Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Podejrzewamy jednak, że równie wielu zwolenników znalazłoby stwierdzenie, że sercem domu jest sypialnia. Chociażby ze względu na fakt, że to właśnie w niej spędzamy najwięcej czasu. Warto więc zadbać o to, by była miejscem wygodnym i eleganckim – takim, w którym przyjemnie nam będzie budzić się i zasypiać. Szczególną uwagę należałoby zwrócić na pościel.

Zakup odpowiedniej jakości pościeli pomoże nam zadbać o komfort i higienę snu. Wśród dostępnych na rynku tkanin z których produkuje się poszewki na kołdry i poduszki ogromną popularnością cieszy się obecnie satyna bawełniana. Jest ona delikatna, miękka i przyjemna w dotyku. Można też do woli wybierać spośród wielu efektownych wzorów i kolorów. To sprawia, że bez problemu znajdziemy pościel z satyny bawełnianej która nie tylko nam się spodoba, ale również będzie pasować do innych tekstyliów (narzuty, poduszki dekoracyjne, firany, zasłony, koce itp.) oraz do wystroju całej sypialni.

Właściwości satyny bawełnianej

Satyna bawełniana to naturalna tkanina łącząca najlepsze cechy bawełny i satyny, która w ostatnich latach podbija rynek bielizny pościelowej. Wyprodukowana z bawełnianej przędzy, która na początku poddawana jest barwieniu, a potem procesowi merceryzacji. Dzięki temu zyskuje połysk i gładkość. Swój specjalny wygląd i właściwości satyna bawełniana zawdzięcza również specjalnej technice splotu. To również dzięki nim tkanina ta jest bardzo przewiewna i pozwala skórze oddychać zarówno zimą, jak i latem.

Zalety pościeli z satyny bawełnianej

W efekcie ten rodzaj bielizny pościelowej jest wyjątkowo uniwersalny. Można pod nią spać zarówno gdy jest ciepło (bawełniana satyna sprawia wówczas, że na skórze mamy poczucie lekkiego chłodu), jak i wtedy, gdy zmarznięci chcemy ogrzać się pod kołdrą.

pościel z satyny bawełnianej, pościel bawełniana, pościel bawełna satynowa
fot. Pixabay

Plusem pościeli z satyny bawełnianej jest też to, że elegancki wygląd łączy z wytrzymałością, dlatego bez żadnych obaw można prać ją w pralce. Ponadto, bawełna z satyną, jako materiał naturalny, nie elektryzuje się. Obleczone w nią kołdry i poduszki nie elektryzują się ani nie spadają z łóżka. Tkanina ta jest również przyjazna alergikom i nie powoduje podrażnień skóry. Zaopatrzyć się w nią powinny również właścicielki i właściciela średnio- oraz wysokoporowatych włosów. Zaleca się bowiem, by osoby te spały na poduszkach, których tkanina nie będzie powodowała nadmiernego tarcia. Oprócz satyny bawełnianej rekomendowany jest atłas oraz jedwab.

Pościel bawełniana z innych rodzajów bawełny

Komplety pościeli z satyny bawełnianej uchodzą za jedne z bardziej eleganckich. Z tego powodu mogą być dobrym prezentem ślubnym lub prezentem na parapetówkę. Jeśli jednak komuś zależy na podniesieniu poprzeczki, może zainwestować w pościel atłasową. Atłas to tkanina która była i jest kojarzona z luksusem. Z jednej strony (lewej) jest matowa, a z drugiej (prawej) – błyszcząca. Atłas wytwarzany jest za pomocą specjalnego splotu atłasowego z przędzy bawełnianej lub włókien wiskozowych. Może być też wyrabiany z jedwabiu. Materiał ten może być zarówno gładki, jak i wzorzysty.

Bielizna pościelowa z różnych rodzajów bawełny to obecnie standard. Oprócz jej najbardziej eleganckich wariantów, takich jak atłas czy satyna bawełniana, popularnością cieszą się również komplety pościeli z frotte (bawełna z niewielką domieszka poliestru), flaneli, kory, bawełny hiszpańskiej czy mokosatyny (bawełny egipskiej).

Wyjątkiem jeśli chodzi o rodzaj tkaniny są pościele z mikrofibry – również dosyć popularne, zachęcające klientów m.in. korzystną ceną. Mikrofibra to tkanina wykonana z wysokiej jakości bardzo drobnych włókien poliestrowych. Dzięki temu jest ona m.in. bardzo wdzięcznym materiałem do nanoszenia różnych, nawet najbardziej fantazyjnych i skomplikowanych wzorów.

Pościele jak ze snów

Nowoczesną bieliznę pościelową – od poszew po prześcieradła – cechuje dobra jakość i praktyczność. Wydaje się jednak, że jeszcze bardziej charakterystyczna dla niej jest mnogość wzorów, kolorów, printów i zdobień itp. Wybór jaki dają nam producenci pościeli może wręcz przyprawić o ból głowy. Od prostych i dyskretnych wzorów geometrycznych i kwiatowych, przez przypominające obrazy wzory rodem z kosmosu czy ogrodu botanicznego – aż po pościel 3D. Przyciągają one wzrok i sprawiają, że aż chce się spędzać czas w łóżku.

Konsumenci nie powinni mieć również problemu ze znalezieniem pościeli w interesującym ich rozmiarze: od pościeli do łóżeczek, przez pościel dla dzieci, po pościel do rozłożystych łóżek małżeńskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here