Rzadko piszą o niej w kolorowych magazynach, nie wypowiadają się na jej temat topowe influencerki, a poradniki bezpośrednio jej poświęcone należą do rzadkości. Mowa oczywiście o kołdrze. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że średnio spędzamy pod nią 7-8 godzin w ciągu doby, oraz że służy nam przez lata, zdamy sobie sprawę, że jej wybór to naprawdę ważna decyzja. Ważniejsza, niż zakup kolejnego swetra, czy nawet płaszcza.

W tym tekście postaramy się wyjaśnić, jakie kryteria należy wziąć pod uwag wybierając kołdrę oraz jakie rodzaje kołder w obrębie każdego z tych kryteriów oferuje rynek. Nie wyczerpiemy tu oczywiście wszystkich zagadnień związanych z tym tematem, ani nie opiszemy wszystkich typów kołder, które można znaleźć w sklepach (oddzielną kategorię tworzą na przykład kołdry obciążeniowe). Na pewno jednak nasz tekst przyda się wszystkim, którzy chcą zrobić rozeznanie w tym temacie.

Wymiary kołdry

To informacja, którą przy wybieraniu kołdry musimy znać. Sklepy oferuję bowiem różne wymiary – zgodnie z tym, jakie są nasze potrzeby. Przy założeniu więc, że nie wybieramy pościeli do łóżeczka (ta zwykle sprzedawana jest w sklepach specjalizujących się w sprzedaży pościeli dla niemowląt i małych dzieci), „zwykła” kołdra może występować w kilku różnych wymiarach. Oto kilka najpopularniejszych.

  1. 90×120 (to pościel dla dziecka, mała, stosunkowo rzadko spotykana „zwykłych” sklepach)
  2. 135×200 (od tych wymiarów w wielu sklepach zaczyna się rozmiarówka; kołdry w tym rozmiarze mogą być dobre dla starszych dzieci; kołdry jednoosobowe)
  3. 155×200 (to kołdry na wersalki, mogą pod nią spać również dwie osoby)
  4. 180×200
  5. 200×220 (kołdra dwuosobowa, na łóżko)
  6. 240×220
kołdra, kołdra rodzaje, rodzaje kołder, kołdry naturalne, kołdry syntetyczne
fot. Pexels

Wybierając kołdrę na łóżko warto kierować się szerokością materaca. Dzięki temu po zasłaniu całość będzie estetycznie wyglądać. Jeśli jednak preferujemy kołdry szersze, warto zainwestować w odpowiednio szerszą narzutę, pled czy koc – dzięki temu po zaścieleniu łóżka kołdra nie będzie wystawać i nie będzie się brudzić.

Kołdra letnia i zimowa, czy całoroczna?

Jeśli chodzi o klasę ciepła (określenie, jak bardzo kołdra chroni nas przed chłodem), sprzedawcy stosują kilka podziałów.

Pierwszy, stosowany zwłaszcza przez polskich producentów, odwołuje się do pór roku. Mamy więc kołdry:

  • zimowe (jesienno-zimowe),
  • letnie (wiosenno-letnie),
  • całoroczne.

Inny podział odwołuje się do klas termicznych, tu mamy kołdry:

  • chłodne,
  • ciepłe,
  • bardzo ciepłe.

Stosowana jest również skala TOG, która jest najbardziej precyzyjna – rozpoczyna się od 3 TOG w kołdrach ultralekkich, a kończy na 16,5 TOG kołder bardzo ciepłych.

Wypełnienie kołdry

Wypełnienie kołdry ma największy wpływ na jej jakość oraz na cenę. Najpopularniejsze obecnie wypełnienia można podzielić na dwa główne rodzaje: wypełnienia naturalne oraz syntetyczne. Każde z nich ma swoje zalety, każde również występuje w co najmniej kilku odmianach.

  1. Wypełnienia syntetyczne

    Są lekkie, stosunkowo tanie, panuje wśród nich duży wybór. W tej grupie często spotykamy kołdry antyalergiczne (wśród nich są np. kołdry z włókien Hollow, utrudniających przenikanie roztoczy do kołdry). Nie zmienia to jednak faktu, że kołdry te nie są z reguły tak ciepłe jak kołdry naturalne, nie wykazują się również takimi właściwościami termoregulacyjnymi. Dwa główne rodzaje kołder syntetycznych to:

    – kołdry z włókna poliestrowego (najpopularniejsze i najtańsze, taką kołdrę można już za kupić za kilkadziesiąt złotych);

    – kołdry silikonowe (to wypełnienie jest lżejsze i bardziej elastyczne od wypełnienia poliestrowego, jest mniej podatne na odkształcenia i antystatyczne; wykazuje również właściwości hipoalergiczne; tego typu kołdry są bardziej odpowiednie przy wyższych temperaturach).

    kołdra
    fot. Pixabay
  2. Wypełniania naturalne

    Duża grupa kołder zróżnicowanych zarówno jeśli chodzi o materiał, właściwości, jak i cenę. Spotkamy tu kołdry za 200-300 zł, ale spotkamy też takie, które kosztować będą po 2-3 tysiące zł i więcej. Należą do niej:

    kołdry wełniane (najczęściej z wełny owczej merino, kaszmiru lub wełny wielbłądziej);

    kołdry puchowe (najczęściej z puchu gęsiego lub kaczego);

    kołdry z pierza (również z gęsi lub kaczek, często występują w mieszankach z puchem, możemy mieć wtedy do czynienia z kołdrami półpuchowymi);

    – kołdry jedwabne (sprężyste, lekkie, delikatne dla skóry – przeznaczone raczej dla osób, które nie lubią się przegrzewać);

    – kołdry bambusowe (ich popularność rośnie, ich wypełnienie najczęściej składa się z włókien bambusowych i kukurydzianych; maja właściwości antybakteryjne i termoregulacyjne;

    – kołdry z naturalnych materiałów typu Lyocell – włókno z celulozy drzewnej oraz Polilaktyd – włókno ze skrobi kukurydzianej.

Poszycie kołdry

Ten element również może mieć wpływ na nasze komfort snu. Najczęściej spotykanym rodzajem poszyć są włókna syntetyczne (poliester lub mikrofibra, ta druga ma zdecydowanie lepsze parametry jeśli chodzi np. o przepuszczalność powietrza) oraz włókna naturalne. W drugim przypadku znowu króluje bawełna, w tym bawełna o splotach takich jak satyna czy batyst. Często spotyka się również poszycia z mieszanki bawełny i poliestru.

Warto wiedzieć, że to właśni poszycie może mieć decydujący wpływ na to, na ile nasza kołdra będzie odporna na przenikanie roztoczy.

Jaką wybrać kołdrę?

Nasz tekst zaczęliśmy pytaniem „jaka kołdra jest najlepsza”. Mam nadzieję, że po tym przeglądzie wiecie już, że odpowiedź na nie może być tylko jednak: najlepsza kołdra to taka, która będzie maksymalnie dopasowana do Waszych potrzeb. Ta sama reguła dotyczy zresztą pościeli.

Mamy nadzieję, że pokazaliśmy już Wam, że wybór jest naprawdę duży. Jeśli do czegoś możemy zachęcać jednoznacznie, to do tego, by kupować rozważnie. Niewiele jest przedmiotów, które są z nami tak blisko przez tak długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here