Chcesz uporządkować swoje życie? Zacznij od porządków w szafie! To rada dawana nam przez internetowe stylistki i coachów. Można stwierdzić, że na odległość pachnie to pop-psychologią rodem z kiepskich poradników. Prawda jest jednak taka, że coś w tym jest… A już na pewno jest coś w stwierdzeniu, że porządek w szafie ułatwia życie – a nie ma porządnej szafy bez solidnych wieszaków na ubrania.

Nie zachęcamy do pedanterii, dlatego nie będziemy Was przekonywać, że prawdziwie elegancka i poukładana szafa to taka, w której wszystkie wieszaki są jednakowe. Faktem jest jednak, że takie podejście ma wielu zwolenników – i nie są to wcale wielcy pedanci. Taka opcja po prostu całkiem nieźle się prezentuje. Nie oznacza to jednak, że inny wariant jest mniej atrakcyjny. Artystyczny nieład również ma swój urok. Tym, co psuje wrażenie są raczej wieszaki zepsute, połamane, stare, wygięte i przeładowane.

wieszaki na ubrania, drewniane wieszaki na ubrania, wieszaki na ubrania plastikowe
fot. Pexels

Dlatego od czasu do czasu warto zrobić ich przegląd i uzupełnić braki. To podejście tak samo wiąże się z filozofią dbania o swoją garderobę i slow fashion, jak na przykład ograniczenie kupowania „miliona” ubrań z sieciówek i dbania o te, które się posiada, na przykład za pomocą takich gadżetów jak golarka do ubrań, porządna pasta do butów czy prawidła.

Drewniane wieszaki na ubrania

Drewniane wieszaki na ubrania uchodzą za eleganckie i solidne – i coś w tym jest. Na pewno w ofercie sklepów znajdziemy takie, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania. Wśród tego typu wieszaków dosyć łatwo znaleźć bowiem takie, które można dopasować do każdego typu ubrań. Znajdziemy więc wśród nich solidne wieszaki z drewna odpowiednie do przechowywania zimowych płaszczy, kurtek puchówek czy innych nieco cięższych rzeczy. Jeszcze większy wybór jest wśród wieszaków uniwersalnych – na których spokojnie powiesimy koszulę, bluzkę, sweter czy marynarkę. Nie brakuje wśród nich również specjalnych wieszaków do spodni oraz do spódnic. Tak duży wybór wieszaków drewnianych na ubrania pewnością ułatwi zachowanie spójnego wyglądu szafy – jeśli komuś na tym będzie zależeć.

Do wyboru, do koloru

Drewno to tylko jeden z wariantów jeśli chodzi o materiały, z których wykonane są wieszaki na ubrania do szafy. Wielu z zwolenników mają białe wieszaki plastikowe – one również mogą wyglądać elegancko, będą też pasowały do różnokolorowych ubrań. Na drugim biegunie są są kolorowe wieszaki z plastiku – postawienie na taką różnorodność również może mieć swój urok.

Innym rodzajem wieszaków są solidne wieszaki metalowe. One również mogą wyglądać bardzo elegancko. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będą odpowiednio droższe. Mogą kosztować nawet po kilkadziesiąt złotych za sztukę (podobnie zresztą jak grube i solidne wieszaki z drewna).

Wieszaki do zadań specjalnych

Przed przystąpieniem do robienia porządków w szafie czy garderobie warto zaopatrzyć się również w wieszaki, które roboczo nazwaliśmy wieszakami do zadań specjalnych. Mamy tu na myśli:

  • wszystkie wieszaki zaprojektowane z myślą o wieszaniu na nich kilku sztuk odzieży naraz (takie modele znajdziemy zarówno wśród wieszaków na koszule, jak i spodnie);
  • wieszaki satynowe/jedwabne, przeznaczone na delikatne bluzki czy swetry; dzięki temu, że są one pokryte wypełnieniem oraz i powleczone materiałem zapobiegają wypychaniu się ramiom czy odgniataniu delikatnych ubrań;
  • wieszaki na krawaty czy paski;
wieszaki na ubrania, drewniane wieszaki na ubrania
fot. Pexels
  • wieszaki na chusty, apaszki, cienkie szale (zwykłe wieszaki tego typu zwykle mają formę kratki przez którą przewleka się chusty; istnieją jednak wieszaki bardziej fantazyjne, które same w sobie mogą być ozdobą garderoby; przykładem może być wieszak w kształcie sukienku z otworami na chusty);
  • organizery do szafy – to gadżet przydatny zwłaszcza tym osobom, które w szafie przechowują jakieś dodatkowe drobiazgi; ewentualnie – gadżety przydatne do utrzymywania ubrań w czystości (pokrowce, wałki czy wspomnianą golarkę).

Jak widać, akcesoriów pomagających w utrzymywaniu ładu w szafie i garderobie jest całkiem sporo, i to wśród samych wieszaków. A przecież są jeszcze różnego typu stojaki na ubrania,kufry i kosze, stojaki na buty czy wieszaki na kapelusze czy biżuterię. A o takich kwestiach jak całe systemy do garderoby nawet nie wspominamy – bo to temat na oddzielny materiał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here