Yankee Candle dla wielu osób brzmi niemal jak synonim określenia „świeca zapachowa”. Amerykańska marka przez lata wypracowała sobie opinię firmy, która przeniosła ten segment rynku na nowy, wyższy poziom. Yankee Candles mają już jednak sporą konkurencję. Po piętach depczą im świece Kringle Candle, WoodWick, a także inne marki europejskie i polskie.

Dlaczego Yankee Candle?

Yankee Candle, podobnie jak wiele innych globalnych marek, zwłaszcza tych amerykańskich, ma swój „mit założycielski”. W tym przypadku jest to historia Mike’a Kittredge’a, który w wieku 16 lat nie miał pieniędzy na świąteczny prezent dla mamy, więc postanowił zrobić świecę z… kredek woskowych. Jego wyrób był tak udany, że podobne świece zaczął wytwarzać na zamówienie krewnych i znajomych. Potem założył firmę… i tak to się potoczyło. Yankee Candle nie jest dziś własnością rodziny Kittredge’ów. W 1998 r. firma została sprzedana innemu przedsiębiorstwu za 500 milionów dolarów. Nie zahamowało to jednak jej rozwoju. Dzisiaj sklepy Yankee można znaleźć w 50 krajach na świecie.

Czym wyróżniają się świece zapachowe Yankee Candle?

Przez lata Yankee Candle zyskały opinię świec o niezwykle intensywnym, długo utrzymującym się zapachu. Ich znakiem rozpoznawczym jest duża ilość naturalnych olejków eterycznych dodawanych do wosku. Jest go tak wiele, że po zastygnięciu świecy może pojawić się charakterystyczny, marmurkowy deseń widoczny przez przezroczyste szkło.

Charakterystyczne, szklane słoje z przykrywką to kolejny znak rozpoznawczy świeczek Yankee Candle. Innym jest ogromny wybór oferowanych zapachów. Firma chwali się również, że przy ich tworzeniu pracują najlepsi specjaliści zajmujący się m.in. komponowaniem perfum.

Yankee Candle, świece Yankee Candle
fot. Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Świece Yankee Candle mają trzy nuty zapachowe, które ułożone są warstwami. Uwalniają się one wraz z wypalaniem się świecy. Górne nuty (nuty otwierające) to zapachy, które wydobywają się już po otworzeniu wieczka. Nuty środkowe (nuty serca) są nazywane sercem zapachu. Mieszają się one z nutami dolnymi (bazowymi), które są najintensywniejsze i trwają najdłużej.

Klasyczne świece Yankee Candle mają trzy wielkości:

  • małe starczają na ok. 40 godzin palenia (kosztują ok. 45 zł);
  • średnie – do 90 godzin (koszt – ok. 92 zł);
  • duże – do 150 godzin (koszt – ok. 109 zł).

Producent Yankee Candle zapewnia, że są to świece wytwarzane z najwyższej jakości naturalnych i nietoksycznych substancji oraz tworzyw. Ich knot jest wykonany w 100 proc. z bawełniany i nie zawiera szkodliwego ołowiu (jak często bywa w przypadku tanich świec zapachowych).

Kringle Candle – skąd się wzięły, po czym je poznać?

Markę Kringle Candle stworzył Michael James Kittredge III, syn twórcy Yankee Candle. Nowa firma powstała w 2009 r. Kringle Candle, podobnie jak Yankee, mieszczą się w charakterystycznych słojach z przezroczystego szkła. Różnią się jednak od tych drugich kształtem. Inne też mają etykiety (zdaniem niektórych Kringle Candle są bardziej eleganckie niż Yankee Candle). Bazowe wersje świec Kringle dostępne są również z kilku wariantach wagowych. Oprócz tego firma oferuje również w świece w szkle nawiązującym kształtem do tumblera (rodzaj szklanki z grubym dnem) oraz w mniejszych, zakręcanych opakowaniach o wadze 35 g. Jeśli chodzi natomiast o zapachy – ich filozofia ich tworzenia zbliżona jest do Yankee Candle.

Dźwięk palonego drewna, czyli świece WoodWick

Jeszcze inną propozycją do wielbicieli świec zapachowych są świece WoodWick. Ich znakiem rozpoznawczym jest naturalny drewniany knot, który podczas palenie się świecy wydaje dźwięk przypominający skwierczenie drewna w domowym kominku. Świece są produkowane przez firmą Virginia Candle Company, działającą na rynku od 1990 r. (również wywodzącą się z USA). Oprócz drewnianego knota znakiem rozpoznawczym świec WoodWick jest fakt, że są one wykonane z wosku sojowego. Świece sojowe uchodzą za jedne z najbardziej bezpiecznych i ekologicznych (Yankee Candle i Kringle Candle używają głównie wosków parafinowych wysoko rafinowanych).

Yankee Candle, świece Yankee Candle
fot. Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Podobnie jak konkurencja, również świece WoodWick sprzedawane są w różnych wersjach, jednak najbardziej znane są świece w słojach przypominających nieco kształtem klepsydrę, lekko zwężanych w środkowej części.

Świece zapachowe innych marek

Yankee Candle, WoodWick i Kringle Candle to jedne z najpopularniejszych w tej chwili świec zapachowych (oczywiście wśród świec z górnej półki). Konkurencja w tej branży jest jednak spora. Dlatego warto poszukiwać i testować również inne marki i inne zapachy. Mniejsi producenci często proponują też świece z innych surowców. Przykładem może być polska marka Dziki Las, która produkuje swoje świece z oleju rzepakowego. Potencjalnych odbiorców skusić też mogą oryginalne etykiety tych świec (część z tych grafik można kupić w wersji plakatowej). Ciekawe są też ich nazwy, np. W dzikie wino zaplątani, Reset reset, Biały Mech, Listy do M, Ja pierniczą, Chodź na kawę, Ogórek w pokrzywach czy Joga dla początkujących.

Dosyć popularną polską marką produkującą świece zapachowe jest również Vera Young.

Osoby poszukujące ciekawych, niebanalnych aromatów mogą też na przykład przetestować szwedzką markę L:A Bruket. W porównaniu do wszystkich wymienionych marek, jej świece mają najbardziej „męski” design (brązowe szkło, biała, prosta etykieta). Również wśród jej zapachów możemy znaleźć takie, które mogą kojarzyć się bardziej męskimi zapachami. Np. zapach nr 153 opisany jest jako „wyraźny zapach tytoniu, cedru oraz piżma”. Świece L:A Bruket wykonane są z organicznych składników i są najdroższe spośród wszystkich wymienionych (ok. 232 zł za świecę palącą się 45 godzin).

Więcej niż świece

Rynek świec zapachowych oraz innych tego typu produktów, które mają nam uprzyjemnić życie swoim wyglądem i zapachem cały czas rośnie. Najwięksi producenci oprócz świec oferują nam również takie wyroby jak: woski do kominka, kominki zapachowe, dyfuzory zapachowe, tealighty, (podgrzewacze) czy zapachy do samochodu (w wielu różnych formach).

Na koniec warto wspomnieć, że osoby, które chcą w pełni wykorzystać potencjał świec zapachowych, zwłaszcza z tych z górnej półki, powinny dowiedzieć się czegoś więcej o ich prawidłowym paleniu. Wbrew pozorom – nie jest to takie oczywiste. Jeśli natomiast „wkręcicie” się w świat zapachu, świec, aromaterapii itp., być może przydadzą Wam się takie akcesoria do palenia świec jak nożyczki do cięcia knota, wygaszacze do świec czy nakładki.

Fot. Zdjęcia ilustracyjne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here