Kupowanie co chwilę nowych ubrań w sieciówkach tylko po to, by założyć je kilka razy i wyrzucić staje się passe. Wiemy już, że fast fashion ma bardzo negatywny wpływ na środowisko. Próbujemy zamienić ją w slow fashion. Trend ten polega m.in. na wybieraniu ubrań jak najlepszej jakości i dbaniu o nie w taki sposób, by służyły nam jak najdłużej. Jeśli Tobie również nieobce jest takie myślenie – zainwestuj w golarkę do ubrań.
Jak działają golarki do ubrań?
Jednym z najczęstszych przejawów zużywania się ubrań jest ich mechacenie się. Dotyczy to zwłaszcza swetrów, czapek, płaszczy, ale czasem też t-shirtów i spodni (wszystko zależy tu bowiem od materiału, z którego są wykonane). W efekcie nasze stroje zaczynają wyglądać mniej estetycznie. Golarka do ubrań to sposób na to, by przedłużyć ich żywotność. Urządzenie to wykorzystuje mechanizmy nieco zbliżone do tych, które obecne są w męskich golarkach elektrycznych czy golarkach do golenia dla kobiet. Z szybkiego przeglądu oferty najpopularniejszych sklepów wynika, że zastosowanie ma tu głównie mechanizm zbliżony do konstrukcji golarek foliowych.

Golarki do odzieży mają siatki z niewielkimi otworami różnej wielkości, pod którymi są noże. Kiedy przesuwamy golarkę po materiale zmechacenia trafiają do otworów, a następnie są przycinane. Pozostałości te lądują następnie w pojemniku który jest elementem każdego urządzenia tego typu. Ważnym mechanizmem w które są wyposażone golarki jest regulacja wysokości strzyżenia. Dzięki temu można ją dopasować do poziomu zmechaceń i do rodzaju tkaniny/dzianiny. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko powstawania uszkodzeń w trakcie „golenia” (np. zaciągnięć).
Akumulatorowe, bateryjne, a może sieciowe?
Poszczególne modele golarek (czasem nazywanych też maszynkami do ubrań) różnią się między sobą rodzajem zasilania. Wyróżniamy:
- golarki do ubrań sieciowe (muszą być stale podłączone do gniazdka),
- golarka do ubrań na baterie (daje nam swobodę ruchu, ale baterie trzeba wymienić),
- golarka do ubrań akumulatorowa (inaczej bezprzewodowa, można ją podładować).
Jeśli zdecydujesz się na zakup, zwróć również uwagę na specyfikację upatrzonego przez Ciebie urządzenia. Golarki powinno się używać do tych materiałów, do których są przeznaczone. Nie każde ubranie powinno się „czyścić” ze zmechaceń w taki sposób (zresztą, nie każdy rodzaj materiału zmechaceniom podlega).
Gdzie można kupić golarkę do ubrań?
Golarki do ubrań nie są jeszcze rozpowszechnionym sprzętem gospodarstwa domowego. Mimo to w sklepach istnieje całkiem niezły wybór tych urządzeń. Najczęściej znajdziemy je na działach z małym AGD. To jeśli chodzi o duże markety, w przypadku mniejszych sklepów powinna być to placówka wyspecjalizowana w tego typu sprzęcie. W przypadku sklepów internetowych golarek do swetrów, spodni, bluzek itp. również trzeba szukać w zakładkach „Małe AGD” (znajdziemy w nich również depilatory, suszarki do włosów, golarki męskie, golarki damskie, trymery do brody, trymery do nosa u uszu i wiele innych urządzeń).
Dlaczego warto kupić golarkę do ubrań?
Na początku wspomnieliśmy, że jednym z powodów, dla których warto kupić golarkę do ubrań jest trend slow fashion. Ktoś mógłby się żachnąć się i stwierdzić, że znowu jakaś sezonowa moda. Wydaje się jednak, że tym razem chodzi o coś głębszego – o zmianę naszego nastawienia do ubrań. Dodatkowo u podłoża tego wszystkiego leżą kwestie ekonomiczne, społeczne i ekologiczne. Przemysł tekstylny jest bowiem jednym z najbardziej szkodliwych dla środowiska. Mało tego, produkcja ubrań została w znacznej części przeniesiona do krajów Azji, gdzie jest duży dostęp do taniej siły roboczej. Osoby zatrudnione w tamtejszych fabrykach często pracują na warunkach, które byłyby nie do przyjęcia dla Europejczyka. Co więcej, czasem są to warunki zagrażające ich zdrowiu, a nawet życiu.

W efekcie wielu z nas dosyć łatwo podejmuje decyzję o wyrzuceniu jednego swetra i zakupie kolejnego. Ich ceny są bowiem stosunkowo niskie. Jednak ostateczny rachunek, jaki jako ludzie zapłacimy za takie podejście może okazać się wyjątkowo wysoki.
Dlatego w kupowaniu mniejszej ilości ubrań, zwracaniu większej uwagi na ich jakość, dbaniu o nie i niewyrzuceniu do śmieci, kiedy nam się znudzą, jest coś więcej niż tylko chęć bycia na czasie.
Tak prozaiczne urządzenie jak golarka do ubrań może nam pomóc w zmianie podejścia do odzieży. Dbanie o nią, przechowywanie jej w odpowiednich warunkach (tj. rozwieszoną na wieszakach lub ułożoną na półkach, a nie „wymiętoloną” na dnie szafy), wykorzystywanie poszczególnych elementów w wielu stylizacjach sprawi, że po pierwsze będziemy bardziej eleganccy na co dzień, po drugie będziemy wydawać mniej pieniędzy, a po trzecie – jako jednostka wyrządzimy mniej szkód dla środowisku naturalnemu.