Woski do kominka oferuje większość producentów świec zapachowych. Mamy więc woski Yankee Candle, Kringle Candle, WoodWick, Domkove.pl itd. W połączeniu z kominkami zapachowymi woski wprowadzają do wnętrz niepowtarzalną atmosferę i przynoszą piękne zapachy. Mają też kilka zalet, który nie mają świece…
Jak używać wosków do kominka?
Woski różnią się od świec zapachowych brakiem knota oraz brakiem pojemnika. Wosk zapachowy w trakcie zastygania formowany jest w odpowiedni, wybrany przez danego producenta kształt. Potem najczęściej zawijany jest folię lub inne opakowanie zapobiegające wydobywaniu się zapachu. Bardzo znanym przykładem wosków zapachowych są słynne tartaletki Yankee Candle, których nazwa wzięła się właśnie stąd, że mają one kształt małych tart (tartaletek).
Jak sama nazwa wskazuje, najlepszym sposobem na używanie wosków do kominka, rekomendowanym przez wszystkich producentów, jest wykorzystywanie kominków zapachowych. Woski układa się na specjalnych miseczka pod którymi zapala się podgrzewacz (tealighta). Pod wpływem ciepła wosk roztapia się uwalniając swój zapach. Prawidłowo topiony wosk powinien starczyć na ok. 8 godzin palenia.
Woski do kominka czy olejki eteryczne?
Kominki zapachowe służą służą do topienia wosków zapachowych, ale można w nich również podgrzewać olejki eteryczne (choć zaleca się, by jeden kominek służył tylko do jednego celu). W takim razie pojawia się jednak pytanie, na co postawić? Przewaga wosków nad olejkami polega na tym, że w trakcie podgrzewania nie trzeba do nich dolewać wody. W przypadku olejków eterycznych jest to konieczne. Ze względu na swoje właściwości mogą się one przypalić i zacząć brzydko pachnieć.
Naturalnie jednak każdy w tym przypadku powinien postawić na to, co jemu osobiście najbardziej odpowiada. Można też kupić dwa kominki i używać zarówno olejków, jak i wosków.
Woski do kominka czy świece zapachowe?
Zarówno świece, jak i woski to dobry sposób na piękny zapach w domu, biurze, gabinecie SPA itp. Z powodzeniem można stosować jedno i drugie. Jeśli jednak mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, czym woski zapachowe wyróżniają się na tle świec i jakie są ich zalety, wymienilibyśmy kilka elementów:
- Woski zazwyczaj są dostępne w tej samej palecie gamie zapachowej co świece, są jednak mniejsze i tańsze. Dlatego łatwiej jest eksperymentować z zapachami i testować nowe. W tym celu m.in. producenci proponują zestawy wosków do kominka.
- W kominkach można tworzyć mieszanki ulubionych zapachów. Drogi do tego są dwie – rozkruszenie dwóch rodzajów wosków, albo użycie zapachowego podgrzewacza.
- W kominku można również eksperymentować ze wzmacnianiem zapachu. W tym celu wosk i tealight powinny mieć tę samą nutę zapachową.
- Woski do kominka sprawdzają się zarówno w klasycznych kominkach ceramicznych, jak i w kominkach elektrycznych.
Co można natomiast uznać za wadę wosków zapachowych? Na pewno przy ich paleniu należy zachować ostrożność i dbać o to, by ani sam wosk, ani naczynie w którym się roztapia, nie uległy przegrzaniu. Wiele osób skarży się również na trudności w czyszczeniu kominków zapachowych z pozostałości wosku.
Woski do masażu
Zaletą naturalnych wosków do kominka jest również możliwość używania ich jako wosków do masażu. W tej roli sprawdzą się świetnie np. woski sojowe (rozpuszczony wosk lejemy na ciało i wmasowujemy). Wosk szybko się wchłania, nie pozostawia na skórze tłustej powłoki, a dodatkowo odżywia i nawilża skórę.
Producenci oferują również woski i świece przygotowane specjalnie z myślą o masażu. Produkowane są one z wykorzystaniem takich składników jak: olejek jojoba, olejek z pestek winogron, olej sojowy, wspomniany już wosk sojowy, wosk pszczeli, masło shea czy masło kakaowe.