Dobrze dobrany wieszak do przedpokoju może „na dzień dobry” wpływać na pozytywny odbiór naszego mieszkania. Źle dobrany, w najlepszym razie, będzie skłaniał do baczniejszego przyjrzenia się reszcie domu czy mieszkania. Warto jednak podkreślić, że względy estetyczne nie są jedynymi, jakie powinny nas skłonić do przyłożenia się do zakupu wieszaka.

Jeśli w Twoim przedpokoju nie ma specjalnej szafy służącej do przechowywania butów i wierzchnich okryć, prędzej czy później czeka Cię kupno lub wymiana wieszaka do przedpokoju. Na tle innych wyzwań związanych z urządzaniem czy remontowaniem mieszkania (oraz wydatków, które z nimi się łączą), sprawa ta może się wydawać błaha. Może też nam najzwyczajniej w świecie zabraknąć na nią weny… oraz funduszy.

Z jednej strony takie podejście jest jak najbardziej zrozumiałe, ale z drugiej… W końcu przedpokój to pierwsze pomieszczenie które widzimy wracając do domu. To również pierwsze miejsce, które oglądają nasi goście… Nie można też zapominać, że przy wyborze wieszaka do przedpokoju chodzi również o względy praktyczne. Nikt nie lubi „walających” się przy wejściu butów, spadających z wieszaka kurtek, kłębiącego się stosu czapek i szalików, czy kluczy, które rzucane niedbale na półkę znikają gdzieś pod stosem rękawiczek. Któż z nas nie zna tego z autopsji…

wieszak do przedpokoju
fot. Unsplash

W związku z tym nie musimy już chyba dłużej przekonywać, że do zakupu wieszaka do przedpokoju lepiej się naprawdę przyłożyć. Nawet, jeśli nie mamy na niego zbyt wiele miejsca i nasze pole manewru w tej kwestii jest mocno ograniczone – warto się rozejrzeć po sklepach. Czasem nawet niewielkie różnice między jednym a drugim modelem mogą odegrać dużą rolę jeśli chodzi o komfort jego użytkowania oraz dopasowanie do stylu całego wnętrza.

Rodzaje wieszaków do przedpokoju

Kryteriów podziału wieszaków do przedpokoju dostępnych w ofercie różnych sklepów można przyjąć co najmniej kilka. Wbrew pozorom w tej grupie produktów panuje bowiem całkiem spora różnorodność. Oto nasza krótka lista z rodzajami wieszaków do przedpokoju. Z góry zaznaczamy, że wymieniamy w niej również rozwiązania, które de facto wieszakami nie są – z reguły po to, by unaocznić Wam, jakie macie możliwości.

 1. Wieszaki na ścianę składające się z pojedynczych haczyków (oczywiście słowo haczyk jest tu umowne, z w praktyce mogą one przybierać różne formy – np. ludzików wspinających się po ścianie lub konarów drzew).
 2. Wieszaki na ścianę z kilkoma haczykami.
  Mogą one mieć różne formy – od krótkich, mających po cztery haczyki, po dłuższe, złożone ze znacznie większej ich liczby. Takie wieszaki mogą być również łączone w rzędy, mieć dodatkową półkę (tu również istnieją różne opcje – najpowszechniejszą jest półka na czapki itp., ale istnieją też warianty, w którym półka została zaprojektowana tak, by pomieścić np. dokumenty czy telefon).

  wieszak do przedpokoju
  fot. Unsplash
 3. Wieszaki do przedpokoju stojące – klasyczne i nowoczesne; małe i duże; posiadające miejsca do wieszania ubrań na jednej wysokości lub na kilku; dające możliwość zawieszania kurtek tylko na zawieszce, lub takie, które dodatkowo mają miejsce na wieszaki; bardziej rozłożyste na dole, lub zajmujące mniej miejsca; mocno ozdobne lub ascetyczne; mające klasyczny kształt lub kształt…drabinki. Możliwości jest tu naprawdę sporo.
 4. Wieszaki solo lub wieszaki-segmenty, połączone z szafkami na buty, dodatkowymi półkami na ubrania.
 5. Wieszaki do przedpokoju, które są swoistym „kombo” (mają wieszaki na różnej wysokości, miejsce na rozwieszenie ubrań na wieszakach „szafowych”, półki na czapki, szale, chusty itp.; półkę-organizer; miejsce na parasole) mogą stać bezpośrednio przy ścianie i mieć nieco zabudowany charakter lub posiadać formę dającej się stosunkowo łatwo przesunąć mini-garderoby (tego typu wieszaki przypominają stojaki na ubrania na kółkach, które czasem kupuje się do sypialni czy garderoby).

Wybór należy do Ciebie

Mamy nadzieję, że ten krótki przegląd pokazał Wam, jak wielki wybór panuje jeśli chodzi o wieszaki do przedpokoju. To, co opisaliśmy to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Zachęcamy jednak do przejrzenia oferty różnych sklepów i nie traktowania przedpokoju po macoszemu. Zwłaszcza, że za tę samą kwotę można zarówno kupić coś naprawdę fajnego i praktycznego, jak o coś, co będzie nas straszyć przy wejściu. Celowo w tym miejscu nie podajemy cen wieszaków – różnorodność rozwiązań oraz związana z tym rozpiętość cenowa jest tak duża, że mija się to z celem.

Wieszaki do biur i dla usługodawców

Pisząc o wieszakach nie możemy zapomnieć, że są one również stałym punktem wyposażenia firm i urządów. Wieszaki do biur czy punktów usługowych również powinny być w miarę możliwości starannie wybrane. Zachęcamy osoby odpowiedzialne za te decyzje do poszukiwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here