, golarki damskie czy depilatory), maszynka do strzyżenia wyróżnia się możliwością podcinania nawet stosunkowo długich włosów. Przypomnimy też dla formalności – to urządzenia przeznaczone głównie do podcinania włosów na głowie (choć oczywiście poszczególne modele mogą mieć nasadki poszerzające jego możliwości).
Za pomocą maszynki można ogolić się „na zero”, ale można też pozostawić sobie całkiem długie włosy (są takie modele, które dają możliwość ustawienia długości włosa np. na ok. 44 mm).
Z punktu widzenia sposobu działania, maszynkom do strzyżenia (czasem nazywanym też strzyżarkami do włosów, a nawet golarkami) najbliższej do trymera do brody. Trymery są z reguły nieco mniejsze i węższe.
Na co zwrócić uwagę kupując maszynkę do włosów?
Dobrej jakości maszynka do włosów powinna spełnić co najmniej kilka kryteriów, dzięki którym używanie jej będzie wygodne i funkcjonalne. Wśród nich są m.in.:
- dobrej jakości ostrza (klienci mogą wybierać m.in. spośród ostrzy stalowych, tytanowych czy węglowo-tytanowych);
- powinny być to ostrza samoostrzące się;
- maszynka powinna dawać duży wybór jeśli chodzi o długość strzyżenia włosów (najpopularniejsze przedziały to długość od 0,5 mm do ok. 25 mm);
- mocny silnik dzięki któremu obcinanie włosów jest szybkie, a maszynka się nie zacina i nie szarpie włosów;
- ergonomiczny kształt ułatwiający manewrowanie urządzeniem;
- łatwe czyszczenie (dodatkowo niektóre maszynki mają system zapobiegający zatykaniu urządzenia przez obcięte włoski).
Co jeszcze ma wpływ na jakość golarki do włosów?
Golarki do włosów (maszynki do strzyżenia) różnią się między sobą takimi parametrami jak:
- sposób zasilania (akumulatorowe, akumulatorowo-sieciowe, sieciowe);
- wydajność akumulatora, czyli czas, w jakim może pracować bez ładowania;
- ilość czasu potrzebnego do naładowania akumulatora;
- rodzaj i liczba dodatkowych głowic, nakładek itp.
Szczególnie ten ostatni element powoduje, że poszczególne modele maszynek do obcinania włosów różnią się znacznie między sobą skalą zastosowań. Niektóre z nich mają bowiem opcję przycinania wąsów i brody (stając się, de facto, trymerem do brody) czy usuwania niechcianego owłosienia z nosa i uszu, a nawet golenia skóry twarzy na sucho i na mokro. Takie uniwersalne maszynki kosztują kilkaset złotych.
Oczywiście w tym przypadku, tak jak w przypadku każdego innego urządzenia, warto się zastanowić, czy jeśli coś jest do wszystkiego, to nie jest przypadkiem do niczego? Na takie pytanie należy jednak odpowiedzieć sobie samemu, biorąc pod uwagę zarówno wygląd danego urządzenia, nasze zapotrzebowanie na daną jego funkcjonalność oraz cenę. Dla przykładu, jeśli podcinaniem wąsów i brody zajmujemy się tylko raz na jakiś czas, bo zwykle korzystamy z usług barbera, trymer z kompletu może nam w zupełności wystarczyć. Jeśli jednak robimy to regularnie, być może warto zainwestować w sprzęt przeznaczony stricte do wąsów i brody?
Gdzie kupić maszynkę do włosów?
Maszynki do włosów dostępne są we wszystkich popularnych sklepach ze sprzętem RTV i AGD, takich jak m.in. Euro RTV AGD, Media Markt czy Media Expert. Polecamy też poszukiwania na Allegro, Morele.net czy NEO24.pl. Generalnie urządzenia te sprzedawane znajdziemy zwykle w zakładkach z małym AGD (lub – odpowiednio – na działach z takim sprzętem). Zwykle sprzedaje się je jako maszynki do strzyżenia. Jak już jednak wyjaśnialiśmy, na urządzenia z możliwością strzyżenia włosów trafimy również poszukując trymera czy golarki. Wiele z nich to bowiem urządzenia wielofunkcyjne.
Jeśli chodzi o najpopularniejsze marki, na rynku urządzeń do usuwania niechcianego owłosienia (od małych trymerów, po zaawansowane depilatory IPL) prym wiodą:
- Braun,
- Philips,
- Remington,
- Babyliss.