Koc to nieodłączny atrybut wszystkich zmarzluchów, miłośników drzemek, seriali i „czytaczy” książek. Oprócz bycia „otulaczem” może jednak pełnić również inne funkcje. Koc o odpowiedniej wielkości sprawdzi się na przykład jako narzuta na łóżko.

Koce, narzuty, pledy – czym się od siebie różnią?

Narzuty na łóżko powstają specjalnie z myślą o nakrywaniu łóżka („narzucaniu” na łóżko). Jest to ich podstawowa funkcja. Kiedyś nazywano je również kapami (wyraz ten nadal jest używany, ale słyszy się go coraz rzadziej). Najczęściej kupujemy je z myślą o sypialni. W razie potrzeby można ich też używać jako dodatkowego przykrycia.

Pled to słowo bliższe znaczeniowo kocykowi niż narzucie. Wyraz ten pochodzi od angielskiego plaid które oznacza wełniane, kraciaste okrycie w kształcie prostokąta, noszone przez szkockich górali. Ten sam rodzaj okrycia (pod nazwą manta) jest też elementem hiszpańskiego i portugalskiego stroju ludowego. Obecnie w Polsce słowa „pled” używa się najczęściej zmiennie z „koc”. Największa różnica między jednym a drugim polega na tym, że pledem częściej nazwiemy koc w kratę. Pled również z definicji jest trochę grubszy i większy, i może służyć zarówno do okrywania się, jak i do przykrywania łóżka.

kos
fot. Pexels

Na podstawie tych opisów widać już, że różnice między pledem na narzutą nie nie są ostre. Jedno i drugie należy do tekstyliów kupowanych do sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego. Ich funkcje mogą być wymienne. Podobnie jest z kocem.

Tym, co go najbardziej wyróżnia jest fakt, że może on mieć więcej rodzajów. Można mówić o małych kocykach dla niemowląt (w tym kocykach bambusowych), lekkich i cienkich kocach, które możemy zabrać ze sobą w podróż (np. by okryć się nimi w zimnym pociągu), kocach pod którymi ucinamy sobie drzemkę w trakcie dnia, albo o wielkich kocach, które z powodzeniem sprawdzają się jako narzuty.

Koc na każdą okazję

W każdym domu koc to prawdziwy must have. Nie wierzysz? Oto kilka argumentów.

Koc często kojarzy się nam z długimi, jesienno-zimowymi wieczorami, w trakcie których robimy sobie ciepłą herbatę, otulamy kocykiem i oglądamy ulubiony serial lub czytamy książkę. To tego obrazka można dodać nastrojową muzykę, świecę zapachową lub kominek zapachowy, może też coś dobrego do jedzenia.

koc
fot. Pixabay

To tylko jedna okoliczność, w której przyda nam się koc. Inna to chociażby letnie popołudnie w parku wylegiwanie się na kocyku. Kolejna to wiosenny grill z ogrodzie, w trakcie którego, gdy już zajdzie słońce i zrobi się trochę zimniej – warto okryć się kocykiem. Idąc tym tropem można mówić o wspólnym ognisku, zagadaniu się z przyjaciółmi i zostaniu u nich na noc (ze spaniem na kanapie włącznie). A jak już jesteśmy przy spaniu na kanapie… W życiu wielu par są takie momenty, kiedy dodatkowy koc naprawdę może być potrzebny…

Co warto wiedzieć przed kupnem koca?

Podobnie jak w przypadku narzut, pledów, poduszek dekoracyjnych i wielu innych tekstyliów, wybór jaki oferują nam producenci jest naprawdę duży. Wybierając koc dla siebie warto pamiętać, czy potrzebujemy czegoś w miarę uniwersalnego, czy jesteśmy nakierowaniu na jeden konkretny cel. Należy to wziąć pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy rozmiar. Koce które z bez problemu pełnią rolę pełnowymiarowych narzut są też odpowiednio duże – maja rozmiary takie jak np. 220×200, 150×200, 200×220.

Jeśli chodzi o materiał z którego wykonany jest koc – najszerszą ofertę znajdziemy wśród koców z poliestru i mikrofibry (ten drugi to również syntetyk, ma on jednak lepszą jakość niż zwykły poliester). W tym konkretnym przypadku doświadczenie pokazuje jednak, że nie należy się obawiać syntetycznych tkanin. Koce z miękkiego polaru, pluszu czy welwetu naprawdę dobrze spełniają swoją rolę. Mało tego – możemy je bez problemu dopasować do swoich potrzeb jeśli chodzi po poziom mięsistości i grubość. Ich ogromną zaletą jest także mnogość wzorów, kolorów, faktur i wymiarów. Stosunkowo łatwo jest je również skompletować z poduszkami dekoracyjnymi.

Polarowe, cienkie koce kupimy z kilkanaście złotych. Za duże koce, w zależności od rodzaju, zapłacimy od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here