Wybór pościeli, jaki obecnie oferują nam sklepy jest tak duży, że naprawdę trudno byłoby znaleźć osobę, która nie znalazłaby czegoś dla siebie. Możemy wybierać wśród tysięcy wzorów, kolorów, printów, odcieni. Do tego oczywiście należy dodać kwestie związane z materiałem, z którego uszyta jest pościel oraz dobór odpowiednich wymiarów. Jeśli gubicie się w tym wszystkim, zapraszamy na krótki poradnik zakupowy dotyczący pościeli.

Pościele 160×200? 200X220? A może jeszcze inne?

Wygląd wyglądem, materiał materiałem, ale jeśli kupimy komplet pościeli, którego wymiary nie będą pasowały na naszą kołdrę (bo to ona zwykle jest zwykle tym bardziej newralgicznym elementem), to sprawunek będzie nieudany. Dlatego rozglądając się za pościelą warto wiedzieć, jaki konkretnie rozmiar chcę się kupić.

Z wymiarami poszewek na poduszki jest nieco łatwiej. Jeśli chodzi o pościel dla dorosłych, w Polsce dominują poduszki w rozmiarze 70×80 cm i takie też poszewki są najczęściej w kompletach. Rzadziej można się zetknąć z poduszkami 50×60 cm. Jeśli interesuje nas ten drugi rozmiar, należy się upewnić, że taki właśnie jest w komplecie. Choć oczywiście tu w przypadku pomyłki sytuacja nie jest bez wyjścia (problem byłby w drugą stronę).

pościele, pościel, pościel 160x200, pościel 200x220, komplet pościeli
fot. Pixabay

Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana jeśli chodzi o wymiary poszewek na kołdry. Tu do wyboru mamy co najmniej kilka wariantów:

  • 140×200 cm (najczęściej na kołdry jednoosobowe),
  • 160×200 cm (najczęściej na wersalki, taka kołdra może pełnić rolę kołdry dwuosobowej),
  • 180×200 cm (stosunkowo rzadki rozmiar, ale się zdarza),
  • 200×220 cm (wariant na łóżka dwuosobowe).

Wymienione wyżej rozmiary kołder to te, które w tej chwili są w Polsce najpopularniejsze. Może się jednak zdarzyć, że akurat nasza kołdra ma wymiary 150×200 cm (rzadkie, ale też spotykane). Jaki stąd wniosek? Jeśli kupujemy komplet pościeli i nie pamiętamy wymiarów kołdry, lepiej wcześniej ją zmierzyć. Dotyczy to również pościeli dla dzieci oraz pościeli do łóżeczek.

A co jeśli kupujemy pościel na prezent? Wtedy oczywiście najlepiej postawić na tę, która jest najbardziej uniwersalna. Np. jeśli będzie to komplet dla nowożeńców, można postawić na pościel 200×220 cm.

Rodzaj materiału, z którego wykonane są pościele

Śnieżnobiała lub bardzo jasna, pachnąca, wykrochmalona, wymaglowana i sztywna, czasem ozdobiona haftami czy koronkami – czy ktoś w Was pamięta, że kiedyś właśnie w ten sposób wyglądała większość bielizny pościelowej? Na pewno miała ona swój urok, który do dziś lubimy wspominać. O tym, że mamy do niej sentyment świadczy zresztą pojawienie się tego kompletów w nowoczesnym wydaniu. Stylizowana na retro pościel z haftami cały czas znajduje nabywców. Podobnie jak „babcina” pościel z koronką.

Po okresie wykrochmalonej i wymaglowanej pościeli przyszła pora na kolorowe komplety z kory (rodzaj bawełny której nie trzeba było prasować). Niestety, zwłaszcza na początku lat 90. zdarzało się często, że wiele z nich miało w sobie sporo sztucznych, nieoddychających dodatków.

pościele, pościel 160x200, pościel 200x220, poduszki
fot. Pixabay

Na szczęście wszystko wskazuje na to, że ten okres „pościelowej mody” mamy już za sobą. Dziś pościel wśród materiałów, z których szyje się pościel królują różne odmiany bawełny. Już od dłuższego czasu ogromną popularnością cieszy się pościel z satyny bawełnianej, nadal popularne są komplety z kory, zaś zimą wiele osób decyduje się na pościel flanelową lub frote.

Do bardziej eleganckich pościeli zaliczyć można np. pościel z atłasu. Coraz większą popularnością cieszą się też komplety z makosatyny (bawełna egipska) lub bawełny hiszpańskiej.

Pościel jako ważny element wystroju sypialni

Wspomnieliśmy na początku, że jeśli chodzi o wzory, nadruki, kolory, motywy, printy itp. wyobraźnia producentów zdaje się nie mieć granic. Dla nas, konsumentów, taka sytuacja ma wiele zalet. Jedną z nich to oczywiście możliwość wybrania dokładnie takiego kompletu, który nam się podoba. I choć z pozoru jego wygląd nie powinien mieć aż tak dużego znaczenia jak np. wygoda, praktyka pokazuje że jest inaczej. Mało tego, wybieramy pościel nie tylko trafiającą w nasze gusta, ale również pasującą do wystroju w sypialni. Jeśli do tego dodamy gustowne prześcieradło – nawet niezasłane łóżko nie będzie straszyć swoim wyglądem.

Jeśli jednak jesteśmy z tych, którzy choćby nie wiem co – muszą zarzucić na nie choćby jakiś pled czy narzutę – tu również warto zadbać o to, by całość do siebie pasowała. Podobnie jak dodatkowe koce czy „jaśki”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here