Poduszka ortopedyczna to opcja dla osób cierpiących na różne dolegliwości związane z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, jak i dla tych, którzy chcą ich uniknąć. Jeśli spanie na niej ma przynieść pożądany efekt, należy ją dobrze dopasować do naszej wagi, wzrostu, szerokości barków oraz pozycji, w której śpimy.

Czym różni się poduszka ortopedyczna od zwykłej poduszki?

Poduszka ortopedyczna do spania różni się od zwykłych poduszek tym, że została wyprofilowania w taki sposób, by utrzymywać odcinek szyjny kręgosłupa w prawidłowej pozycji (takiej, podczas której utrzymana jest jego naturalna krzywizna – lordoza szyjna). Dzięki temu, że nie jest on wygięty w nienaturalny sposób, krążki międzykręgowe lepiej się uwadniają, a otaczające je mięśnie i więzadła nie muszą być napięte, dzięki czemu mogą się regenerować.

Dla kogo przeznaczona jest poduszka ortopedyczna?

W pierwszej kolejności w poduszkę ortopedyczną powinny się zaopatrzyć osoby, które odczuwają dolegliwości ze strony kręgosłupa, a zwłaszcza w jego odcinku szyjnym. Dotyczy to zarówno osób, których dolegliwości wymagały już konsultacji z fizjoterapeutą czy neurologiem, jak i tych, którzy po prostu od czasu do czasu odczuwają dyskomfort w tym miejscu, zwłaszcza po nocy (np. sztywność karku).

poduszka ortopedyczna
fot. Pexels

Niezależnie od stopnia zaawansowania naszych dolegliwości warto jednak pamiętać, że poduszka ortopedyczna nie załatwi problemu. Swój stan zdrowia należy skonsultować z profesjonalistą. A jeśli już jesteśmy po takiej wizycie, należy się kierować uzyskanymi wytycznymi – również w zakresie doboru poduszki. Tu obowiązuje ta sama zasada, jak w przypadku innych wyrobów medycznych (np. kołder obciążeniowych, nebulizatorów czy plastrów do kinesiotapingu) – pomagają, ale nie są cudownym panaceum na wszystkie dolegliwości.

Zakup poduszki ortopedycznej jako działanie profilaktyczne

Poduszka ortopedyczna nie jest jednak przeznaczone tylko dla tych, którym kręgosłup już zaczął dawać sygnały, że należy o niego lepiej dbać. Jeśli nie chcecie doprowadzić do takiej sytuacji – możecie stosować ją profilaktycznie. Chodzi tu zwłaszcza osoby, których praca i styl życia zwiększają ryzyko wystąpienia chorób kręgosłupa w przyszłości. Dotyczy to zwłaszcza spędzania dużej ilości czasu w jednej pozycji – ze szczególnym uwzględnieniem pozycji siedzącej.

Ceny poduszek ortopedycznych wahają się w granicach od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych. Nie zaleca się ich stosowania u dzieci poniżej 2. r. ż.

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną?

To jedno z najczęściej powtarzających się pytań dotyczących tego przedmiotu. Po pierwsze, warto trzymać się zasady, że poduszki tego typu należy kupować w sprawdzonych miejscach, wyspecjalizowanych w sprzedaży takiego asortymentu. Wybierając sklep ze sprzętem medycznym mamy większą pewność, że dysponuje on poduszkami, które rzeczywiście są wyrobem medycznym, a nie czymś taki wyrób naśladuje. Dodatkowo warto zwracać uwagę na markę produktu (choć oczywiście nie jest to obligatoryjne). Istnieją producenci którzy przez lata wyrobili sobie już pewną renomę.

Jeśli chodzi o inne kryteria, przy wyborze poduszki ortopedycznej należy uwzględnić trzy czynniki.

 1. Pozycję, w której śpimy najczęściej.

  Największy wybór jest wśród poduszek do spania na boku lub do spania na plecach. Problem pojawia się, jeśli najczęściej śpimy na brzuchu. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości kręgosłupa nie zaleca się bowiem tego sposobu ułożenia ciała. Jeśli jednak nie możemy tego zmienić, mamy możliwość wybrać mniejsze zło – czyli spanie na poduszce ortopedycznej. Producenci proponują tu płaskie poduszki dopasowujące się do kształtu naszego ciała.

  poduszka ortopedyczna
  fot. Pexels
 2. Drugim kryterium, które należy uwzględnić jest waga i wzrost osoby, dla której poduszka jest przeznaczona.
 3. Trzecim, bardzo ważnym czynnikiem jest szerokość barków.

Wypełnienie w poduszkach ortopedycznych

Obecnie poduszki ortopedyczne mogą mieć dwa rodzaje wypełnień.

 1. Pianka poliuretanowa

  Poduszki ortopedyczne z pianki poliuretanowej przeznaczone są głównie dla osób chcących profilaktycznie zadbać o swój kręgosłup, nie odczuwających ból kręgosłupa. Materiał ten nie dopasowuje się do kształtu szyi, charakteryzuje się jednak świetną wentylacją.

 2. Pianka termoplastyczna

  To wybór dla osób mających już problem z odcinkiem szyjnym kręgosłupa i odczuwających dolegliwości w okolicy szyi i barków. Materiał ten zapewnia pełne podparcie głowy oraz równomierne rozłożenie sił nacisku na poduszkę. Dobre jakościowo poduszki ortopedyczne z pianki termoplastycznej reagują na temperaturę ciała i dopasowują się idealnie do naszej pozycji podczas snu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here