Odkąd powstały golarki elektryczne dla mężczyzn, życie panów stało się nieco lżejsze, przynajmniej w jednym aspekcie. Głowa może ich ewentualnie rozboleć od przybytku… Wybór męskich golarek jest bowiem ogromny. Rotacyjna czy foliowa? Do golenia tylko na sucho czy i na sucho, i na mokro? To tylko dwa przykłady pytań, na jakie muszą sobie odpowiedzieć mężczyźni kupujący golarkę.

Golarki elektryczne dla mężczyzn – lepsze foliowe czy rotacyjne?

Golarki elektryczne dla mężczyzn można podzielić na co najmniej kilka rodzajów. Wziąć tu bowiem należy pod uwagę wiele kryteriów. Bodaj najważniejszym jest rodzaj technologii golącej stosowanej przez producentów. Biorąc to pod uwagę golarki elektryczne można podzielić na foliowe i rotacyjne (te dwa rodzaje mechanizmów występują zarówno wśród urządzeń dla mężczyzn, jak i golarek damskich).

  1. Golarki foliowe
    Ich głowica posiada wąskie podłużne, wąskie ostrza pokryte specjalną folią z otworkami. Mogą być one różnej wielkości, dzięki temu „zbierają” one nawet taki zarost, który nie jest równej długości. Dzięki temu kształt golarki foliowej przypomina tradycyjną maszynkę do golenia. Golarkę foliową należy przesuwać po skórze prostopadle do ułożenia folii.
  2. Golarki rotacyjne
    Golarki posiadające trzy (najczęściej) głowice rotacyjne. Na okrągłe ostrza tnące nałożona jest osłona ze szczelinami, która odpowiada działaniu folii z otworkami w golarce foliowej. Głowice obracają się niezależnie od siebie w różnych kierunkach. Dzięki temu zapewnią dokładne golenie nawet najbardziej „rozwichrzonych” włosków. Używając golarki rotacyjnej należy wykonywać ruchy okrężne.

Który z wymienionych typów golarek jest lepszy? Na to pytanie nie ma tak naprawdę dobrej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od klasy konkretnego modelu, ale też naszych potrzeb. Przyjęło się, że golarki rotacyjne są dokładniejsze, a foliowe z kolei pozwalają na bardziej precyzyjne golenie, w tym wyrównywanie krawędzi.

Golarka na sucho czy na sucho i na mokro?

Kiedyś mężczyźni najczęściej golili się na na mokro, zwilżając twarz wodą i używając substancji mających zmiękczyć zarost i ułatwić poślizg narzędziom go golenia. Używano brzytew, maszynek do golenia z wymiennymi żyletkami, maszynek do golenia z wymiennymi ostrzami czy maszynek jednorazowych. Obecnie mężczyźni nadal używają większości z tych narzędzi, mają też do dyspozycji coraz lepsze żele, pianki czy kremy do golenia ułatwiające golenie na mokro.

golarka elektryczna dla mężczyzn, golarka męska, męska golarka, golarka do golenia, elelktryczna maszynka do golenia
fot. Pixabay

W pewnym momencie pojawiły się jednak golarki elektryczne, które początkowo goliły głównie na sucho. Taka metoda nie wymaga aż tak wielu zabiegów jak golenie na mokro, jednak ma również swoje wady – przede wszystkim związane z podrażnieniami skóry i brakiem dokładności.

Dlatego od jakiegoś czasu na rynku obecne są męskie golarki do golenia na sucho i na mokro. Można ich używać zarówno z kosmetykami do golenia, jak i z samą wodą. Można też oczywiście golić się na sucho. Urządzenie te są jednak nieco droższe od zwykłych golarek.

Rodzaje zasilania w męskich golarkach

Kolejnym elementem, który różnicuje między sobą poszczególne modele golarek jest rodzaj zasilania. Podobnie jak w innych urządzeniach tego typu (depilatorach, trymerach do brody czy maszynkach do włosów) możemy mieć do czynienia z zasilaniem sieciowym, akumulatorowym i sieciowo-akumulatorowym. Czasem zdarza się jeszcze zasilanie na baterie które należy wymieniać.

golerka elektryczna do golenia, golarka męska, elektryczna maszynka do golenia, golarka do golenia na mokro
fot. Unsplash

W przypadku zasilania akumulatorowego kluczowym parametrem jest długość pracy na jednym ładowaniu, czas potrzebny do pełnego ładowania oraz czas, po którym możemy naładować akumulator do poziomu pozwalającego wykonać jedno golenie (ta ostania informacja podawana jest głównie w przypadku golarek męskich).

Ceny golarek i dodatkowe udogodnienia

Na cenę golarek męskich wpływ mają takie elementy jak jakość materiału z którego wykonane są ostrza, rodzaj zasilania, mechanizmy pozwalające golarce jak najlepiej dopasować się do kształtu twarzy. Nie mniej ważne są inne udogodnienia proponowane przez producentów. To wszystko sprawia, że ceny różnych modeli golarek elektrycznych są bardzo zróżnicowanie i wahają się niecałych 50 zł do ponad 1000 zł.

Na liście dodatków, jakie można znaleźć w najdroższych modelach znajdują się m.in.:

  • współpraca z aplikacją pozwalająca m.in. planować golenie,
  • systemy ułatwiają poślizg na skórze;
  • dodatkowe wyposażenie w postaci trymera;
  • specjalne, utwardzane ostrza;
  • czujniki określające rodzaj zarostu i dopasowujące do niego tryb golenia;
  • udoskonalenia systemu golącego (np. podwójne folie i blok noży);
  • każdy element tnący na innym zawieszeniu – dzięki temu głowica reaguje na najmniejsze zmiany konturu twarzy, zachowuje też kontakt ze skórą na większej powierzchni;
  • funkcja samoczyszcząca (golarka czyści się w czasie, kiedy jest umieszczona w stacji ładującej akumulator).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here