Pościel 3D od lat cieszy się dużym wzięciem wśród konsumentów. Efekt trójwymiarowości, intensywne kolory, duże printy – to coś, co ją wyróżnia na tle innej bielizny pościelowej. Nic więc dziwnego, że znajduje ona swoich zwolenników zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci.

Co to jest pościel 3D?

Pościel 3D w gruncie rzeczy powinna być nazywana pościelą z efektem 3D. Wrażenie głębi obrazu i trójwymiarowości jest tu bowiem osiągane za pomocą tradycyjnego druku. Z tworzenie wrażenia przestrzenności odpowiadają tu raczej realistyczne zdjęcia z podbitymi kolorami. Są one nanoszone na tkaninę za pomocą druku cyfrowego.

Cechą charakterystyczną pościeli 3D jest duża intensywność kolorów i wzorów oraz wierne odwzorowanie szczegółów. To właśnie dzięki temu możemy mieć zarówno pościel z geometrycznym kształtami, jak i z ulubionymi kwiatami (które do złudzenia przypominają prawdziwe), zwierzętami, krajobrazami czy… potrawami lub napojami (tak, pościel ze zdjęciem piwa, pizzy czy burgera to naprawdę popularne warianty pościeli 3D…).

pościel 3d
fot. Pexels

Ten rodzaj pościeli sprawdza się również w sypialniach starszych dzieci lub nastolatków. Na kołdrze i poduszce mogą mieć np. ulubioną drużynę piłkarską, bohatera bajki lub bohatera filmowego.

Pościel 3D dostępna jest we wszystkich najpopularniejszych rozmiarach, zarówno jeśli chodzi o pościel dla dzieci, jak i dla dorosłych. Część kompletów jest dwustronna.

Wady pościeli 3D

Oprócz dużej różnorodności wzorów i kolorów, zaletą pościeli 3D jest również atrakcyjna cena. Ceny kompletów 3D z satyny bawełnianej kosztują nie więcej niż zwykłą pościel z satyny bawełnianej. Należy jednak zwrócić uwagę, że duża część rynkowej oferty jest uszyta z innych tkanin, często syntetycznych. Zwykle jest to mikrofibra lub poliester. To właśnie one dają bowiem największe możliwości jeśli chodzi o nanoszenie na tkaninę precyzyjnych nadruków. Czy to musi od razu oznaczać, że takiej pościeli 3D należy się wystrzegać? Nie, ale warto mieć to na uwadze.

Kolejną kwestią, z którą trzeba się liczyć jest to, że faktyczny efekt trójwymiarowości może się różnić od tego, który widzimy na zdjęciu promującym dany komplet. Dodatkowo wiele osób narzeka, że pościel 3D niszczy się szybciej niż „zwykła” pościel. Kolory się spierają, tkanina mechaci i po jakimś czasie przestaje dobrze wyglądać.

Kupując tego typu bieliznę pościelową, zwłaszcza na prezent, warto też uwzględnić to, że dostępne wzory to często typowe zdjęcia „stockowe”. Jest całkiem sporo osób, którym takie fotografie po prostu się nie podobają. Jeszcze inną rzeczą jest przywoływana intensywność kolorów – wiele osób nie lubi jej w sypialni.

Czym jest mikrofibra?

Jak napisaliśmy wyżej, pościel 3d często uszyta jest ze sztucznych tkanin. Wspomnieliśmy też, że nie musi być to wadą. Nowoczesne materiały syntetyczne różnią się bowiem od elektryzujących się poliestrów, które wielu z nas pamięta z dawnych czasów. Przykładem takiego nowoczesnego materiału syntetycznego jest mikrofibra (czasem nazywana też mikrofazą czy mikrowłóknem).

pościel 3d
fot. Pexels

Jest to specjalny typ materiału składający się z mieszanki bardzo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. To przekłada się na jej właściwości. Mikrofibra jest przewiewna i przyjemna w dotyku, ma również właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Jest wytrzymała, nie rozciąga się, nie trzeba jej prasować. Z tych względów tkanina ta znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle tekstylnym. Oprócz pościeli 3d wykorzystuje się ją do szycia:

Piorąc pościel z mikrofibry oraz inne rzeczy wykonane z tego materiału należy pamiętać, by nie dodawać do prania środków zmiękczających. To najważniejszy warunek utrzymania ich w dobrym stanie. Jeśli będziemy o nim pamiętać, rzeczy z mikrofibry będą służyły nam przez lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here