Jeśli rozważamy zakup depilatora, warto wziąć pod uwagę depilator IPL. Wprawdzie cena tego urządzenia może być znacznie wyższa niż tradycyjnych depilatorów pęsetowych czy dyskowych, ma on jednak wiele zalet, dzięki którym gra jest warta świeczki. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jednak dowiedzieć się kilku rzeczy na temat tego urządzenia.

Pytanie, od którego należałoby zacząć brzmi: czy depilator IPL to to samo co depilator laserowy? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Tak, ponieważ urządzenia do depilacji wykorzystujące technologię IPL (ang. Intense Pulse Light ) często bywają nazywane depilatorami laserowymi IPL lub po prostu depilatorami laserowymi. Nie, gdyż metoda za pomocą której usuwają niechciane owłosienie różni się od tej, która stosowana jest do depilacji laserowej w gabinetach kosmetycznych czy gabinetach medycyny estetycznej.

Depilacja światłem a depilacja laserowa

depilator IPL, depilator świetlny, depilacja laserowa, rodzaje depilatorów, wiedza, nauka
fot. Pixabay

IPL (ang. Intense Pulse Light ) oznacza intensywnie pulsujące światło. Zabieg przeprowadzany przy użyciu depilatora IPL polega na bardzo intensywnym naświetlaniu fragmentu skóry lampą ksenonową znajdującą się w głowicy urządzenia (to dlatego depilacja ta bywa też nazywana depilacją światłem lub fotodepilacją). Światło to pochłaniane jest częściowo przez zewnętrzne warstwy skóry, a częściowo przez cebulki włosów, powodując ich uśpienie.

Oczywiście, rozwiązaniem optymalnym byłoby, gdyby całość światła trafiała bezpośrednio do włosa. Składa się ono jednak z fal o różnej długości, dlatego nie wszystkie mają jednakową zdolność przenikania. Nowoczesne depilatory IPL posiadają różne filtry minimalizujące ten problem. Dzięki temu do naszego ciała trafiają tylko te fale, które są potrzebne. Minimalizuje to ryzyko oparzeń podczas depilacji.

Nieco inna technologia używana jest podczas profesjonalnej depilacji laserowej. Medycyna estetyczna używa do tego celu najczęściej laserów diodowych, które emitują wiązki o ściśle określonej długości. Celuję ona bezpośrednio we włos i oddziałują na zawartą w nim melaninę. Następnie trafiają do cebulek uszkadzając je. Lasery diodowe mają również pokaźne rozmiary i kosztują od kilkunastu tysięcy złotych w górę.

Efekty depilacji światłem

Dzięki temu, że lasery diodowe mają większą moc uszkadzania włosów od nasady, efekty depilacji laserowej mogą utrzymywać się dłużej niż w przypadku depilacji IPL. Istnieje szansa, że w ten sposób pozbędziemy się owłosienia raz na zawsze. Warto jednak wiedzieć, że musimy w tym celu przejść co najmniej kilka zabiegów.

W przypadku depilacji IPL efekty zabiegu utrzymują się krócej – od kilku do kilkunastu tygodni. To zależy jednak głównie od rodzaju naszego owłosienia, od karnacji oraz od klasy samego urządzenia. Co do zasady, im nasze włosy są ciemniejsze, a karnacja jaśniejsza – tym depilacja jest bardziej skuteczna.

Ceny depilatorów IPL

Jeśli zastanawiasz się, na jaki wydatek przygotować się w związku z zakupem depilatora świetlnego, możesz się nieźle zdziwić. Najtańsze urządzenia do domowej fotodepilacji mogą kosztować nawet mniej niż 300 zł. Ceny najdroższych urządzeń kształtują się w okolicach 2 tys. zł. Tak duża rozpiętość cenowa wynika m.in. z tego, jakie rozwiązania zaproponowali producenci w danym modelu. Należą do nich m.in.:

 • liczba nasadek (dzięki nim można m.in. dostosować urządzenie do depilacji różnych części ciał: pach, twarzy, bikini),
 • regulacja poziomu mocy,
 • filtry UV (blokujące światło o niechcianej długości fal, minimalizują one nagrzewanie się skóry podczas depilacji),
 • czujnik wykrywający rodzaj karnacji,
 • dodatki typu golarka czy trymer,
 • system chłodzący skórę podczas depilacji,
 • zabezpieczenie przed przypadkowym wyzwalaniem błysków.

Zakup depilatora IPL czy depilacja u kosmetyczki?

depilator IPL, depilator laserowy IPL, depilacja laserowa, rodzaje depilacji
fot. Pixabay

Depilacja laserowa, fotodepilacja, wosk, pasta cukrowa – to metody usuwania włosów, którymi posługują się gabinety kosmetyczne czy gabinety medycyny estetycznej. Korzystanie z nich za każdym razem wiąże się z dodatkowym wydatkiem. Z tej perspektywy zakup depilatora IPL może być rozwiązaniem, które po prostu się opłaci. Nawet, jeśli na początku wydamy znaczną kwotę, z czasem się ona zwróci. W połączeniu z dobrą skutecznością sprawia, że urządzenia te są dziś jednym z najpopularniejszych rodzajów depilatorów.

Przed zakupem depilatora świetlnego powinniśmy sprawdzić, jak dużą żywotność ma jego lampa. To ona jest jego kluczowym elementem. Parząc na informacje podawane przez producentów należy mieć na uwadze, że są one uśrednione; wiele zależy od tego, z jaką intensywności będziemy korzystać z urządzenia. Dobra wiadomość jest taka, że lampę w depilatorze IPL można wymienić.

Przeciwwskazania do używania depilatora IPL

Depilacja depilatorem IPL jest niewskazana dla:

 • kobiet w ciąży,
 • osób mających żylaki,
 • osób z bardzo wrażliwą skórą,
 • osób ciemnoskórych,
 • osób ze zmienioną chorobowo skórą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here