Kolorowa i bajeczna, ale też wykonana z dobrej jakości materiałów i starannie uszyta. Taka jest obecnie pościel dla dzieci oferowana przez różnych producentów. Wybór kompletów zaprojektowanych specjalnie z myślą o najmłodszych śpiochach jest naprawdę duży. Dzięki temu każdy rodzic powinien znaleźć coś, do spodoba się jego maluchowi.

Pościel dla dzieci – wymiary

Zanim jednak przejdziemy do krótkiego przeglądu tego, co mają do zaproponowania sklepy z pościelą jeśli chodzi o kolory i wzornictwo – kilka informacji praktycznych.

Jednym z pierwszych elementów, jakie należy uwzględnić kupując dowolnego rodzaju pościel, są jej wymiary. Reguła ta dotyczy również pościeli dla dzieci. W tym przypadku zadanie może okazać się nawet nieco trudniejsze, ponieważ istnieją tu większe różnice między rozmiarami niż w przypadku standardowych wzorów. Jeśli chcemy więc mieć pewność, że dany komplet będzie pasował na kołdrę i poduszkę naszego dziecka – dla bezpieczeństwa należałoby je wymierzyć (oczywiście jeśli nie pamiętamy tych wymiarów).

Jeśli chodzi o wymiary poduszek, często powtarzającym się wymiarem jest 70×80 cm (czyli standardowy rozmiar występujący również w „zwykłych” kompletach pościeli). Przeglądając ofertę sklepów znajdziemy też często komplety, w których poduszki mają wymiar 40×60 cm.

pościel dla dziecka, pościel, sypialnia
fot. Pixabay

Liczba wariantów jeśli chodzi o długość i szerokość poszewek na kołdrę jest większa. W ofercie sklepów najczęściej powtarzają się wymiary:

  • 100×135 cm,
  • 90×140 cm,
  • 90×120 cm,
  • 100×140 cm,
  • 160×200 cm,
  • 140×200 cm.

Oddzielną kwestią pozostają prześcieradła, które z reguły kupuje się oddzielnie.

Pościel dziecięca z satyny bawełnianej oraz pościel bambusowa

Dominującym materiałem jeśli chodzi o komplety pościeli dziecięcej jest czysta bawełna lub bawełna z minimalną domieszką innych włókien. Bardzo duża część oferowanych kompletów to pościel z satyny bawełnianej. Jest to rodzaj tkaniny wyprodukowanej z bawełnianej przędzy, która na początku poddawana jest barwieniu, a potem procesowi merceryzacji. Dzięki temu zyskuje połysk i gładkość. Satyna bawełniana łączy w sobie najlepsze cechy bawełny i satyny. Zawdzięcza je również specjalnej technice splotu. Tkanina ta jest bardzo przewiewna i pozwala skórze oddychać zarówno zimą, jak i latem.

Specjalnym rodzajem materiału, z którego szyje się nie tylko pościel dla dzieci, ale również (a może nawet przede wszystkim) – pościel do łóżeczek, jest bawełna wymieszana z włóknami bambusa. Dzięki temu połączeniu pościel bambusowa jest bardzo przyjemna w dotyku i nie podrażnia skóry. Posiada również właściwości termoregulacyjne i antybakteryjne.

pościel dla dziecka, pościel dziecięca, pościel bambusowa
fot. Pexels

Na kwestie związane z przyjaznością dla skóry warto również zwrócić uwagę kupując standardowe, bawełniane komplety. Ponieważ cechują się one z reguły bardzo intensywną kolorystyką, dobrze byłby, jeśli pościel posiadałaby jakieś certyfikaty potwierdzające jej bezpieczeństwo. Wielu producentów informuje o posiadaniu Certyfikatu Oeko-Tex Standard 100.

Pościel licencjonowana, czyli dlaczego postaci z bajek są droższe

Jeśli chodzi o wzory i kolory, producenci pościeli dla dzieci prześcigają się w różnych propozycjach. Rodzice bez problemu powinni dziś znaleźć pościel, która trafi w gusta ich pociechy. Jednak podobnie jak w przypadku zabawek, dużą grupę stanowią tu wzory inspirowane najpopularniejszymi bajkami dla dzieci. Pościel z Psim Patrolem, postaciami z „Frozen” czy Świnką Pepą, Maszą i Niedźwiedziem lub Zygzakiem McQueenem itp. – to dziś standard. Pewnie nie jeden rodzić wie, jak to jest, kiedy wszystkie przedmioty używane przez dziecko „muszą” nawiązywać do ulubionej bajki jego dziecka. Niestety, są one z reguły droższe niż ich odpowiedniki z innymi dziecięcymi wzorami.

W grę wchodzą tu koszta związane z nabyciem przez producenta praw do wykorzystywania wzorów z danej bajki itp. Związane jest to oczywiście z prawami autorskimi twórców i dystrybutorów tych filmów. Sytuacja ta obejmuje również pościel dziecięcą. W efekcie dużą jej grupę stanowi tzw. pościel licencyjna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here