Suszarka na pranie to rzecz potrzebna w każdym domu. Jeśli kupimy taką, która będzie dopasowana do naszych potrzeb, bardzo ułatwi nam życie. Dlatego warto sprawdzić, jakie rodzaje suszarek mamy do wyboru.

Co warto uwzględnić kupując suszarkę na pranie?

Producenci suszarek, na których rozwiesza się mokre prania starają się, by oferowane przez nie suszarki coraz lepiej spełniały oczekiwania klientów. Istnieje co najmniej kilka kryteriów, które warto uwzględnić przy wyborze:

 • możliwość powieszanie jak największej ilości prania na stosunkowo niedużej przestrzeni,
 • możliwość umieszczania suszarki w różnych miejscach (łazienka, balkon, ogród, pokój dzienny, pralnia itd.);
 • różne sposoby mocowania suszarki (do balkonu, do kaloryfera, pod sufitem, na jednej ścianie, między ścianami, na wannie itd.);
 • stabilność (czy nie chwieje się po rozwieszaniu większej ilości prania) i wytrzymałość prętów, na których wiesza się pranie);
 • możliwość rozwieszania prania o różnej wielkości – od bielizny i skarpetek, po poszewki i prześcieradła;
 • łączna długość prętów, na których można rozwieszać pranie;
suszarka na pranie, suszarka na ubrania, suszarka na bieliznę
fot. Unplash
 • ustawienie w pionie lub poziomie (w tym drugim przypadku chodzi o klasyczną suszarkę wolnostojącą);
 • ilość miejsca potrzebna do rozstawienie suszarki;
 • ilość miejsca zajmowanego przez suszarkę po złożeniu (łatwe przechowywanie).

Suszarki na pranie ogrodowe

Jak widać, liczba wariantów, które mamy w przypadku suszarek jest całkiem spora. Cały czas bowiem stanowią one najpopularniejszy sposób na suszenia prania. Stosunkowo niewiele gospodarstw domowych w Polsce posiada suszarki na pranie elektryczne lub pralko-suszarki. Na dodatek robiąc nasze wyliczenie nie uwzględniliśmy suszarek ogrodowych. Czym zatem różnią się między sobą poszczególne ich modele?

 • Mają różne sposoby ustawiania na gruncie (suszarki przystosowane do mocowania w powierzchniach betonowych lub suszarki wkręcane do podstawy ogrodowej, którą można ustawić na dowolnym rodzaju gruntu).
 • Najczęściej mają cztery ramiona, ale są też inne warianty.
 • Różnice między łączna długością linek mogą sięgać np. 20 m.
 • Posiadanie pokrowca, który można założyć na suszarkę gdy nie jest używana.
 • Możliwość rozłożenia pokrowca nad praniem rozwieszonym na suszarce.

Przegląd wybranych rodzajów suszarek na pranie

 1. Suszarki łazienkowe
  Najpopularniejsze opcją jest tu chyba suszarka podsufitowa montowana najczęściej nad wanną. W zależności pod potrzeby może mieć większą lub mniejszą liczbę prętów do rozwieszania (popularny wariant to 5 lub 6, są też suszarki z 7 prętami). Poszczególne modele różnią się również długością (często spotykana to 120 cm). Istnieją też suszarki, których mechanizm działania jest identyczny jak suszarki sufitowej, ale przytwierdza się je do ściany.
  Suszarki ścienne to kolejna kategoria suszarek łazienkowych. Mogą być montowane do jednej ściany (i mieć np. kształt harmonijki), lub przytwierdzane do dwóch przeciwległych.Do popularnych suszarek łazienkowych należą również suszarki nawannowe (do rozłożenia między wanną a ścianą, równolegle do wanny lub np. nad wanną – ale w kształcie trójkąta).

  suszarka na pranie, suszarka na ubrania, suszarka na bieliznę
  fot. Pixabay
 2. Suszarki balkonowe
  Na balkonie można również montować suszarki podsufitowe lub suszarki ścienne. Typowym przykładem suszarki przeznaczonej głównie na balkon są suszarki przytwierdzane do poręczy. Niektóre z nich nadają się również do zamocowania przy kaloryferze. Z naszego przeglądu wynika jednak, że częściej można spotkać suszarki specjalnie zaprojektowane do zamocowywania na grzejnikach.
 3. Suszarki wolnostojące
  Ciekawą odmianą tych suszarek, rzadziej spotykaną, są suszarki do ustawiane pionowo. Ich skrzydła mogą znajdować się wtedy na różnych wysokościach. Suszarki te mają też często możliwość regulowania wysokości, mogą też być na kółkach.Do mniej popularnych, ale praktycznych rodzajów suszarek na bieliznę i ubrania należą suszarki stojące rozsuwane. W zależności od potrzeby można sobie regulować ich szerokość. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się na przykład podczas suszanie pościeli. Wśród udoskonaleń wprowadzanych do standardowych, dwuskrzydłowych suszarek można wymienić również:

  – wyprofilowany pręt do wieszania wieszaków na ubrania,

  – specjalny pręt do zawieszania skarpetek i drobnej bielizny,

  – dodatkowe skrzydła,

  – siateczka do rozkładania na suszarce delikatnych tkanin,

  – regulowana wysokość skrzydeł po rozłożeniu,

  – nakładki antypoślizgowe na nogi, zabezpieczające podłogę przed zarysowaniem i wiele innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here