Usuwanie niechcianego owłosienia stało się jednym ze stałych elementów dbania o wygląd zewnętrzny. Cały czas wyzwaniem pozostaje jednak znalezienie optymalnej metody depilacji. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów są depilatory. Urządzenia te występują w różnych odmianach. Ich najwcześniejszą wersją są depilatory wyrywające włoski za pomocą dysków lub pęset (potem wynaleziono depilatory IPL). Który z tych sposobów jest lepszy?

Depilatory damskie – najważniejsze różnice

Najważniejszą częścią klasycznego damskiego depilatora jest głowica na której umieszczone są dyski lub pęsety. Po uruchomieniu depilatora poruszają się one w bardzo szybkim tempie, chwytając jednocześnie włoski i wyrywając je z cebulkami. Poszczególne modele depilatorów różnią się między sobą między innymi liczbą pęset lub dysków oraz szerokością głowicy. Najnowocześniejsze i jednocześnie najdroższe urządzenia, których ceny dochodzą do ok. 1000 zł posiadają także ruchome głowice dopasowujące się do kształtu ciała i ułatwiające depilację trudniej dostępnych miejsc (takich jak na przykład zgłębienia pod kolanami).

Inną różnicą między depilatorami, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z modelami dyskowymi, czy pęsetowymi, jest sposób zasilania. W przypadku tzw. depilatorów bezprzewodowych zasilanie ma charakter akumulatorowy lub akumulatorowo-sieciowy (sporadycznie na baterie wymienne). Dzięki temu z depilatora można korzystać w dowolnym miejscu. W przypadku depilatorów, które mają zasilanych tylko sieciowe, trzeba mieć na uwadze bliskość gniazdka.

Wiele klasycznych depilatorów, nawet tych z niższej półki cenowej, ma opcję użytkowania pod wodą. Dzięki temu usuwanie niechcianego owłosienia jest mniej bolesne.

Czym różnią się depilatory dyskowe od depilatorów pęsetowych?

Depilatory dyskowe lepiej radzą sobie z gęstymi i mocnymi włosami. To dlatego, że głowica dyskowa ma więcej punktów, w których łapie włoski podczas obrotów. Depilatory wyposażone w głowicę z pęsetami dobrze sprawdzają się przy usuwaniu włosów słabszych i rzadkich. Mają też tę zaletę, że jeżeli liczba pęset nie jest zbyt duża, są bardziej łagodne dla skóry niż dyski i sprawiają mniejszy ból.

Oczywiście nie oznacza to, że depilatory dyskowe szkodzą skórze. Wybierając jednak model dla siebie należy mieć na uwadze rodzaj dysków. Najpowszechniej stosowane są dyski ceramiczne. Nieco mniej popularne są dyski metalowe. Najwyższą jakość mają dyski pokryte srebrno-jonową powłoką antybakteryjną.

O czym pamiętać podczas depilacji?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj depilatora wybierzemy, warto pamiętać, że usuwanie włosków za jego pomocą to proces, który dla wielu osób może być bolesnysumma summarum depilatory klasyczne wyrywają włosy wraz z cebulkami. Oczywiście producenci robią wiele, by zminimalizować negatywne odczucia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wrażliwość na ból jest sprawą mocno zindywidualizowaną. Jeśli kupujesz swój pierwszy depilator powinnaś/powinieneś wiedzieć, że:

  • w praktyce klasyczne depilatory pęsetowe lub dyskowe najczęściej służą głównie do depilacji nóg; mimo tego, ze wiele modeli posiada dodatkowe nasadki, depilacja pach czy depilacja okolic bikini za pomocą tego urządzenia dla wielu osób okazuje się zbyt bolesna;
  • depilowania nóg depilatorem może trwać dłużej niż golenie;
  • efekty depilacji w dużej mierze zależą od naszych indywidualnych predyspozycji, z pewnością jednak utrzymują się dłużej niż efekty golenia damską golarką czy zwykłą maszynką;
depilator dyskowy, dyski czy pęsety, depilacja, balsam, peeling,
fot. Pexels
  • przed depilacją warto użyć peelingu;
  • skóra po depilacji może być podrażniona, czasem stosowanie depilatora może powodować zapalenie mieszków włosowych; prawdziwą zmora bywają też wrastające włoski, dlatego warto też stosować specjalne balsamy po depilacji; nie tylko zapobiegają one podrażnieniom, ale również opóźniają odrastanie włosów;
  • regularne usuwanie włosków depilatorem sprawia, że z czasem stają się one coraz słabsze i rzadsze – dzięki temu ich usuwanie jest coraz mniej bolesne i zabiera coraz mniej czasu.

Alternatywa dla klasycznych depilatorów

Jeśli te wszystkie argumenty nie przemawiają do Was, być może należy rozważyć zakup innego typu depilatora. Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się tzw. depilatory laserowe. To nazwa potoczna – w rzeczywistości urządzenie te wykorzystują nieco inną technikę niż sprzęt wykorzystywany do depilacji laserowej w gabinetach kosmetycznych. Korzystają one ze światła IPL (ang. Intense Pulse Light ), które przenika do naszych tkanek powodując uśpienie włosa. Efekty takiej depilacji utrzymują się dłużej iż efekty depilacji klasycznymi depilatorami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here