Imponują wykonaniem, ale też niejednokrotnie ceną. Mowa o kołdrach puchowych które od lat uchodzą za jeden najlepszych rodzajów kołder. Dzięki właściwościom ptasiego puchu są bardzo lekkie, ale mają przy tym znakomite właściwości termoizolacyjne.

Kołdry puchowe – co powinieneś o niech wiedzieć?

Kołdry puchowe wykonane są z puchu ptasiego lub gęsiego. Stosowanie tego rodzaju wypełnienia w Polsce ma długą tradycję. Kiedy zaczęły się u nas pojawiać wypełnienia syntetyczne, kołdry naturalne (najpopularniejsze z nich to kołdry puchowe, kołdry z pierza oraz kołdry wełniane) przestały aż tak dominować, jednak nigdy do końca nie zostały wyparte. Wręcz przeciwnie. Dziś uchodzą one za kołdry lepszej jakości i bardziej ekskluzywne niż kołdry syntetyczne. Dotyczy to zwłaszcza kołder wełnianych i puchowych z puchu gęsiego, które potrafią kosztować po kilka tysięcy złotych.

Dodatkowo, producenci kołder opracowali specjalne metody obróbki puchu, podczas których jest on czyszczony i pozbawiany jakichkolwiek zapachów, zachowując jednocześnie swoje właściwości. Obecnie kołdry puchowe są pozbawione wad, które miały kołdry znane nam z przeszłości. Wpływ na to miało nie tylko udoskonalenia sposobu obróbki puchu, ale również szycia. Nowoczesne kołdry puchowe powinny mieć budowę kasetonową, czyli składać się ze szczelnie zamkniętych kratek/kwadratów/komór, uniemożliwiających przemieszczanie się wypełnienia i powstawania tzw. zimnych stref. Przeszycia między nimi mogą być wykonane w technologii ciepłego szwu (z wykorzystaniem tzw. taśm dystansowych), poprawiającej parametry termoizolacyjne kołdry (wykorzystywane zwłaszcza w kołdrach zimowych) lub zimnego szwu (bez taśm), polecanej do kołder letnich.

Rodzaje kołder puchowych

Jak już wspomnieliśmy, kołdry puchowe najczęściej wykonane są z puchu kaczego bądź gęsiego. W obydwu przypadkach polski puch cieszy dużą renomą, uchodzi za jeden z najlepszych na świecie. Puch kaczy ma gorsze właściwości termoizolacyjne, waży nieco więcej, ma też mniejszą sprężystość niż puch gęsi. Nie oznacza to oczywiście, że jest to towar w jakikolwiek sposób wybrakowany. Wypełnione nim kołdry nadal cechują się bardzo dobrym parametrami. Są droższe niż kołdry z pierza czy kołdry syntetyczne, ale tańsze niż kołdry z puchu gęsiego.

kołdra puchowa, kołdra naturalna, kołdra półpuchowa
fot. Pixabay

Kupując kołdrę z puchu kaczego zetkniemy się też z określeniem „biały puch kaczy” lub „szary puch kaczy”. Różnica między nimi dotyczy głównie koloru. Biały puch uchodzi jednak za materiał bardziej szlachetny ponieważ można do niego dobrać poszycie białym lub jasnym kolorze. To oznacza, że bez problemu możemy używać białej lub po prostu jasnej czy bardzo delikatnej pościeli. W przypadku kołder puchowych z puchu kaczego szarego poszycie często ma kolor różowy.

O różnych rodzajach puchu możemy również mówić w przypadku puchu gęsiego. I nie chodzi tu tylko o kraj pochodzenia, ale przede wszystkim o to, z której części ptaka puch jest pozyskiwany. Za najlepszy rodzaj puchu uchodzi ten z miejsc na korpusie ptaków wymagających szczególnej ochrony przed zimnem.

