Zapach goździków może kojarzyć się ze świętami, piernikiem i… grzańcem z wina lub piwa. Być może mało osób zdaje sobie sprawę, jak zdrowa jest to przyprawa. Wiele właściwości prozdrowotnych ma także olejek goździkowy.

Olejek goździkowy jest jednym z najpowszechniej stosowanych olejków eterycznych. Otrzymuje się go oraz destylację z parą wodną świeżych lub suszonych pąków kwiatowych goździkowca korzennego (jego mniej znana nazwa to czapetka pachnąca – Syzygium aromaticum). Drzewo to zaliczane jest do mirtowatych, rośnie dziko w Indonezji, a jego uprawy znajdują się głównie głównie w Tanzanii. Wysokość goździkowca nie przekracza 10 m, jego liście przypominają nieco wawrzyn, ale są jaśniejsze i mają brunatne plamki.

olejek goździkowy
fot. Unsplash

Olejek goździkowy ma charakterystyczny „piernikowy” zapach i jasnożółty kolor, który z czasem ciemnieje, finalnie przyjmując odcień brązu. Głównym składnikiem olejku jest eugenol. To właśnie jemu substancja ta zawdzięcza swoje właściwości odkażające i znieczulające. Olejek goździkowy można także uzyskać w wyniku destylacji szypułek i liści goździkowca, ale ma on wówczas zdecydowanie gorszą jakość. Niestety, zdarza się, że pełnowartościowy olejek z pąków kwiatów jest mieszany z tańszym olejkiem z liści i szypułek.

Właściwości olejku goździkowego

Jak już wspomnieliśmy, olejek goździkowy ma działanie odkażające oraz znieczulające, działa także bakteriobójczo i antywirusowo. Dzięki temu może być stosowany przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Sprawdza się także u osób skarżących się na bóle reumatyczne. Ponadto działa stymulująco na układ odpornościowy oraz pomaga przy zaburzeniach trawienia. Może również działać pobudzająco na układ nerwowy, łagodząc objawy apatii, a nawet depresji. Przypisuje się mu także bycie lekkim afrodyzjakiem. Olejek łagodzi także stany zapalne dziąseł, pomaga zwalczyć problemy z aftami i nieświeżym oddechem.

Oprócz tego olejek goździkowy działa odstraszająco na owady, zwłaszcza na meszki.

Jak stosuje się olejek goździkowy?

Podobnie jak w przypadku innych olejków eterycznych, olejku goździkowego można używać na kilka różnych sposobów.

  1. Masaże (kilka kropel w połączeniu w tzw. olejem bazowym, czyli bezwonnym olejem roślinnym; w tym przypadku polecane jest użycie oleju migdałowego).
  2. Kąpiele aromaterapeutyczne – kilka kropel do wanny z ciepłą wodą (okolice 37 st. C).
  3. Inhalacja – do wrzącej, parującej wody dodajemy po dwie, trzy krople olejku z drzewa herbacianego, olejku eukaliptusowego oraz goździkowego.

    olejek goździkowy
    fot. Unsplash
  4. Płukanie ust – dwie krople olejku na pół szklanki wody (uwaga, nie wolno połykać).
  5. Olejek goździkowy świetnie nadaje się również do stosowania w dyfuzorach zapachowych, kominkach zapachowych (aromaterapeutycznych). W tej formie można go stosować między innymi wtedy, gdy zależy nam na odstraszeniu owadów. W tym celu można również posmarować skórę olejkiem rozcieńczonym w wodzie. Uwaga, nierozcieńczonych olejków eterycznych nie można stosować bezpośrednio na skórę (z niewielkimi wyjątkami, do których należy np. olejek różany).
  6. Olejek goździkowy i jego zapach dobrze sprawdza się również w mieszankach z innymi olejkami. Wzmacniają one wtedy swoje działanie. Przykładowo, jeśli walczymy z sennością i chcemy lekko pobudzić umysł, olejek goździkowy możemy połączyć z rozmarynowym i geraniowym. Na poprawę nastroju może z kolei wpłynąć mieszanka olejku goździkowego i pomarańczowego.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania olejków eterycznych przez kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz przez małe dzieci (chyba, że po konsultacjach z lekarzem). Przed użyciem olejku na skórę należy przeprowadzić próbę uczuleniową. Olejki eteryczne, co do zasady, nie nadają się do użytku wewnętrznego. Od tej zasady są wyjątki, ale wtedy musi być to wyraźnie zaznaczone na opakowaniu olejku.

Gdzie kupić olejek goździkowy?

Apteki, sieciowe drogerie, sklepy zielarskie, sklepy z naturalnymi – w tym wszystkich miejscach powinniśmy bez problemu kupić olejek z goździkowca. Kosztuje on ok. 10 zł za 10 ml.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here