Zakup pokrowca na materac to wydatek konieczny przede wszystkim ze względów higienicznych i zdrowotnych. Kwota, jaką przeznaczymy na ten cel może być bardzo zróżnicowana. Pokrowiec da się kupić już za ok. 40 zł, ale można też na ten cel wydać 500 zł i więcej. W tym tekście zawarliśmy pakiet informacji, które ułatwią Ci poszukiwanie odpowiedniego egzemplarza.

Czy pokrowiec na materac jest potrzebny?

Pokrowiec zabezpiecza materac przed zabrudzeniem oraz przenikaniem zanieczyszczeń. Podwójna warstwa daje większą gwarancję utrzymania go w czystości. Samo prześcieradło tu nie wystarczy. Zwłaszcza, że może się ono w każdej chwili przesunąć lub ściągnąć. Dzięki temu, że pokrowiec można w każdej chwili ściągnąć i uprać – mamy pewność, że będziemy spać w higienicznych warunkach. W przypadku zniszczenia lub zużycia pokrowiec można wymienić. Ta zasada dotyczy również materaca, ale wiąże się to z nieporównywalnie większym wydatkiem.

Kolejną kwestią której nie można pominąć są względy zdrowotne. Materace, łóżka, koce, meble tapicerowane itp. to siedlisko kurzu i roztoczy – niezależnie od tego, jak często sprzątamy, nie da się ich całkowicie uniknąć. Fakt, że te mikroskopijne żyjątka są naszymi niechcianymi współlokatorami sprawia, że wielu z nas ma problemy z alergią (roztocza, a dokładnie ich odchody, to jeden z najpowszechniejszych alergenów w Polsce). Do tego należy dodać zarodniki pleśni i grzybów, które również uczulają – i również „lubią się” z naszym łóżkiem.

pokrowiec na materac
fot. Unsplash

Pokrowce antyroztoczowe są skuteczną barierą przed przenikaniem roztoczy, grzybów, pleśni i bakterii do naszego materaca. Tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia objawów alergii, astmy czy podrażnień skóry. Jeśli dodatkowo zaopatrzymy się w kołdrę antyalergiczną oraz odpowiednią poduszkę – efekt może być satysfakcjonujący.

Pokrowiec antyroztoczowy

W jaki sposób można poznać, że dany pokrowiec jest antyroztoczowy? Przeglądając ofertę sklepów da się zauważyć, że część sprzedawców wprost promuje swoje produkty właśnie w ten sposób, informując przy tym, jakie cechy pokrowca sprawiają, że ma on takie właściwości. Przykładem może być technologia AEGIS Microbe Shield polegająca na powlekaniu materiału antybakteryjną i antymikrobiotyczną warstwą. Przez swoją bezbarwność i bezwonność jest one niemal niezauważalna przez użytkownika. Powłoka jest na stałe scalona z materiałem, nie ulega ścieraniu i wypłukiwaniu.

W przypadku wielu pokrowców, zwłaszcza tych droższych (od ok. 200 zł w górę), właściwości antyalergiczne materaca są niejako „domyślne”, producenci często promują ich inne cechy, w bardziej szczegółowym opisie wspominając, że pokrowiec chroni przed przenikaniem roztoczy (np. dzięki domieszce specjalnych włókien).

Na koniec warto też wspomnieć, że nawet jeśli kupimy „zwykły” pokrowiec na materac, którego producent w żadnym momencie nie wspomni o jego dodatkowych, antyroztoczowych właściwościach, już samo jego używanie pomoże nam chronić się przez roztoczami. Chociażby przez sam fakt, że będziemy mogli go regularnie prać.

Wymiary pokrowców na materace

Pokrowce mają rozmiary dostosowane do rozmiarów (długości i szerokości) najczęściej występujących materacy. Oddzielną kwestią pozostaje ich wysokość. Sprzedawcy pokrowców co do zasady proszą też klientów o podanie tej wartości. Za standardowe materace uznaje się tu takie, które mają do 20 cm wysokości – jeśli nasz materac mieści się w tym przedziale, pokrowiec kupimy w standardowej cenie. W przypadku grubszych materacy lub materacy niejednokrotnie będziemy musieli zapłacić za pokrowiec nieco więcej – często są one szyte pod konkretne zamówienia. To samo dotyczy materacy o niestandardowej długości czy szerokości.

pokrowiec na materac, wymiary pokrowca na materac, wysokość materaca
fot. Pixabay

Sposób zakładania pokrowców

Standardem, który dominuje w tej chwili są pokrowce zamykane na odpowiednio zabezpieczony zamek. Jeśli chcemy, by zdejmowanie i zakładanie było proste i bezproblemowe, zadbajmy o to, by nasz nasz pokrowiec był rozsuwany z trzech stron.

Inne, dodatkowe właściwości pokrowca

Wiele materacy, zwłaszcza tych z wyższej półki, ma obecnie specjalne właściwości, które mają wpłynąć na komfort naszego snu, chroniąc m.in. nasz kręgosłup. W tym kontekście pojawia się pytanie, czy założenie pokrowca nie zniweczy tego efektu? Okazuje się, że na rynku są pokrowce, które nie tylko chwalą się tym, że doskonale „współpracują” z materacem, dopasowując się do jego struktury, ale również wzmacniają jego efekt, np. dzięki bąbelkowej (ale nie pikowanej) strukturze. Jeśli więc zainwestowaliśmy w jakiś wysokospecjalistyczny materac, warto również zadbać o odpowiednio dobrany pokrowiec.

Pikowany? A może nie?

To jeszcze jedno pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć kupując pokrowiec. Można znaleźć opinie, że materace pikowane są gorsze z punktu widzenia ochrony przed roztoczami, pleśniami itp., ponieważ w pikowaniach gromadzi się wilgoć. Z drugiej strony nie brakuje głosów, że taki materiał jest lepszy dla kręgosłupa (ponieważ lepiej dopasowuje się i do naszego ciała, i do materaca).

Rodzaj tkaniny

To w zasadzie jest kluczowy element, który ma wpływ na jakość pokrowca i na jego cenę. Dotyczy to zarówno kwestii związanych z ochroną przed kurzem, jaki innych, dodatkowych właściwości pokrowca, takich jak np. wodoodporność, lepsze pochłanianie wilgoci, większa przewiewność czy poprawiane jakości snu poprzez delikatne nasączenie olejkami eterycznymilawendowym lub eukaliptusowym. Dodatkowo każdy z tych olejków działa odstraszająco na owady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here