Teoretycznie spokojnie można się niego obejść. Nie jest przedmiotem pierwszej potrzeby. Jeśli ktoś jednak zdecyduje się na jego zakup lub dostanie go w prezencie – często staje się on jego ulubionym gadżetem, bez którego trudno sobie wyobrazić ulubione chwile. O czym mowa? O kominku zapachowym – przedmiocie, który cieszy nasze zmysły.

Czym są kominki zapachowe?

Kominki zapachowe mogą przybierać bardzo różne formy – od mocno dekoracyjnych, nawiązujących kształtem do różnych przedmiotów – po proste, wręcz ascetyczne figury. Kluczowym miejsce w kominku jest miseczka do której wkłada się wosk zapachowy lub wlewa wodę i kilka kropel olejku eterycznego. Pod spodem znajduje się miejsce na wstawienie małej świeczki (tzw. tealigta, podgrzewacza). Po jej zapaleniu wosk się roztapia uwalniając zawarty w sobie zapach. Z kolei właściwości olejków eterycznych sprawiają, że pod wpływem ciepła uwalniają one lotne substancje, które również mogą wypełnić wnętrze pięknym aromatem.

Najczęściej spotykanymi kominkami są kominki ceramiczne. Mogą być one również wykonane z z kamienia, ze szkła, metalu lub drewna (lub z kilku rodzajów materiałów). Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się kominki zapachowe elektryczne.

Kominek na wosk vs kominek do olejków

Przed zakupem kominka zapachowego warto zadać sobie pytanie, do czego będziemy go używać. Eksperci wskazują bowiem, że lepiej byłoby nie podgrzewać w jednym kominku i olejków, i wosków. Po pierwsze ze względów praktycznych (np. kwestia czyszczenia miseczki), a po drugie – kominek do wosków powinien być nieco inny niż kominek do olejków eterycznych (do aromaterapii).

Kominek do wosków powinien być nieco większy niż kominek do olejków, m.in. ze względu na miseczkę. Musi być ona na tyle duża, by pomieścić woskowy wkład (warto pamiętać, ze po roztopieniu zwiększa on nieco swoją objętość). W przypadku olejków wskazana jest raczej mniejsza miseczka (nie trzeba wtedy tak często uzupełniać wody).

kominek zapachowy, kominek na wosk, kominek na świeczkę, kominek do olejków, kominek do aromaterapii
fot. Pixabay

Inną kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest wysokość kominka. Do wosków sprawdzą się wyższe – takie, w których odległość między płomieniem a miseczką nie będzie zbyt mała. Dzięki temu wosk nie będzie się przypalał. Kominek do olejków eterycznych może być niższy.

Setki kształtów i kolorów

Jeśli chodzi o design kominków zapachowych, wybór w tej kwestii jest naprawdę ogromny. Każdy powinien znaleźć coś, co będzie w zasięgu jego kieszeni, zgodne z jego gustem oraz pasujące do wnętrza, w którym ma być używane. Jeśli mielibyśmy podpowiedzieć cokolwiek osobom kupującym kominki zapachowe, doradzilibyśmy zakup takiego, który będzie wykonany z dobrej jakości materiałów. Po pierwsze, nie ryzykujemy wtedy że podczas palenia zdarzy się coś niepożądanego. Po drugie – taki kominek będzie trwalszy.

Koleją kwestią jest pora dnia, kiedy najczęściej będziemy używać kominka. Jeśli będzie to na przykład wieczór, być może warto rozważyć zakup kominka z ażurowymi zdobieniami – wtedy po włożeniu do niego świeczki będzie on pełnił funkcję dekoracyjną. Podobnie wygląda sprawa z kominkami witrażowymi – one również mogą ładnie prezentować się w ciemności.

Tealighty – czym są, skąd się wzięła ta nazwa

Tealighty, nazywane również podgrzewaczami, ewentualnie ogrzewaczami – to małe świeczki wstawiane do kominków zapachowych lub palone samodzielnie, najczęściej w celach dekoracyjnych. Najczęściej znajdują się w pojemniczka w tworzywa sztucznego, rzadziej ze szkła.

kominek zapachowy, kominek na świeczkę, tealights, podgrzewacze, świeczki
fot. Pixabay

Nazwa tealight wzięła się od pierwotnego zastosowania tego typu świec. W Japonii były one elementem rytuału parzenia herbaty (służyły one do podgrzewania dzbanka). Dziś ich zastosowanie jest znacznie szersze. Podobnie jak świece mogą one mieć kolor naturalny, mogą być barwione, mogą być też zapachowe. Podgrzewacze najczęściej produkowane są z parafiny, ale kupić można również takie wykonane z wosku sojowego lub innych wosków naturalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here