Narzuta na łóżko ma funkcję dekoracyjną i praktyczną. Dlatego podczas zakupu warto pamiętać i jednym o i drugim zadaniu, jakie przed nią stawiamy. Na szczęście wybór narzut oferowany przez producentów i dekoratorów tekstyliów jest obecnie bardzo duży. Odróżniają się one między sobą nie tylko kolorami, zdobieniami i rozmiarami. Kluczowe różnice dotyczą rodzaju tkanin lub dzianin z której są wykonane.

Narzuty, koce, pledy – słów tych często używamy zamiennie ponieważ intuicyjnie czujemy, że pełnić mogą one zbliżone lub te same role. Od strony praktycznej faktycznie koc może być narzutą, narzuta pełnić funkcję koca, zaś pled niemal z definicji jest jednym i drugim. Warto jednak wiedzieć, czym każde z tych nakryć wyróżnia się na tle innych.

Narzuty powstają specjalnie z myślą o nakrywaniu łóżka („narzucaniu” na łóżko). To jest ich podstawowa funkcja. Kiedyś nazywano je również kapami (wyraz ten nadal jest używany, ale słyszy się go coraz rzadziej).

Koce w pierwszej kolejności kupujemy z myślą o drzemkach w ciągu dnia, dodatkowym okryciu, gdy jest nam zimno, długiej podróży zimnym pociągiem, w którą możemy zabrać lekki koc. sytuacja, kiedy potrzebujemy się czymś okryć gdy jest nam zimno. Jeśli mamy koc większych rozmiarów – może nam także służyć jako przykrycie łóżka.

Pled to słowo bliższe znaczeniowo kocykowi niż narzucie. Wyraz ten pochodzi od angielskiego plaid które oznacz wełniane, kraciaste okrycie w kształcie prostokąta, noszone przez szkockich górali. Ten sam rodzaj okrycia (pod nazwą manta) jest też elementem hiszpańskiego i portugalskiego stroju ludowego. Obecnie w Polsce słowa „pled” używa się najczęściej zmiennie z „koc”. Największa różnica między jednym a drugim polega na tym, że pledem częściej nazwiemy koc w kratę. Pled również z definicji jest trochę grubszy i większy, i może służyć zarówno do okrywania się, jak i do przykrywania łóżka.

Dlaczego warto zainwestować w ładną i porządną narzutę?

Jak już wspomnieliśmy, narzuta na łóżko pełni funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Chroni pościel i łóżko przed zabrudzeniem, zaś jej użycie to łaty i szybki sposób na to, by sypialnia nabrała schludnego wyglądu. Użycie narzuty jest jeszcze bardziej uzasadnione w sytuacji, kiedy nasza sypialnia jest jednocześnie pokojem dziennym – wtedy trudno sobie wyobrazić jej brak.

narzuta na łóżko, kapa na łóżko
fot. Pixabay

Oprócz tego w chłodniejsze dni narzuta może pełnić także rolę dodatkowego okrycia.

By sprawdzała się w tej roli warto zwrócić uwagę na:

  • wybór prawidłowego rozmiaru (tu pojawiają się podobne wymiary co w przypadku prześcieradeł czy kompletów pościeli; wymiary 200×220, 240×260 oraz 240×220 są sprzedawane z myślą o łóżkach podwójnych, zaś rozmiar 160×220 – o łóżku pojedynczym); oczywiście ostateczną decyzję dotyczącą wymiarów każdy podejmuje zgodnie z własnym gustem; wiele bowiem zależy od tego, czy chcemy bardziej zasłonić ramę łóżka, czy też mniej;
  • narzuta na łóżko nie powinna być śliska;
  • powinna być w miarę łatwa do utrzymania w czystości, zwłaszcza jeśli mamy dzieci lub zwierzęta.

Oprócz walorów czysto praktycznych, nakrycia na łóżko pełnią także rolę dekoracyjną. Mogą zmienić są na tyle istotne, w połączeniu np. z poduszkami dekoracyjnymi, mogą zmienić charakter wnętrza. Dlatego wybierając kapę warto się zastanowić, jaki efekt końcowy w naszej sypialni chcemy uzyskać. Czy łóżko ma się wtapiać w przestrzeń? A może ma być elementem kontrastowym? Czy nasz pokój urządzony jest w stylu glamour? A może bardziej w skandynawskim? Bez odpowiedzenie sobie na te pytanie może się okazać, że wybrana przez nas narzuta na łóżko, choć sama w sobie piękna, zupełnie nie pasuje do wnętrza.

Z czego wykonane są narzuty na łóżko?

Na to pytanie można odpowiadać bardzo długo. Wybór jest tu bowiem ogromny. Do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych w naszych sklepach można zliczyć:

  • narzuty z poliestru; korzystne cenowo, łatwe w utrzymaniu, duży wybór wzorów, kolorów, pikowań; mogą być dwustronne;
narzusta na łóżko, kapa na łóżko
fot. Unsplash
  • narzuty z velvetu – to również rodzaj poliestru, te narzuty są nieco droższe, cieplejsze, bardziej miękkie;
  • narzuty ze sztucznego futra;
  • pikowane z poliestru, z dodatkową wewnętrzną warstwą ocieplającą;
  • narzuty z bawełny i akrylu; dzianinowe;
  • narzuty z mikrowłókna; z wyglądu przypominające koc, dosyć cienkie, łatwe w utrzymani w czystości, lekkie;
  • narzuty dziergane z wełny, czasem z niewielkimi domieszkami włókien syntetycznych; ciepłe, naturalne, efektowne; niestety barierą może być ich cena – kosztują ok. 2 tys. zł.

Mamy nadzieję, że nasz krótki przegląd zachęci Was do poszukiwania narzuty spełniającej wszystkie Wasze potrzeby. Jak widać – wybór jest spory, więc nie warto tu iść na kompromisy. Na szczęście również jeśli chodzi o ceny – każdy powinien znaleźć coś w zasięgu swoich możliwości. Wspomniane 2 tys. zł to raczej górne granice. Ładną i funkcjonalną kapę na łóżko można kupić już za niecałe 100 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here