Suszenie prania w domu czy mieszkaniu wymaga wygospodarowania odpowiedniej ilości miejsca, bywał kłopotliwe, może długo trwać, na dodatek podnosi wilgotność. Jest wyzwaniem zwłaszcza dla tych osób, które mają dużo prania. Receptą na to jest zakup elektrycznej suszarki na pranie, czyli suszarki bębnowej. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Jak działają suszarki bębnowe?

Suszarki bębnowe to urządzenia znane już od lat. W Polsce jednak przez lata nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy mogły być oczywiście kwestie finansowe. Inną – brak miejsca na dodatkowy sprzęt w łazience (a wszyscy wiemy, że naszych mieszkaniach, a nawet domach, oddzielne miejsce na pralnię to rzadkość). W grę mogły wchodzić jeszcze kwestie związane z kosztem utrzymania tego urządzenia (rachunki za prąd i wodę) oraz jego efektywnością (zdarzały się opinie, że suszarki nie suszą ubrań zbyt dokładnie, a na dodatek je niszczą).

Dziś jednak suszarki zyskują w Polsce coraz większą popularność. Przyczyną tego stanu rzeczy może mieć m.in. ewolucja tych urządzeń. Polega ona m.in. na zmianie technologii suszenia – dotyczy to zwłaszcza najnowszych modeli.

suszarka na pranie elektryczna
fot. Pixabay

Kiedyś dominującym rodzajem elektrycznej suszarki na pranie były suszarki wywiewne. W ich przypadku para wodna powstająca w trakcie suszenia była odprowadzana przez wąż na zewnątrz pomieszczenia lub do kanału wentylacyjnego. W nowszych typach, czyli w tzw. suszarkach kondensacyjnych, para wodna jest skraplana w kondensatorze i gromadzona w pojemniku, skąd można ją później wylać. Może być też odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji.

Trzecim typem elektrycznych suszarek na pranie, dominującym obecnie, są suszarki z pompą ciepła. Pozwala ona na odzyskanie części energii cieplnej w wyniku parowana i skraplania wody. Jej praca polega na tym, że zimne powietrze jest ogrzewane, a następnie kierowane do bębna suszarki, gdzie przeprowadzany jest proces parowania (z mokrego prania). Para ulega następnie skropleniu i zostaje odprowadzona do skraplacza. Powietrze jest schłodzone, a woda skrapla się na zimnych częściach skraplacza (oddając ciepło) i trafia do odpowiedniej tacki lub bezpośrednio do kanalizacji. Powietrze opuszczające skraplacz jest zimne i suche, więc trafia do grzałki i cykl się zamyka. Dzięki pompie powstaje zamknięty obieg powietrza. To zapobiega utracie ciepła i przekłada się na ilość energii zużywanej przez suszarkę. Dzięki temu staje się ona bardziej ekonomiczna.

Zalety suszarek bębnowych (elektrycznych)

Popularne suszarki na pranie (stojące, balkonowe, ogrodowe czy łazienkowe) to codzienny widok w naszych mieszkaniach. Mają sporo zalet (należy do nich chociażby cena), ale nie da się ukryć, że często nam przeszkadzają, bywają kłopotliwe, nie wszystkie ubrania da się na nich swobodnie rozwiesić, nie raz i nie dwa są one niedoschnięte, mogą też pochłaniać zapachy z mieszkania. Dlatego suszarka elektryczna może być dla niektórych prawdziwym wybawieniem – potrafią wysuszyć ubrania w krótkim czasie.

suszarka na pranie elektryczna
for. Pexels

Nowoczesne modele z pompą ciepła nie tylko są mniej energochłonne niż ich poprzednicy sprzed kilku lat. Posiadają również wiele funkcjonalnych rozwiązań, dzięki których korzystanie z nich staje się łatwiejsze. Zaliczyć do nich można:

  • możliwość suszenia nawet delikatnych i puszystych tkanin (warto w tym miejscu dopowiedzieć, że choć nadal na wielu metkach znajdziemy informację, że by danej rzeczy nie suszyć w suszarce bębnowej, coraz częściej pojawia się tam dopowiedzenie, że chodzi o suszarki wywiewne bądź kondensacyjne);
  • technologie samoczyszczącą (tę funkcję posiada część suszarek, urządzenie które jej nie mają wymagają w miarę regularnego czyszczenia kondensatora, ponieważ mogą się na nich gromadzić włókna i osady);
  • możliwość ustawienie w dowolnym miejscu w mieszkaniu, suszarki nie muszą być podłączone do kanalizacji;
  • system redukcji zagnieceń w ubraniach;
  • programy parowe służące do odświeżania ubrań (np. takich, które długo leżały w szafie nienoszone);
  • możliwość dopasowania intensywności suszenia do rodzaju tkaniny.

Ceny suszarek bębnowych

Jeśli zdecydujemy się na zakup suszarki na ubrania elektrycznej, bez problemu powinniśmy znaleźć model na naszą kieszeń. Najtańsze egzemplarze wolnostojące można dziś (stan na grudzień 2020) kupić już za ok. 700 zł. Za najdroższe zapłacimy nawet powyżej 10 tys. zł. Najpopularniejsze suszarki bębnowe wolnostojące kosztują obecnie ok. 2,5 tys. zł. Tak wielu możliwości niestety nie ma wśród suszarek do zabudowy. Tu najczęściej można spotkać egzemplarze za ok. 2,5 tys. zł.

Dla porównania, za najtańszą wolnostojącą pralko-suszarkę zapłacimy dziś ok. 1000 zł, za najdroższą – również ponad 10 tys. Najczęściej kupowane są pralko-suszarki za ok. 2 tys. zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here