Świece sojowe to jeden z nowszych trendów jeśli chodzi o produkcję świec zapachowych. Głównym surowcem używanym do ich wytwarzania jest wosk sojowy. Mają opinię zdrowszych i bardziej eko niż świece produkowane z najczystszej nawet parafiny.

Świece sojowe made in Poland

Na rynku świec sojowych znajdziemy wiele polskich marek. Wśród nich są zarówno te specjalizujące się w produkcji świec, jak i te, dla których ich wytwarzanie jest jednym z elementów ich działalności. Przykładem firmy drugiego typu może być Mydlarnia 4 Szpaki, która znana jest głównie z wytwarzania naturalnych kosmetyków. Oprócz tego jednak w jej ofercie znajdziemy świece sojowe.

Produkcja świec sojowych i wosków do kominka to filary działalności marki Domkove.pl. Ich świece zamknięte w słoiczkach z nakrętkami są jednocześnie niebanalne i bezpretensjonalne. Urzekają kompozycjami zapachowymi i ciekawymi, ale jednocześnie bardzo prostymi (lecz nie prostackimi) nazwami (np. Dziadek do Orzechów, Ciasto Wiśniowe, Dyktator, Dzień dobry, Bukiet Kwiatów itp.).

świece sojowe, świece zapachowe
fot. Pexels, zdjęcie ilustracyjne

Wielbiciele świec zapachowych wytwarzanych z wosku sojowego mogą też oczywiście wybierać spośród marek zagranicznych szeroko dostępnych na naszym rynku. Przykładem są tu chociażby świece sojowe WoodWick. Marka ta znana jest nie tylko z tego, że używa do produkcji świec wosku sojowego, ale również z tego, ze jej wyroby mają drewniane knoty, które podczas palenia się skrzypią jak drewno w kominku.

Producenci świec sojowych oferują także woski do kominka zapachowego, dyfuzory zapachowe itp. oraz inne akcesoria do palenia świec.

Czym wyróżniają się świece sojowe?

Na temat wosków i parafin używanych do produkcji świec i świec zapachowych powiedziano i napisano już naprawdę dużo. W dyskusji zwraca się uwagę m.in. na takie fakty jak:

  • parafina jest pochodną ropy naftowej,
  • knoty używane do produkcji świec bywają zabezpieczane szkodliwym ołowiem,
  • podczas spalania świec uwalniają się szkodliwe substancje;
  • olejki eteryczne, które są w 100 proc. naturalne nie do końca sprawdzają się w czasie spalania;
  • wiele firm produkujących zwłaszcza tanie świece zapachowe używa do tego celu głównie syntetycznych olejków i barwników.

Na tym tle świece z wosku sojowego uznawane są za bezpieczne i zdrowe. Producenci zapewniają, że mogą być spalane nawet w pobliżu zwierząt oraz w obecności osób cierpiących na alergię, kobiet w ciąży oraz dzieci. Dodatkowo, palą się 2-3 razy dłużej niż „tradycyjne” zapachowe.

Wosk sojowy ma jasną, mleczną barwę, jest także biodegradowalny, w 100 proc. wegański, po zastygnięciu tworzy gładką powierzchnię, może być stosowany jako świeca do masażu.

Inne rodzaje wosków używanych do produkcji świec

Najpopularniejszym surowcem do wytwarzania świec jest obecnie wosk parafinowy. Najlepsi producenci szczycą się tym, że wosk używany przez nich jest czysty, wielokrotnie rafinowany, nieszkodliwy. Podobnie jak wytwórcy pozostałych rodzajów świec z górnej półki tłumaczą, że używają tylko naturalnych olejków eterycznych, a stosowane przez nich barwniki są przebadane i bezpieczne. Z kolei knoty wykonane są z naturalnej bawełny i zabezpieczone naturalnymi substancjami.

świece sojowe, świece zapachowe
fot. Pexels, zdjęcie ilustracyjne

Oprócz tego do produkcji świec bywa używany wosk palmowy (stearyna). Wyróżnia się on nietypowym procesem krystalizacji, w trakcie którego z roztopionego wosku mogą powstawać nietypowe, ażurowe wzory.

Stosunkowo od niedawna branża zaczęła używać do wytwarzania świec wosku rzepakowego (ze względu na stosunkowo dużą dostępność surowca używają go m.in. polskie marki). Wosk rzepakowy jest biodegradowalny, nietoksyczny i bezpieczny dla środowiska. Wyróżnia się też wydłużonym czasem spalania, brakiem kopcenia i efektownym uwalnianiem zapachu. Ma gładką, mleczną konsystencję.

Królem wśród wosków jest wosk pszczeli, przez wielu uznawany za leczniczy (ma mieć działanie przeciwzapalne oraz regeneracyjne). Wykonane z niego świece mogą pomóc oczyścić powietrze z zanieczyszczeń i dymu papierosowego oraz przywrócić dobre samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że z wosku pszczelego nie wytwarza się świec zapachowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here