Oczekiwanie na narodziny dziecka to niezapomniany okres w życiu. Jednym z najprzyjemniejszych momentów w tym czasie jest szykowanie wyprawki. Zakup ubranek, wózka, łóżeczka, pościeli do łóżeczka czy akcesoriów do kąpania może być źródłem wielu wzruszeń. Oswaja też przyszłych rodziców z nową rolą. Jeśli planujecie takie zakupy – podrzucamy kilka podpowiedzi dotyczących pościeli do łóżeczka.

Pościel dla niemowląt: przede wszystkim liczy się wysoka jakość

Jeśli chodzi o pościel, w której śpi Twoje dziecko, zwłaszcza kiedy jest noworodkiem i niemowlakiem, nie powinieneś/powinnaś iść na kompromisy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny, z której wykonane są poszewki. Powinna być ona naturalna, oddychająca, w miarę możliwości ekologiczna. Warto dowiedzieć się, czy posiada odpowiednie certyfikaty potwierdzające, że może mieć kontakt z delikatną skórą malucha.

pościel do łóżeczka, pościel dla noworodka, pościel dla niemowlaka
fot. Pixabay

W ofercie sklepów znajdziemy pościel dla noworodków i niemowląt, która najczęściej uszyta jest z bawełny, satyny bawełnianej lub perkalu. Niektóre sklepy oferują także pościel bambusową wykonaną z ekologicznej tkaniny (50 proc. bawełna, 50 proc. włókno bambusowe). Jest ona bardzo przyjemna w dotyku oraz posiada właściwości termoregulacyjne oraz antybakteryjne.

Wybierając pościel warto też sprawdzić rodzaj zapięcia. Jeśli jest to zamek błyskawiczny, powinien być wszyty tak, by nie było ryzyka podrażnień. Podobnie zresztą rzecz ma się z pościelą dla dzieci nieco starszych – zamki błyskawiczne są wygodne, ale powinny też być starannie wszyte.

Wymiary pościeli do łóżeczka

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju pościel kupujemy, powinniśmy zwracać baczną uwagę na wymiary. W przypadku pościeli do dziecięcych łóżeczek, poszewki na poduszki mają najczęściej wymiary 40×60 cm. W przypadku poszewek na kołderkę, najczęściej mają one wymiary 90×120 cm lub 135×100 cm.

Komplety pościeli zaprojektowane z myślą o dziecięcych łóżeczkach mogą składać się z dwóch elementów (poszewka na poduszkę oraz na kołdrę), ale mogą też z kilkunastu. W tym drugim przypadku, oprócz podstawy w postaci poszewek, w skład kompletu wchodzą złożone z kilku segmentów ochraniacze na boki łóżeczka oraz moskitiera (baldachim) nad łóżeczko. Czasem też producenci dodają do tego rożki.

pościel do łóżeczka, pościel dla niemowląt, pościel dla noworodka
fot. Pexels

Rolą ochraniaczy jest osłanianie szczebelków łóżeczka. Najczęściej są one wypełnione warstwą sprężystej antyalergicznej włókniny silikonowej. Dzięki temu ładnie układają się na bokach łóżeczka i stanowią dobrą amortyzację. Co ważne, zarówno ochraniacze, jak i pościel bardzo często są dwustronne. Dzięki temu można zmieniać wystrój łóżeczka.

Przed zakupem ochraniaczy warto upewnić się, czy ich wymiary będą pasowały do wymiarów łóżeczka. Wiele z nich zostało tak zaprojektowanych, by pasować zarówno na łóżeczko 120×60 cm, jak i na większe łóżeczko-tapczanik 140×70 cm.

Ochraniacz można też kupić oddzielnie, może mieć on wtedy formę warkocza do łóżeczka (otulacza).

Pościel jak ze snu

Róż, błękit, pastele, delikatne, drobne wzorki – tak najczęściej wygląda pościel niemowlaków. Często zdarza się też pościel w kwiatki, gwiazdki, zwierzątka itp. Tego typu wygląd najmocniej kojarzy się nam z dziecięcym łóżeczkiem i pokojem. Zdarzają się też jednak bardziej wyraziste desenie i kolory.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na wygląd pościeli do łóżeczka? W grę wchodzą tu bowiem nie tylko względy estetyczne i nasz osobisty gust. Po narodzinach wzrok malucha nie jest w pełni wykształcony. Noworodek oczywiście widzi, ale nie tak jak dorosły człowiek. Początkowo najłatwiej mu rozpoznawać kontrastujące ze sobą kolory. Powinny być one jednak umiejętnie ze dobrane, nie powinno być też ich zbyt wiele – mogą wtedy zmęczyć wzrok. Odcienie bardziej pastelowe niemowlę zaczyna odróżniać ok. czwartego miesiąca życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here