OLX czy inne portale ogłoszeniowe są popularnym miejscem, w którym często odnajdujemy interesujące nas przedmioty i kupujemy je “od sąsiadów”. Bardzo często kupowanie poprzez takie portale odbywa się na duże sumy pieniędzy i de facto odbywa się z osobami, które mieszkają na drugim końcu kraju np. wysyłkowo. Choć na tego typu portalach możemy znaleźć wiele interesujących ofert, gadżetów i akcesoriów to coraz częściej wśród nich zamieszczane są także ogłoszenia przez przestępców, którzy upodobali sobie ten sposób wyłudzenia pieniędzy i kradzieży. W tym tekście podpowiadamy, na co zwracać uwagę, jeśli kupujemy właśnie poprzez portale ogłoszeniowe i nie dać się okraść.

Nie podawaj haseł do bankowości i nie loguj się do niej z linku

Pierwszym zagrożeniem, jakie na nas czeka na portalach typu OLX, jest wyłudzenie danych do naszego konta bankowego. Sposób ten staje się coraz bardziej popularny, a my możemy stracić przez niego wszystkie nasze oszczędności z konta. O procederze tym słyszymy coraz częściej, gdyż wiele osób nieświadomych zagrożenia podaje takie dane lub loguje się na fałszywych stronach płatności. NIGDY nie powinniśmy podawać loginu lub hasła do konta bankowego osobom prywatnym. Bardzo często przestępcy wysyłają również do nas link ze stroną, na której mamy dokonać płatności lub opłacić np. jedynie przesyłkę. W rzeczywistości strona ta jest łudząco podobna do strony banku lub systemu płatności, ale jest zwykłą “podróbką”. Po wpisaniu tam hasła i loginu do bankowości, przestępcy przejmują te dane i mogą wypłacić z naszego konta wszystkie pieniądze.

Finalizuj transakcje osobiście lub przez portal sprzedażowy

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, jeśli zdecydujemy się na kupno danej rzeczy, jest umówienie się osobiście z osobą sprzedająca i odebranie przedmiotu oraz opłacenie go. Często z różnych przyczyn nie możemy osobiście spotkać się i kupić wymarzonego miksera lub roweru, dlatego, jeśli nie ma takiej możliwości, warto poprosić o wystawienie danego sprzętu na portalu sprzedażowym np. na Allegro. W takim przypadku, jesteśmy chronieni przed oszustwem, sprzedawca jest weryfikowany, a my wpłacamy pieniądze poprzez oficjalny system płatności. Jeśli z jakichś powodów np. braku czasu w grę nie wchodzi taka opcja, możemy poprosić sprzedającego, aby wysłał przedmiot w paczce kurierskiej “za pobraniem”. Przy odbiorze sprawdzimy przedmiot przy kurierze i dokonamy opłaty.

Nie podawaj kodu BLIK

Coraz częstszym sposobem wyłudzenia i kradzieży pieniędzy na tego typu portalach jest również proszenie o kod BLIK. BLIK jest popularnym sposobem płatności poprzez wygenerowanie kodu i wpisanie go w bankomacie lub na terminalu płatniczym. Przestępcy coraz częściej próbują wyłudzić od nas taki kod, np. oferując pobranie płatności w ten sposób. Nigdy nie wolno przekazywać nam tego kodu osobie nieznajomej w nieautoryzowany sposób. Jeśli to zrobimy, dana osoba będzie miała dostęp do naszych wszystkich pieniędzy na koncie i z bardzo dużym prawdopodobieństwem zostaniemy okradzeni. Kod taki wolno podawać jedynie w terminalu płatniczym lub w bankomacie — nigdy osobom postronnym, których nie znamy. Nawet nie powinniśmy wpisywać go na stronie internetowej, którą prześle nam osoba sprzedająca, gdyż może być ona podrobiona, a my stracimy wszystkie pieniądze z konta.

Nie płać jako pierwszy

Kolejną przydatną poradą, jeśli kupujemy przedmioty na portalach ogłoszeniowych, jest ta dotycząca płatności jako pierwsi. Często możemy zostać poproszeni o zapłatę na rachunek bankowy całości kwoty lub np. jedynie opłaty “na kuriera”. Jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów przez przestępców na okradzenie nas. Przestępcy podają konta “słupów” lub stworzone na podstawie skradzionych dokumentów, a następnie znikają i zostawiają nas bez przedmiotu. Jeśli danej osobie zależy na sprzedaży przedmiotu, powinna zrozumieć nasze obawy i postarać się o bezpieczną finalizację transakcji np. poprzez portal sprzedażowy. Obecnie nie jest to trudne, a jeśli spotkamy się z kategoryczną odmową i żądaniem wysyłania pieniędzy osobie nieznajomej jako pierwsi, będzie to poważny sygnał, że dana oferta może być oszustwem.

Sprawdź profil sprzedającego i jego historię

Dobrą praktyką, której nie wykonuje wiele osób, jest sprawdzenie profilu osoby sprzedającej. Po takim profilu możemy dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy. Może być to np. staż konta, czyli data jego rejestracji, opinie innych kupujących czy wystawione przedmioty. Choć nie jest to gwarancją kupienia rzeczy bez ryzyka, w ten sposób możemy wychwycić np. wiele tych samych ofert w różnych miastach czy bardzo dużą ilość wystawionych przedmiotów, co nie będzie wróżyło zbyt dobrze.

Unikaj podejrzanych ofert

Jedną z najlepszych porad podczas kupowania przedmiotów z portali ogłoszeniowych jest unikanie ofert podejrzanych lub takich, które budzą nasze wątpliwości. W takich sytuacjach zdecydowanie warto jest zrezygnować z zakupu i nie ryzykować utraty pieniędzy. Do podejrzanych ofert należeć będzie np. bardzo niska cena w postaci 50% ceny rynkowej lub mniejsza. Tak korzystna z pozoru oferta powinna wzbudzić naszą uwagę, gdyż z łatwością dany przedmiot można sprzedać za np. 80% ceny sklepowej a tak duża obniżka może być próbą oszustwa. Na portalach ogłoszeniowych nie powinniśmy kupować również rzeczy drogich jak np. smartfony lub telewizory itp. jeśli nie posiadają one odpowiedniego numeru, dokumentu zakupu, ładowarki czy zestawu oryginalnych pudełek. Może oznaczać to, że dany przedmiot jest kradziony, a my pomimo uczciwych zamiarów możemy stracić go, jeśli do naszych drzwi zapuka policja.

Co robić, jeśli zostaliśmy oszukani?

Nawet pomimo zachowania największych starań i ostrożności, czasami możemy zostać oszukani. W takim wypadku nie powinniśmy wahać się — nawet jeśli jest to mała suma i zgłosić sprawę na policję oraz np. u nas w banku, jeśli pieniądze straciliśmy np. z konta lub karty. W niektórych przypadkach środki mogą być nam zwrócone przez bank np. z ubezpieczenia karty, a policja będzie dysponowała dużo większymi możliwościami odnalezienia przestępców. Zgłoszenie oszustwa zwiększy nasze szanse na odzyskanie pieniędzy oraz zapobiegnie dalszemu wyłudzaniu środków przez takie osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here