Szacuje się, że nawet 40 proc. Polaków może cierpieć na objawy alergii. Choroba ta jest jedną z najpowszechniejszych na świecie. W naszym kraju do najpopularniejszych alergenów zalicza się pyłki roślin, sierść zwierząt oraz roztocza kurzu domowego i zarodniki grzybów domowych. Te ostanie występują powszechnie w naszych domach i mieszkaniach, w tym również w pościeli. Jeżeli ktoś jest uczulony – powinien zaopatrzyć się w kołdrę antyalergiczną.
W łóżku spędzamy średnio 8 godzin dziennie. Kiedy śpimy nasza skóra ma bezpośredni kontakt z pościelą. Tymczasem jest ona znakomitym środowiskiem dla roztoczy kurzu domowego oraz pleśni. Efektem obcowania z nimi mogą być dolegliwości ze strony układu oddechowego oraz skóry. Nie wolno ich lekceważyć – nie tylko ze względu na doraźne skutki. Alergia na pleśnie oraz odchody roztoczy w dłużej perspektywie może doprowadzić nawet do rozwoju astmy oskrzelowej.
Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne pajęczaki, bliscy krewni pająków i kleszczy. Pościel materace, kołdry, poduszki, koce – to ich ulubione siedliska. Wskazuje na to chociażby ich anglojęzyczna nazwa – bed mites, czyli roztocza łóżkowe. Pokarmem dla nich jest ludzki naskórek. Roztocza same w sobie nie gryzą ani nie uczulają. Czynnikiem alergizującym są ich odchody.
Jednym ze sposobów na zneutralizowanie ilości roztoczy w naszym łóżku jest zakup specjalnych kołder antyalergicznych oraz antyalergicznych poduszek. Nie pochłaniają one kurzu oraz przeciwdziałają rozwijaniu się roztoczy i pleśni. Pod względem ceny tego typu pościel nie nie odbiega znacząco od zwykłej pościeli. A dzięki niem możemy spać nie tylko wygodnie, ale i zdrowo.
Zakup kołder posiadających takie właściwości powinny przemyśleć nawet osoby, które nie mają objawów alergii. Niestety, wskutek długotrwałej ekspozycji na alergeny mogą się jej nabawić.
Na czym polegają właściwości kołder antyalergicznych?
Producenci tego typu asortymentu sięgają po różne rozwiązania mające na celu uczynienie ich produktów przyjaznymi dla alergików. Jedna z metod jest wykorzystanie wypełnień z włókien poliestrowych Hollow. Są one termicznie skręcane, posiadają spiralny kształt i wysoką sprężystość. Zapewniają doskonałą izolację cieplną i puszystość. Sprawiają, że nasze ciało podczas snu oddycha oraz przeciwdziałają osadzaniu się kurzu.
Innym sposobem jest szycie pokryć na kołdrę ze specjalnej syntetycznej tkaniny z dodatkiem włókna węglowego. Chronią one wypełnienia zapobiega ona przenikaniu roztoczy. Kolejna metoda to kołdry z wypełnieniem z kulek poliestrowych Amball. Mają one właściwości podobne do tradycyjnego puchu, ale dodatkowo są także antyalergiczne.
Podobne metody stosowane stosowane są do szycia poduszek antyalergicznych.
Wybierz kołdrę dopasowaną do swoich potrzeb
Oprócz kwestii zawiązanych z działaniem antyalergicznym, wybierający poduszkę czy kołdrę powinniśmy stosować te same parametry co w przypadku zwykłej pościeli. Chodzi m.in. o:
- rozmiar (kołdry o wymiarach 140×200 lub 160×200 uznawane są za kołdry jednoosobowe, zaś wymiary 180×200 cm, 220×200 cm szyte są z myślą o dwóch osobach);
- grubość i sezonowość (kołdry antyalergicznie, podobnie jak zwykłe, dostępne są w trzech wariantach – letnim, zimowym oraz całorocznym).
Kołdry antyalergiczne sprzedawane są niekiedy w kompletach z poduszkami. Ich tańsze wersje kosztują od kilkudziesięciu do ok. 200 zł. Najdroższe są hipoalergiczne kołdry zimowe lub letnie z wypełnieniem z puchu gęsiego i poszyciem z jedwabiu lub satyny. Ich ceny sięgają ponad 3 tys. zł ( w przypadku kołder całorocznych).
Kupując pościel dla alergika warto też sprawdzić, czy posiada ona jakieś certyfikaty potwierdzające jej właściwości. W zasadzie standardem jest już w tej chwili certyfikat Oeko-Tex Standard 100, przyznawany za brak stężeń substancji szkodliwych dla zdrowia (posiada go też m.in. pościel dla dzieci oraz pościel do łóżeczek). Innym certyfikatem jest certyfikat NOMITE, potwierdzający możliwość używanie kołdry przez osoby uczulone na roztocza.