Kiedy usuwanie niechcianych włosków zaczęło zyskiwać coraz większą popularność wśród kobiet, producenci szukali metod zwiększających skuteczność i trwałość tego zabiegu. Jedną z nich był depilator pęsetowy, czyli pierwszy rodzaj depilatora, jaki trafił na rynek.
Depilator pęsetowy został wynaleziony w latach 80. XX w. Jego najważniejszym elementem były pęsety umieszczone na głowicy. Ta zasadnicza część depilatora nie zmieniła się do dziś. Przez lata jednak producenci poddawali urządzenie to kolejnym udoskonaleniom. Jak zatem wyglądają nowoczesne depilatory pęstowe i jakie są ich wady i zalety?
Jak działają depilatory pęsetowe?
Najważniejszym elementem depilatora są pęsety umieszczone na głowicy. Obracając się w bardzo dużym tempie wyrywają włoski wraz z cebulkami. Poszczególne modele nowoczesnych depilatorów pęsetowych różnią się między sobą liczbą pęset (do ok. 40). Co do zasady, im jest ich więcej, tym depilowanie jest dokładniejsze. Zwiększa się również obszar depilowanej powierzchni. Niestety, ma to również swoje efekty uboczne – im więcej pęset, tym depilacja może być bardziej bolesna (choć nie jest to regułą).

Dzięki temu, że depilatory wyrywają włosy wraz cebulkami, odrastają one wolniej niż włosy po goleniu. Nogi mogą być gładkie nawet do kilku tygodni. Oczywiście dokładny czas uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji. Zaletą depilatorów jest też to, że jeśli używamy ich regularnie, odrastające włosy z czasem stają się coraz słabsze. Dzięki temu zmniejsza się również dyskomfort odczuwany podczas zabiegu.
Różnice między różnymi modelami depilatorów pęsetowych
- Liczba pęset umieszczonych na głowicy oraz jej szerokość depilowanej powierzchni to nie jedyne różnice między poszczególnymi modelami depilatorów z pęstami oferowanych przez producentów. Do tego, poza takimi oczywistymi cechami jak kształt i wygląd, należałoby dodać jeszcze kilka ważnych elementów.
- Sposób zasilania
Klienci mają tu do dyspozycji: zasilanie sieciowe (na kablu), zasilanie akumulatorowe (to tzw. depilatory bezprzewodowe, dzięki temu depilując nogi mamy większą swobodę ruchu), zasilanie sieciowo-akumulatorowe (depilator działa zarówno na samym akumulatorze, jak i na kablu). Sporadycznie można spotkać depilatory zasilane na baterie. - Regulacja prędkości
Warto zwrócić uwagę, jaki wybór oferują poszczególne urządzenia. Standardem są dwa poziomy prędkości. - Ruchoma głowica. To rozwiązanie, którym wyróżniają się depilatory z najwyższej półki. Dzięki niemu depilator dopasowuje się do kształtu ciała.
- Rodzaje rozwiązań poprawiających komfort depilacji (np. nakładki masujące, lampka podświetlające depilowany obszar).
- Dodatkowe nakładki (np. trymer lub nakładka do depilowania okolic bikini).
- Dodatkowe wyposażenie
W komplecie z depilatorem producenci oferować mogą również dodatki takie jak szczoteczki czyszczące, trymer (jako oddzielne urządzenie), golarki, szczoteczki peelingujące. - Możliwość depilowania na sucho (standard) lub na sucho i na mokro.
- Cena
Podobnie jak w przypadku depilatorów laserowych IPL, rozpiętość cenowa depilatorów wykorzystujących do depilacji pęsety jest bardzo duża. Najtańsze modele możemy kupić za niecałe 100 zł. Za urządzenie posiadające więcej pęset oraz dodatków możemy zapłacić nawet ok. 1000 zł
Depilatory pęsetowe a depilatory dyskowe
Bezpośrednim konkurentem depilatorów pęsetowych są depilatory dyskowe. Oba urządzenia działają bowiem na zasadzie chwytania włosków i wyrywania ich z cebulkami. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Dlatego dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę grubość i gęstość włosków i odporność na ból.
Depilatory pęsetowe, ze względu na rzadsze umieszczenie punktów chwytających, polecane są osobom włoski cienkie i rzadkie. Z kolei depilatory dyskowe mogą być dobrą opcją dla osób z gęściejszym owłosieniem, są bowiem bardziej dokładne. Niestety, mogą też sprawiać większy ból, jest też większe ryzyko powstawania podrażnień.