W większości z nas budzą wzruszenie i rozczulenie, są słodkie i ujmujące. Rzeczy dla niemowląt, bo o nich mowa, czasem aż wołają „weź mnie!”. I choć mogą one wywoływać wiele emocji, ich wyboru należy dokonywać „na zimno” i z głową. Tak, wiemy, że to trudne… Oto nasza krótka podpowiedź na temat zakupu kocyków dla niemowląt.

Kocyki dla niemowląt – z czego są zrobione, jakie maja wymiary

Z sklepach z akcesoriami dla dzieci znajdziemy co najmniej kilka rodzajów kocyków dla niemowląt. Przede wszystkim różnią się one między sobą rodzajem materiału, z którego są wykonane. Wśród najpopularniejszych są:

  • kocyki bambusowe,
  • kocyki z pluszu minky,
  • kocyki bawełniane,
  • kocyki bawełniane ocieplane dodatkowo polarem,
  • kocyki Velvet, czyli kocyki dwustronne, które z jednej strony mają bawełnę, a z drugiej pikowany Velvet; kocyki sprzedawane są w dwóch wersjach – w wersji zimowej ocieplany jest dodatkową włókniną,
  • kocyki muślinowe,
  • kocyki tkane z bawełny.

Jeśli chodzi o rozmiary, kocyki dla niemowlaków najczęściej mają wymiary w okolicach 75×90, 80×100, 75×100 – tu wszystko zależy od producenta. Kocyk dla dziecka nieco starszego może mieć na przykład wymiary 100×135 czy 150×200.

Kapturki, pompony, maty do robienia zdjęć

Wspomnieliśmy na samym początku o wyglądzie kocyków i o tym, że nie on powinien być kluczowym kryterium. Z drugiej strony jednak od tego elementu nie da się uciec. Tym bardziej, że współczesne kocyki dla noworodków, niemowlaków i nieco starszych maluchów są zarówno praktyczne, jak i bardzo ładne. W ofercie sklepów znajdziemy kocyki w niemal każdym kolorze, jednolite lub we wzorki. To jednak nie koniec. Nie można pominąć kocyków z kapturkami na główkę lub takich, które na rogach mają pompony (lub jedno i drugie).

kocyki dla niemowląt, kocyk dla dziecka, kocyk dla noworodka, kocyk dla niemowlaka
fot. Pexels

Rodzicom, którzy lubią uwieczniać rozwój swojej pociechy mogą się spodobać specjalne maty do robienia zdjęć. Kładąc dziecko na takiej macie można na niej na przykład zaznaczać, na jakim etapie życia wykonane jest zdjęcia. Zestawiając potem te zdjęcia da się zaobserwować jego rozwój.

Warto też wspomnieć o kompletach na które składają się kocyki i poduszeczki.

Kocyki letnie i zimowe

Nawet mało doświadczeni rodzice zapewne wiedzą, że każdemu dziecku przyda się co najmniej kilka kocyków. Należy je bowiem dopasowywać do pory roku, miejsca użytkowania oraz temperatury. Innego kocyka używać będziemy jeśli chcemy otulić nim maluszka mającego gołą skórę, innego kiedy potrzebujemy rozłożyć kocyk w parku – po to by dziecko mogło sobie na nim poraczkować, jeszcze innego, gdy wybieramy się na zimowy spacer i potrzebujemy czegoś do wózka. Sklepy z wyprawkami i artykułami dziecięcymi oferują zarówno kocyki letnie, jak i ocieplane kocyki zimowe – warto zaopatrzyć się i w jedne, i w drugie.

Jeśli chodzi natomiast o kocyk, z którym skóra niemowlaka może mieć bezpośredni kontakt, jednym z najmocniej polecanych jest w tej chwili kocyk bambusowy (50 proc. bawełny, 50 proc. bambusa). Chodzi tu m.in. o jego przewiewność, miękkość i lekkość oraz o właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Dobrą opinią cieszą się również kocyki muślinowe (100 proc. bawełny muślinowej), polecane zwłaszcza na upalne dni, chroniące skórę malucha wysoką temperaturą i słońcem.

Po pierwsze liczy się jakość

To właśnie rodzaj materiału powinien być głównym kryterium decydującym o wyborze kocyka. W tej kwestii raczej nie powinno się chodzić na kompromisy. Materiały którymi otulamy dziecko, zwłaszcza jeśli mają one bezpośredni kontakt z jego skórą, powinny być naturalne i przewiewne. Fakt, że będzie ono wyglądało w nich słodko i uroczo powinien być zawsze na drugim miejscu. Na szczęście dziś da się pogodzić obydwie te sprawy.

Dodatkowo wybierając kocyk (a właściwie kocyki) warto też mieć na uwadze, że potrzebować ich będziemy w różnych miejscach – w domu podczas leżakowania, na spacerze w wózku, w nosidełku, w foteliku samochodowym itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here