Wśród mężczyzn nie przemija moda na dłuższy zarost. Panowie, którzy postawili na taki wygląd powinni jednak pamiętać, że wąsy i broda, niezależnie od długości, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W celu utrzymywania ich regularnego kształtu oraz eleganckiego i schludnego wyglądu konieczne jest też ich skracanie. Dlatego warto zainwestować w trymer do brody.
Trymer czy golarka?
Na początek kilka słów wyjaśnienia, które mogą przydać się zwłaszcza początkującym brodaczom. Chodzi o różnice między trymerem do brody a golarką. Golarka elektryczna dla mężczyzn służy do usuwania owłosienia przy samej skórze. Używamy jej, gdy chcemy uzyskać efekt gładkości – na przykład zamiast tradycyjnych maszynek do golenia z żyletkami. Osoby kupujące golarkę mają wybór między dwoma rodzajami tych urządzeń: golarkami foliowymi oraz rotacyjnymi.
Trymery do brody mają inne funkcje i inne zasady działania. Służą one do przycinania zarostu do wybranej długości. Za ich pomocą można mu również nadać pożądany kształt. Z punktu widzenia technologicznego trymerom bliżej do maszynek do strzyżenia włosów (strzyżarek do włosów). Można nawet powiedzieć, że są to pomniejszone strzyżarki z węższym rozstawieniem noży.
Jaki trymer do brody kupić?
Ponieważ mechanizm działania wszystkich trymerów jest z podobny, podstawową różnice między poszczególnym modelami dotyczą takich elementów jak:
- materiał, z którego zostały wykonane ostrza tnące (wskazane jest, by były to ostrza ze stali szlachetnej);
- rodzaj zasilania (większość trymerów do brody posiada zasilenia akumulatorowe, ale kupując wybrany model warto na ten element również zwrócić uwagę);
- wydajność akumulatora, czyli czas, w jakim może pracować bez ładowania;
- ilość czasu potrzebnego do naładowania akumulatora;
- dodatkowe funkcje typu wskaźnik rozładowania/naładowania akumulatora;
- sposób czyszczenia (możliwość czyszczenia pod wodą);
- liczba ustawień ostrzy – to ona decyduje o tym, jak duże pole manewru mamy jeśli chodzi o przycinanie brody trymerem;
- liczba dodatkowych nakładek;
- wyposażenie w dodatkowe akcesoria (typu tradycyjna maszynka do golenia).
Czym są trymery uniwersalne?
Napisaliśmy, że poszczególne rodzaje trymerów różnią się między sobą między innymi liczbą dodatkowych nakładek oraz wyposażeniem dodatkowym. Tak naprawdę od tych dwóch elementów powinniśmy w zasadzie zacząć. Warto bowiem wiedzieć, że część trymerów oferowanych przez producentów to trymery uniwersalne, które mogą być jednocześnie golarką i trymerem do nosa i uszu. Posiadają także końcówki za pomocą których można przycinać owłosienia na innych częściach ciała (np. na klatce piersiowej). Oprócz tego są oczywiście wyposażone w nakładki służące stricte do trymowania brody. Często są one sprzedawane po prostu jako maszynki do strzyżenia.
Przykładowo, cały zestaw może składać się z:
- trymera do brody i włosów,
- głowicy do ciała,
- golarki z folią mini,
- trymera do uszu i nosa,
- trymera do detali (pozwalającego na dokładne przycinanie linii zarostu),
- czterech rodzajów grzebieni do trymowania,
- maszynki do golenia z wymiennymi ostrzami,
- saszetki do przechowywania tych akcesoriów.
Jak widać, tego typu zestaw może w zasadzie wystarczyć do zapewnienia sobie kompleksowej pielęgnacji. Taki trymer uniwersalny kosztuje obecnie ok. 400 zł.
Trymer do brody czy trymer uniwersalny?
Zakup trymera uniwersalnego warto rozważyć, ponieważ w jego przypadku zamiast kupowania kilku produktów oddzielnie – to mamy je w pakiecie. Osobną kwestią pozostaje jednak sposób działania tych wszystkich dodatków. Przed zakupem warto zadać sobie na przykład pytanie, na ile mini golarka z zestawu sprawdzi się, gdy znudzi się nam broda i będziemy chcieli regularnie golić skórę na gładko? Czy nie okaże się wtedy, że i tak trzeba będzie zainwestować w „zwykłą” golarkę elektryczną?
Podobnie z trymerem do nosa – czy nakładka z zestawu zapewni nam odpowiedni komfort użytkowania? Dlatego przed zakupem warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim częściom trymera uniwersalnego. Być może lepiej wydać trochę mniej pieniędzy i kupić po prostu coś, co będzie nam służyło głównie do trymowania brody.