Kołdry puchowe a kołdry z pierza

Kołdry puchowe różnią się między sobą również dodatkiem pierza. Z naszego przeglądu oferty sklepów wynika, że w przypadku kołder z puchu kaczego domieszka jest w zasadzie standardem (wynika to m.in. z dużych trudności wyizolowaniu samego puchu). Często można spotkać kołdry w których stosunek puchu do pierza wynosi 6:4 lub 7:3.

W przypadku kołder puchowych puchu gęsiego częściej widzi się oferty, w których w składzie wymieniony jest sam puch gęsi. Można jednak spotkać również takie, w których proporcje te kształtują się na poziomie 7:3 lub 9:1. Kołdry z mieszanek są nieco tańsze niż kołdry w 100 proc. puchowe.

Jeszcze innym wariantem są kołdry półpuchowe, w których zawartość puchu i pierza jest mniej więcej pół na pół. Warto jednak dodać, że w tej kwestii producenci stosują dosyć dużą dowolność. W jednym sklepie kołdra z zawartością 70 proc. puchu gęsiego i 30 proc. pierza będzie już nazwana półpuchową. W innym tę nazwę będzie nosił produkt, w którym proporcje będą dokładnie odwrotne. Dlatego należy bardzo uważnie czytać składy.

Czym jest inlet?

Jeśli będziecie rozglądać się za kołdrą puchową, na pewno zetkniecie się z pojęciem inlet. Inlet to tkanina, z której wykonuje się poszycia (tzw. wsypy) na kołdry i poduszki z pierza czy puchu. Inlet jest tkaniną bawełnianą, bardzo gęsto tkaną, o splocie skośnym, atłasowym lub płóciennym. Podczas wykańczania jest woskowany oraz bardzo silnie gładzony. Taka konstrukcja uniemożliwia wydostawanie się pierza lub puchu na zewnątrz. Tkaninę wsypową wyróżniamy ze względu na konstrukcję tkania oraz na gramaturę, zwykle od 105 do 190 gramów na metr kwadratowy.

Kołdry puchowe a alergia

Przez długi czas kołdry z puchu lub pierza uchodziły za takie, które nie nadają się dla alergików. Kołdry syntetyczne miały tu przewagę nad kołdrami naturalnymi. Z czasem jednak, wraz doskonaleniem metod produkcji również w tej grupie pojawiły się kołdry antyalergiczne – posiadające m.in. dodatkowe zabezpieczenie jeśli chodzi o przenikanie kurzu i roztoczy. Warto bowiem pamiętać, że to właśnie one najczęściej nas uczulają. Uczulenia na substancje obecne w ptasich piórach są naprawdę rzadkością.

kołdra puchowa
fot. Pixabay

Jeśli zaś chodzi o przenikanie kurzu i roztoczy – kołdry syntetyczne są również na to podatne. Jeśli mamy kłopot z alergią, również one powinny mieć rozwiązania dedykowane osobom uczulonym. Oprócz tego, zarówno w przypadku kołder naturalnych, jak i syntetycznym, ważne jest zachowanie higieny, która w przypadku koder oznacza m.in. ich częste wietrzenie.

Ceny kołder puchowych

Ich wysokość uzależniona jest od:

  • rodzaju puchu,
  • tego, czy jest to sam puch czy puch z domieszką pierza,
  • rodzaju kołdry (letnia, zimowa, całoroczna, duo),
  • jej wymiarów,
  • tkaniny, z której wykonany jest inlet (bawełna, satyn, batyst itp),
  • jej gramatury.

Najtańsze kołdry z pierza kaczego kupimy już za ok. 200 zł. Ceny najdroższych egzemplarzy mogą sięgać nawet ok. 5 tys. zł. Przeciętnie jednak za kołdrę z wypełnieniem złożonym w 100 proc, z puchu gęsiego, całoroczną, o wymiarach 180×200 czy 200×220 zapłacimy ok. 2 tys. zł.

Kupując kołdrę puchową należy uważać na podróbki, lepiej też uważać na zbyt niskie ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here