Przed nadejściem ery syntetycznych wypełnień, kołdry z pierza były najpopularniejszym rodzajem kołder spotykanym w naszych domach. Swoja popularność zawdzięczały m.in. temu, że w porównaniu do innych kołder naturalnych (w puchu czy wełny) były tańsze. Nie oznacza to jednak, że spanie pod kołdrą z pierza odeszło w przeszłość. Współczesne kołdry tego typu nie przypominają jednak dawnych pierzyn.
Nowoczesne warianty kołder z pierza mają wszystkie zalety kołder naturalnych, jednak dzięki nowoczesnym metodom produkcji (głównie oczyszczania pierza) udało się niemal wyeliminować ich wady (takie jak np. duży ciężar czy zbijanie się wypełnienia w jednym miejscu).
Kołdry z pierza – co trzeba o nich wiedzieć
Podobnie jak przypadku kołder puchowych, kołdry z pierza wytwarzane są z surowca pozyskiwanego głównie z gęsi i kaczek. Z naszego przeglądu ofert polskich sklepów internetowych wynika, że większy wybór będziemy mieli jeśli zdecydujemy się na pierze z kaczek.
Czym różni się pierze od puchu? Puch, nazywany też czasem podszerstkiem, to tzw. pióra embrionalne, wyrastające przed piórem właściwym. Są bardzo delikatne i lekkie i nie bez powodu nazywa się je puchem.
Pierze cechuje nieco inna struktura i parametry grzewcze. Choć do wytwarzania kołder i poduszek używa się główni najmniejszych, najdelikatniejszych piórek, nie są one tak miękkie, delikatne i sprężyste jak puch. Z reguły są za to cięższe. Nadal jednak mają bardzo dobre właściwości grzewcze, dopasowują się do kształtu ciała, posiadają też zdolność wchłaniania i odprowadzania wilgoci z ludzkiego ciała.
Nowoczesne kołdry z pierza posiadają konstrukcję kasetową. To oznacza, że posiadają pikowania zabezpieczające wypełnienie przed przesuwaniem się.
Czym jest inlet?
Kupując kołdrę z pierza możecie zetknąć się z pojęciem inlet. Jest to gęsto tkana tkanina, o skośnym splocie, atłasowym lub płóciennym, woskowana i gładzona, używana do szycia tzw. wsyp, czyli poszyć na kołdry i poduszki z pierza, jak również puchowe. Charakterystyczna konstrukcja uniemożliwia przedostawanie się piór lub pierza na zewnątrz. Tkaniny na wsypę mogą mieć różną gramaturę, zwykle od 105 do 190 gramów na metr kwadratowy.
Poszycie kołder z pierza często ma kolor różowy lub kremowy, ponieważ przy białej barwie pióra mogą delikatnie przebijać, co nie wygląda estetycznie.
Kołdry z pierza i puchu
Duża część kołder z pierza oferowanych dziś w sprzedaży to tak naprawdę kołdry z pierza i puchu (np. w proporcjach 6:4 czy 8:2). Dotyczy to zwłaszcza kołder z pierza i puchu kaczego. Jeszcze inną grupę stanowią kołdry półpuchowe. Teoretycznie powinno się tak nazywać kołdry, w których jednego i drugiego surowca jest mniej więcej po połowie. W praktyce panuje tu zupełna dowolność.
W jednym sklepie kołdra z zawartością 70 proc. puchu gęsiego i 30 proc. pierza będzie już nazwana półpuchową. W innym tę nazwę będzie nosił produkt, w którym proporcje będą dokładnie odwrotne. Dlatego warto zwracać pilną uwagę na to, co kupujemy. Zwłaszcza, że różnica w cenie między puchem a pierzem jest spora – ten pierwszy jest zdecydowanie droższy.
Kołdry z pierza a alergie
Przez długo czas kołdry z pierza, podobnie jak kołdry puchowe, uważane były za szkodzące alergikom. Zalecano im raczej kołdry syntetyczne. Warto jednak pamiętać, że po pierwsze, alergie na pierze ptaków należy do rzadkości. Zdecydowanie częściej uczulają nas znajdujące się m.in. w kuchu odchody roztoczy. Pajęczaki te mają dużą skłonność do przenikania do wnętrza pościeli. Mogą one znaleźć się zarówno w pościeli naturalnej, jak i syntetycznej. Dlatego w każdym przypadku ogromne znaczenie ma nie tylko to, z jakich materiałów wykonana jest kołdra i poduszka, ale również to, jak o nią dbamy. Mowa o wietrzeniu pościeli i sypialni oraz regularnym usuwaniu kurzu.
Cena kołder z pierza
W porównaniu do kołder wełnianych czy puchowych, cena kołder z pierza jest najbardziej przystępna. Tak jak w przypadku wszystkich typów kołder, wpływ na jej wysokość ma nie tylko rodzaj wsadu, ale również poszycie, wielkość oraz to, czy jest to pościel sezonowa, całoroczna, czy może tzw. duo. Przykładowo, za kołdrę z wsadem 90 proc. białe pierze kacze i 10 proc. puch kaczy i wymiarach 200×220, z poszyciem z bawełnianego batystu, której można używać zimą, zapłacimy ok. 250 zł.