Poduszki dekoracyjne to sposób na nadanie wnętrzu pożądanego klimatu. To również prosta metoda na to, by klimat ten zmienić. Pasują do niemal każdego wnętrza. A jeśli do tego umiejętnie połączymy je z innymi tekstyliami mogą być jednym z najważniejszych elementów wystroju naszych domów i mieszkań. Warto więc kupować je z namysłem – bo mogą działać cuda.

Nasz krótki przegląd oferty sklepów z tekstyliami oferujących poduszki dekoracyjne zaczniemy od informacji praktycznych dotyczących rodzajów poduszek, ich wymiarów itp. Potem wspomnimy oczywiście o kwestiach typowo estetycznych oraz związanych z tym, do jakiego typu wnętrza poduszek szukamy.

Poduszki dekoracyjne czy poszewki na poduszki dekoracyjne?

Kiedy poszukujemy poduszek dekoracyjnych do swojego domu czy mieszkania mamy do wyboru kilka wariantów:

  • zakup poduszek dekoracyjnych (poszewka i wsad),
  • zakup zakup samych poszewek na poduszki dekoracyjne i, w zależności od potrzeby, dokupienie do nich wsadu,
  • zakup poduszek dekoracyjnych, w których wsad i poszewka to jedno, nie można zmienić poszewki; jeśli chcemy kupić tego typu poduszkę wart zwrócić uwagę, czy można ją prać; bo w przypadku niektórych egzemplarzy sklepy informują, że nie powinno się tego robić; wówczas należy liczyć się z tym, że poduszka będzie nam służyć tylko do pewnego momentu.

Wymiary poduszek i poszewek dekoracyjnych

Poduszki z możliwością zmiany poszewki (a takich jest większość) produkowane są w różnych rozmiarach i kształtach. Najpopularniejsze to oczywiście kwadraty i prostokąty. Przeglądają ofertę sklepów z tekstyliami da się zauważyć, że dostępne w nich poduszki zbliżonej wielkości różnią się między sobą dokładnymi wymiarami. W praktyce oznacza to, że jeśli jakaś poduszka lub jej zestaw nam się znudzi i zechcemy wymienić tylko poszewkę, może się okazać, że trzeba ją będzie kupić dokładnie w tym samym sklepie, z którego pochodziła cała poduszka. Powodem będzie jej specyficzny dla niego rozmiar. Na szczęście istnieją dwa, może trzy uniwersalne rozmiary, które powtarzają w większości sklepów. Jeśli więc kupimy poduszkę dekoracyjną 45×45, 40×40 czy 50×50 – istnieje spora szansa, że bez problemu dobierzemy dla niej nową poszewkę.

poduszki dekoracyjne, poszewki dekoracyjne, poduszki ozdobne
fot. Unsplash

Generalnie jednak jeśli chodzi o wymiary poduszek, panuje to dosyć duża różnorodność, np. 30×30, 40×40, 50×50, 40×65, 65×65, 50×70, 60×60, 40×40, 30×30, 45×45, 60×60, 50×30.

Poduszki dekoracyjne o nietypowych kształtach

Duża część poduszek, z których nie da się zdjąć poszewki to poduszki dekoracyjne o nietypowych kształtach. Od tak „banalnych” jak poduszki okrągłe, trójkątne czy gwiazdki, po bardziej fantazyjne – kwiaty, chmurki, księżyce, postaci z bajek, zwierzęta, serca itp. Już na podstawie tej wyliczanki da się zauważyć, że duża część z nich to poduszki dekoracyjne do pokoju dziecięcego. Ich różnorodność sprawia, że każde dziecko powinno znaleźć coś dla siebie. Poduszka dekoracyjne może więc pełnić zarówno rolę przytulanki, dekoracji, jak i zwykłego „jaśka”.

Poduszki ozdobne do salonu i sypialni

Sypialnia oraz salon to dwa miejsca, które najczęściej kojarzą nam się z wykorzystaniem poduszek dekoracyjnych do aranżacji. Poduszki ozdobne do salonu najczęściej kupujemy z myślą o dopasowaniu ich do kompletów wypoczynkowych (kanapy, foteli). Choć oczywiście nie jest to żadna reguła. Z kolei w przypadku poduszek dekoracyjnych do sypialni, kładzionych na łóżko, wybierając je warto mieć na uwadze wygląd narzuty, pledu czy koca.

Poduszki nadają wnętrzom wrażenie ciepła i przytulności. Ich wymiana jest też doskonałym sposobem na szybkie odmienienie wyglądu salonu, sypialni czy też innych pomieszczeń. W niektórych przypadkach nie trzeba nawet ich wymieniać – wystarczy odwrócić na drugą stronę. W sklepach jest bowiem duży wybór poduszek dekoracyjnych dwustronnych – z każdej strony mają one inny wygląd. Jedna jest z reguły mocno ozdobna, druga jednolita.

poduszki dekoracyjne, poduszki ozdobne, poszewki na poduszki dekoracyjne
fot. Unsplash

Poduszki do ogrodu

Poduszki jako element dekoracyjny sprawdzą się nie tylko we wnętrzach naszych domów i mieszkań, ale również w miejscach takich jak balkon, weranda, altana, ogród. Nadadzą im klimatu, będą zachęcać do odpoczynku i spędzania czasu na powietrzu. Jeśli mamy w planach dokonanie takiego zakupu, warto rozejrzeć się wśród poduszek przeznaczonych do użytkowania na zewnątrz (poduszek ogrodowych). Materiały, których użyto z reguły różnią się nieco od tych, których używa się w typowych poduszkach ozdobnych używanych we wnętrzach. Są one mocniejsze, bardziej odporne na działania słońca, wysokich temperatur i wilgoci. Czasem są wodoodporne.

Poduszki solo, czy w komplecie?

Wybór kolorowych poduszek, jaki mamy w tej chwili w różnego typu sklepach z wyposażeniem wnętrz, jest przeogromny. Łatwo stracić głowę. Dlatego sporo poduszek wytwarzanych jest seriami (ten sam model różne kolory). Ułatwia to nieco ich dobranie. Z drugiej strony możemy też postawić na gotowe zestawy ozdobnych poduszek. To opcja korzystna zwłaszcza dla tych, którzy nie czują się dekoratorskim ninją i boją się, że jeśli zaczną po prostu wybierać to, co im się podoba – efekt może być kiepski. Poduszki dekoracyjne bywają też często sprzedawane w kompletach z kocami czy narzutami. To z kolei opcja dla osób kupujących je z myślą o sypialni.

Pranie poszewek ozdobnych

Pisaliśmy już o tym trochę w kontekście poduszek z niezdejmowaną poszewką. Jednak nawet w przypadku poszewek zdejmowanych, mają one wiele obostrzeń związanych ze sposobem prania. Dotyczą one one m.in. temperatury i detergentu. Bardzo wielu (jeśli nie większości) poduszek nie wolno też suszyć w suszarkach elektrycznych (suszarkach bębnowych). Z drogiej strony są takie egzemplarze, w przypadku których ograniczenia te dotyczą jedynie pralko-suszarek lub określonych typów suszarek. Często też podana jest maksymalna temperatura, w jakiej proces suszenia może się odbywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here