Przysłowie mówi, że jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Jeśli to prawda, trzeba być bardzo uważnym przy wyborze pościeli. Uwaga ta dotyczy również prześcieradeł.

Prześcieradło to materiał który kładzie się wersalkę lub materac. Robimy to po to, by było nam wygodniej spać, ale również w celu zabezpieczenia ich przed zabrudzeniami. Dodatkowo na materac zaleca się jeszcze położenia pokrowca, a na wersalkę niektórzy kładą dodatkowo cienki pled, koc lub podkład.

Czym się kierować kupując prześcieradło?

Na początek fakt, o którym większość z nas pewnie wie, ale dla pewności lepiej o nim jeszcze przypomnieć. Komplety pościeli z reguły zawierają jedynie poszewki na kołdry i poduszki, prześcieradła kupuje się oddzielnie.

Kolejna kwestia, o której koniecznie trzeba pamiętać, to rozmiar. To pierwszy parametr jaki należy wziąć szukając prześcieradła. Z reguły są one sprzedawane w tych samych rozmiarach co poszewki na kołdry. Zasada ta dotyczy zarówno prześcieradeł z gumką, jak i bez gumki.

prześcieradło, prześcieradła, prześcieradło z gumką
fot. Unsplash

Trzecim zagadnieniem przy wyborze jest materiał, z jakiego wykonane ma być prześcieradło. W ofercie sklepów z bielizną pościelową znajdziemy prześcieradła uszyte z tych samych materiałów co najpopularniejsze komplety pościeli. To znaczy, że jeśli mamy pościel z satyny bawełnianej, bez problemu powinniśmy znaleźć do niej prześcieradło z tego samego materiału. I to niezależnie od tego, czy ma być to wersja z gumką, czy bez. Inne popularne materiały to: zwykła bawełna, flanela, frote, jersey, kora itp.

Last but not least – przy wybieraniu prześcieradła nie sposób pominąć kwestii estetycznych. Nawet najpiękniejsza pościel może stracić swój urok jeśli spod niej będzie wystawać źle dobrane prześcieradło.

Prześcieradła z gumką

To w tej chwili najpopularniejszy rodzaj prześcieradeł kupowanych przez polskich konsumentów (przynajmniej tak twierdzi części sklepów internetowych z tekstyliami). Zakładane są one głównie na łóżka z materacami. Jak już wyjaśnialiśmy, rozmiary prześcieradeł są takie same jak rozmiary kołder i poszewek na kołdry. W Polsce najpopularniejsze wymiary to: 60×120, 70×140, 90×200, 160×200, 180×200 i 200×220. Te pierwsze dotyczą pościeli dla dzieci.

Co bardziej doświadczeni konsumenci wiedzą jednak, że w przypadku prześcieradeł z gumką znaczenie ma również wysokość materaca. Standardowo producenci pościeli szyją ją na materace o wysokości ok. 20 cm. Jest to wysokość „domyślna”, nie wliczana do rozmiaru – ale w praktyce obecna (producenci określają to jako tzw. zakład prześcieradła).

przęścieradło, prześcieradła, prześcieradło z gumką
fot. Pexels

W przypadku materacy wyższych należy koniecznie upewnić się, że dane prześcieradło ma większy zakład. Jak to sprawdzić? Producenci najczęściej to podają. Niektórzy wielkość zakładu dodają jako trzecią wartość w rozmiarówce. Przykład: 160x200x30. Trzecia wartość oznacza, że prześcieradło jest przeznaczone na materac o maksymalnej wysokości 30 cm.

Prześcieradła bez gumek

To prześcieradła które kupujemy głównie z myślą o rozkładanych sofach czy wersalkach. Oczywiście nadają się one również na materac (wtedy prześcieradło wkładamy między materac a ramę łóżka). Tu również obowiązuje wymieniona wyżej rozmiarówka.

Prześcieradła bez gumki występują w szerokiej gamie kolorystycznej, można wybierać również między różnym rodzajami materiału, z którego je uszyto. Patrząc na sprawę od strony zupełnie praktycznej – prześcieradła bez gumki częściej niż prześcieradła z gumka „wypada” prasować. Zagniecenia są na nich bardziej widoczne – choć to oczywiście subiektywna opinia i subiektywna wskazówka.

Kolory prześcieradeł

Wspomnieliśmy już, że prześcieradła, podobnie wytwarzane są z tych samych materiałów co pozostałe elementy bielizny pościelowej. Obejmują je również różne trendy związane głównie z kolorystyką. Jak wskazują producenci i dystrybutorzy, kiedyś królowały u nas białe prześcieradła lub prześcieradła w kolorach pastelowych. Od kilku sezonów modne są prześcieradła czarne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here