Szukając sposobów na skuteczną depilację wielu z nas decyduje się na zakup depilatora. Wybór urządzeń, jakie w tej chwili mamy do dyspozycji może przyprawić o ból głowy. Różnią się one między sobą nie tylko nazwą producenta czy ceną, ale przede wszystkim rodzajem użytej technologii. Wszystkim, którzy właśnie zastanawiają się, jaki depilator wybrać, podpowiadamy co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Depilator jako skuteczny sposób na domową depilację

Od wielu lat usuwanie owłosienia z miejsc takich jak nogi, pachy czy okolice intymne jest ważnym elementem dbania o estetykę i higienę ludzkiego ciała. Zabieg ten praktykowany był już w starożytności. Na dobre powrócił do nas w XX w. i początkowo stosowany był głównie przez kobiety, które w tym celu sięgały po sprzęty używane przez mężczyzn do golenia zarostu. Z czasem pojawiły się różnego typu maszynki, golarki oraz preparaty chemiczne (kremy do depilacji, woski, pasty, cukry) przeznaczone dla pań.

Depilator został wynaleziony w latach 80. XX w. Umożliwiał on usuwanie owłosienia na dłuższy czas, bez problemu można go było również używać w domu. Pierwsze depilatory domowe były to proste urządzenia wykorzystujące pęsety. Od tamtej pory przeszły one jednak sporo modyfikacji. Dlatego wybierając model dla siebie warto zapoznać się rodzajami urządzeń dostępnych obecnie na rynku. Nasz przegląd depilatorów powinien uwzględniać co najmniej kilka kryteriów. Jakich? Oto podpowiedź.

Depilator laserowy? A może tradycyjne pęsety lub dyski?

Najważniejszym parametrem na podstawie którego możemy wyróżnić różne rodzaje depilatorów jest technologia używana do usuwania włosków.

Zbudowany z głowicy na której umieszczono pęsety. Obracając się w szybkim tempie usuwają one włoski wraz z cebulkami. Depilatory pęsetowe różnią się między sobą liczbą pęset umieszczonych na głowicy (od ok. 20 do 40). Im jest ich więcej, tym dane urządzenie szybciej i dokładniej usuwa owłosienie.

depilator pęsetowy, depilator braun, jaki depilator kupić
fot. pixabay
  • Depilator dyskowy

Na głowicy depilatora dyskowego zamiast pęset umieszczone są metalowe lub ceramiczne dyski. W efekcie w trakcie obrotu są one w stanie usunąć większą liczbę włosków niż pojedyncze pęsety. Jeżeli więc masz w głowie pytanie: „jeśli depilator, to dyski czy pęsety?”, odpowiadając na nie powinnaś/powinieneś m.in. wziąć pod uwagę rodzaj owłosienia. Dla osób z rzadszymi włoskami polecane są depilatory pęsetowe.Innymi czynnikami, które warto byłoby uwzględnić są odporność na ból oraz skłonność do podrażnień. Przyjęło się, że dyski w porównaniu do pęset są pod tym względem bardziej wymagające. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy tu od naszych indywidualnych predyspozycji i od jakości konkretnego urządzenia.

Depilator IPL, nazywany też depilatorem świetlnym lub fotodepilatorem. Proces depilacji odbywa się tu za pomocą wiązki światła skierowanej na niewielką powierzchnię ciała. Część fali trafia wprost do cebulek włosowych. Dzięki temu włosy albo wypadają, albo zahamowany zostaje ich wzrost. To sprawia, że efekty utrzymują się dłużej niż w przypadku depilacji pęsetami czy dyskami. Zabieg ten, wykonany dobrej jakości depilatorem, nie powinien być również bolesny. Warto jednak pamiętać, że jego efekty uzależnione są od naszej karnacji oraz barwy włosa.

To nazwa pod którą często sprzedawane są depilatory IPL. Zazwyczaj producenci dodają do nich nich skrót IPL. Depilatory laserowe IPL nie są jednak tym samym co lasery do depilacji używane w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych gabinetach medycyny estetycznej.

Rodzaj zasilania w depilatorach

Zastanawiając się nad wyborem depilatora warto wziąć pod uwagę rodzaj zasilania. To od niego zależy, na ile nasze urządzenie będzie mobilne. Depilatory elektryczne, niezależnie od technologii depilacji, można obecnie kupić w trzech różnych opcjach zasilania: sieciowym (depilator działa tylko na kablu), akumulatorowym (depilator działa tylko wtedy, gdy akumulator jest naładowany) oraz akumulatorowo-sieciowym (depilatora można używać i wtedy, gdy jest podłączony do sieci, i gdy pracuje tylko na akumulatorze). Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, a podejmując decyzję należy uwzględnić swoje przyzwyczajenia i styl życia. Depilatory z zasilaniem akumulatorowym dają większą swobodę, są jednak droższe.

Dodatki do depilatorów

Depilacja okolic intymnych, pach, a nawet twarzy – każda z nich jest możliwa, jeśli do naszego depilatora dodane zostaną odpowiednie nakładki. Ponadto producenci depilatorów konkurują między sobą między innymi rodzajem dodatków mających sprawić, że depilacja stanie się mniej bolesna. Stąd różnego rodzaju nakładki masujące czy nakładki chłodzące. Warto też zwrócić uwagę na dodatkową lampę oświetlającą depilowany obszar czy narzędzia ułatwiające czyszczenie urządzenia. Wyposażenie depilatora ma też ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku depilatorów IPL i laserowych. Tam bowiem ma ono również wpływ na bezpieczeństwo użytkowania.

Cena depilatora i marka

Zróżnicowanie urządzeń do depilacji dostępnych na rynku jest tak duże, że musi się to przekładać również na ich ceny. Najtańsze depilatory (pęsetowe lub dyskowe) z podstawowym wyposażeniem kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Za najbardziej zaawansowane depilatory laserowe zapłacimy ponad 2 tys. zł.

Wybierając urządzenie elektroniczne wiele osób bierze pod uwagę głównie jego markę. Nie inaczej jest w przypadku depilatorów. W tym obszarze obecnie największą ofertę posiada Braun i Philips – można nawet zaryzykować, że to obecnie prawdziwi potentaci. Osoby zastanawiające się nad tym, jaki depilator wybrać zachęcamy jednak do otwartości w tym względzie i do samodzielnego porównywania parametrów urządzeń oferowanych przez różne marki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here