Sól z Morza Martwego to jedna z najpopularniejszych odmian soli do kąpieli. W nieco wyższym stężeniu może ona mieć również właściwości terapeutyczne. Zakup ten nie nadszarpnie zbytnio domowego budżetu, za to korzyści z niego można odnieść bardzo wiele.

Sól z Morza Martwego – pochodzenie

Ze względu na specyfikę Morza Martwego pozyskiwana z jego wody sól różni się od zwykłej soli morskiej, a tym bardziej od soli stołowej. W soli z Morza Martwego występuje zdecydowanie mniejsze stężenie chlorku sodu (NaCl), w wyższe takich składników jak związki krzemu, krzemu, wapnia, magnezu, potasu, żelaza, jodu, fluoru, bromu, sodu, glinu, bromu i wielu innych.

Jeśli weźmiemy pod uwagę oddziaływanie soli z Morza Martwego na nasz organizm, największymi efektami prozdrowotnymi może pochwalić się sól karnalitowa, najpopularniejsza, a jednocześnie najszlachetniejsza odmiana soli z Morza Martwego. Ze względu na swój skład jest ona znana również również jako sól magnezowo-potasowa. Jej głównym związkiem chemicznym jest karnalit, czyli uwodniony podwójny chlorek potasu i magnezu.

Sól z Morza Martwego – działanie

Sól z Morza Martwego jest skuteczna m.in. w łagodzeniu wielu schorzeń dermatologicznych takich jak łuszczyca, skórne objawy alergii, choroby łojotokowe czy trądzik młodzieńczy. Kąpiel w niej przeciwdziała egzemie, łagodzi podrażniania i stany zapalne skóry oraz głęboko oczyszcza.

sól z Morza Martwego, sól magnezowa, sól karnalitowa
fot. Pixabay

Dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych regularne zabiegi z dodatkiem soli z Morza Martwego wspomagają pracę układu krążenia, przyspieszają naturalne wydalanie toksyn z organizmu, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry, utrzymują jej właściwy poziom nawilżenia.

Kąpiel w soli z Morza Martwego łagodzi również bóle mięśni i stawów, ujędrnia skórę, pomaga zwalczać cellulit. Działą też korzystnie na nasz układ nerwowy. Pomaga się wyciszyć.

Rodzaje soli z Morza Martwego

Zanim sięgniemy po tę odmianę soli do kąpieli warto pamiętać, że występuje ona w różnych postaciach. Kiedy kupujemy wybrany przez siebie produkt warto przyjrzeć się, z jakim rodzajem tej soli mamy do czynienia. W niektórych bowiem przypadkach producenci nas o tym informują.

Jak już wspomnieliśmy, najpopularniejszą odmianą soli z Morza Martwego jest sól karnalitowa. Sprawia ona wrażenie lekko wilgotnej, a czasami wręcz wydaje się być lekko oleista. Za to wrażenie odpowiedzialny jest magnez, zawarty w niej w bardzo dużych ilościach.

W sklepach trafimy również na sól opisaną jako sól naturalna z Morza Martwego nieoczyszczona”, albo po prostu sól naturalna z Morza Martwego”. Nie zawsze się to zdarza, ale producenci czasem opisują, jaki dokładnie składnik dominuje w danej odmianie. Warto to sprawdzić, zwłaszcza jeśli mamy nadzieję na skutki lecznicze kąpieli solankowych. Może się okazać, że nie przyniosą takich efektów, o jakie nam chodziło.

Jak używać soli z Morza Martwego?

Przytłumione światło, muzyka, świece zapachowe i może do tego jakaś książka czy kieliszek wina? Jeśli tak wyobrażasz sobie swoją wymarzoną kąpiel po długim, męczącym dniu, dodanie do niej soli z Morza Martwego sprawi, że rzeczywiście zrelaksujesz się i zregenerujesz. Do kąpieli możesz dodać też ulubionego olejku eterycznego lub suszonych ziół i kwiatów. Oczywiście w sprzedaży jest też mnóstwo gotowych mieszanek, w przypadku których sól z Morza Martwego wzbogacona jest naturalne aromaty czy zioła.

sól z Morza Martwego, sól karnalitowa, sól magnezowa
fot. Unsplash

Jeżeli zależy Ci na leczniczym efekcie kąpieli, zwróć szczególną uwagę na stężenie soli (nie powinno być niższe niż 1 proc.). Po kąpieli należy dokładnie opłukać skórę. Zabieg należy przeprowadzać trzy razy w tygodniu.

Sól z Morza Martwego nadaje się również do wykonywania okładów i kompresów. Świetnie sprawdza się także jako sól do moczenia nóg. Łagodzi opuchliznę, zmiękcza skórę, ma działanie antyseptyczne i antybakteryjne.

Gdzie kupować sól z Morza Martwego?

Sól z Morza Martwego jest jedną z najpopularniejszych. Częściej się można na nią natknąć niż np. na pochodzące z Polski sól bocheńską czy sól iwonicką. Na ofertę trafimy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Sprzedają ją zarówno sklepy z kosmetykami (zwłaszcza naturalnymi), suplementami diety czy ziołami, jak i apteki. Klient ma ogromny wybór jeśli chodzi i pojemność opakowań, jak i rodzaj zapachów i dodatków. Bez problemu kupić też można oczywiście czystą sól.

Jak już wspomnieliśmy jednak, warto sprawdzać, jaką dokładnie odmianę soli z Morza Martwego kupujemy.

Jeśli chodzi o ceny – ze względu na zróżnicowanie asortymentu trudno o jakieś widełki. Tym bardziej, że producenci stosują dużą dowolności jeśli chodzi o nazewnictwo. Dla przykładu, za 1400 g produktu sprzedawanego jako „Sól Czysta z Morza Martwego” możemy zapłacić ok. 20 zł. W innym sklepie zbliżoną kwotę zapłacimy za 500 g soli karnalitowej. Jeszcze inny sklep za 500 gram „czystej soli z Morza Martwego” życzy sobie 6 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here