Depilator laserowy to obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów depilatorów wybieranych do samodzielnego usuwania owłosienia w domu. Zanim jednak zaczniemy rozglądać się za konkretnym modelem, warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę są te urządzenia oraz jaką technologię w nich zastosowano.

W jaki sposób działają domowe depilatory laserowe?

Laser do depilacji w domu tak naprawdę nie jest prawdziwym laserem. Jeśli więc ktoś myśli, że popularne modele określane jako „depilatory laserowe” są tym samym, co lasery wykorzystywane w salonach kosmetycznych – niestety jest w błędzie (z jednym wyjątkiem, ale o tym później).

Urządzenia oferowane klientom indywidualnym jako depilatory laserowe wykorzystują technologię IPL (ang. Intense Pulsed Light), czyli intensywnie pulsujące światło. Jego wiązką naświetla się depilowany fragment ciała. Część światła emitowanego przez głowicę depilatora pochłaniana jest przez zewnętrzne tkanki, część trafia do mieszka włosowego powodując jego uśpienie.

Dlatego w przypadku sprzętu wykorzystującego naświetlanie technologią IPL ważną rolę odgrywają różnego rodzaju filtry minimalizujące ilość światła trafiającego do zewnętrznych warstw skóry. Dzięki temu maleje ryzyko skutków ubocznych takiej depilacji (w postaci zaczerwienień czy oparzeń). Dodatkowo nowoczesne depilatory IPL posiadają tryb dopasowujący intensywność impulsu do rodzaju karnacji. Ogromne znaczenie mają też nakładki przeznaczone do poszczególnych części ciała. Dzięki nim można skutecznie wykonywać depilację okolic intymnych czy bikini. Dzięki nim depilator ten może również pełnić rolę depilatora do twarzy. Nie zmienia to jednak faktu, że tego typu urządzenie do depilacji nie jest depilatorem laserowym sensu stricto.

Zanim się jednak oburzymy się, że ktoś nas wprowadza w błąd, należy oddać sprawiedliwość producentom i sprzedawcom. Oferując klientom tego typu sprzęt, najczęściej używają oni nazwy depilator laserowy IPL lub po prostu depilator IPL. Można się również zetknąć z nazwą depilator świetlny, zaś zam zabieg bywa nazywany fotodepilacją.

Różnice między laserem diodowym do depilacji a depilatorem IPL

Czym zatem różni się depilator IPL od laserów diodowych używanych do depilacji laserowej w gabinetach kosmetycznych i gabinety medycyny estetycznej? Te drugie generują wiązkę promieni o ściśle określonej długości fali. Celuje ona bezpośrednio we włos i oddziałuje na zawartą w nim melaninę. Trafiając bezpośrednio do cebulki uszkadza ją. Aby depilacja przyniosła jak najlepsze skutki, włos powinien być w tzw. fazie anagenu. Tylko wtedy jego cebulka jest połączona z brodawką odpowiedzialną za aktywny wzrost i to jej zniszczenie światłem lasera jest decydujące. Dzięki temu mamy szansę pozbyć się owłosienia na kilka lub kilkanaście lat, a nawet na stałe. By osiągnąć ten efekt wskazane jest wykonanie kilku serii zabiegu. Wpływ na skuteczność depilacji laserowej ma również odcień naszej skóry oraz ilość barwnika we włoskach (im są one ciemniejsze, tym efekty będą lepsze).

depilator laserowy, depilacja laserowa, depilator laserowy IPL
fot. pixabay

Różnice między depilatorem laserowym używanym w gabinetach a domowym depilatorem laserowym IPL widoczna jest też gołym okiem. Końcówki laserów diodowych wyglądają niepozornie, ale całe urządzenie ma pokaźne rozmiary i może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. Nie sposób też nie wspomnieć o ich cenie – najczęściej od kilkunastu tysięcy złotych w górę. Profesjonalne urządzenia laserowe do depilacji muszą też przechodzić testy i posiadać odpowiednie certyfikaty. Ich producenci przeprowadzają też odpowiednie szkolenia dla osób przeprowadzających zabiegi.

Depilacja laserowa w salonie czy domowy „depilator laserowy”?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Wiele zależy również od naszych indywidualnych celów, preferencji, możliwości finansowych, rodzaju owłosienia oraz stanu zdrowia. Za wyborem depilatora laserowego IPL przemawia możliwość wykonywania zabiegów w zaciszu własnego domu. Dodatkowo, jest to metoda stosunkowo skuteczna. Wbrew pozorom, zachęcić też może cena tych urządzeń. Najprostsze kupimy już za kilkaset złotych, za modele z najwyższej półki trzeba zapłacić nawet ponad 2 tys. zł. Oczywiści nie jest ta mały wydatek. Jeśli porównany go jednak z kosztem wykonania serii zabiegów w gabinecie – ta kwota przestaje już być taka wysoka.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Na początku pisaliśmy, że depilatory laserowe w które sami możemy się zaopatrzyć najczęściej nie są tym samym co profesjonalne depilatory. Wyjątki od tej reguły dotyczą tych gabinetów, które również oferują depilację IPL. Dlatego należy koniecznie upewnić się, że zabieg za który płacimy będzie faktycznie depilacją laserową, a nie depilacją światłem IPL.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here