Pralko-suszarki to alternatywa zarówno dla zwykłych suszarek na pranie, jak i dla elektrycznych suszarek bębnowych. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, musisz wiedzieć, jakie za i przeciw przemawiają za tym urządzeniem.

Pralko-suszarka czy pralka? Najważniejsze informacje

Teoretycznie pralko-suszarki to urządzenia idealne. Łączą w sobie dwie funkcje: prania i suszenia ubrań. To oznacza, że jeśli chcemy uniknąć suszenia prania na zwykłych suszarkach na pranie łazienkowych, balkonowych, stojących, ogrodowych itp. i nie chcemy inwestować oddzielnie w pralkę, a oddzielnie w elektryczną suszarkę na pranie, możemy zamiast tego kupić jedno urządzenie. Pralko-suszarki mają wszystkie funkcje dostępne w pralkach (typu sterowanie smartfonem, Eco Bubble, Add Wash itp.; porównując urządzenia z podobnej półki cenowej). Wykonują również zadania stawiane przed suszarkami elektrycznymi. Ich przewaga nad duetem pralka+suszarka polega też na tym, że tym, że nie musimy przeznaczać na nie więcej miejsca niż na samą pralkę.

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę jest fakt, że pranie i suszenie wykonywane jest w jednym urządzeniu. Po praniu nie ma potrzeby wyjmowana ubrań/bielizny/ręczników i przekładania ich do drugiego.

pralko-suszarka
fot. Pixabay

Dużym plusem pralko-suszarek są też ich ceny. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych urządzeń AGD, rozpiętość między poszczególnymi modelami jest bardzo duża. Za najtańsze modele pralko-suszarek zapłacimy ok. 1000 zł (stan na grudzień 2020), za najdroższe – nawet 11 tys. modele najczęściej wybierane w sklepach kosztują w granicach 2 tys. zł. Dla porównania, za zwykłą pralkę zapłacimy od ok. 700 do ok. 12 tys. zł. Pralki najczęściej kupowane kosztują w granicach 1,5-2 tys. zł. Jak widać, różnice w cenach nie są drastyczne. To samo dotyczy pralek i suszarek do zabudowy. Zarówno pralki, jaki i pralko-suszarki tego typu są droższe od zwykłych urządzeń. Ale znowu, różnice między samą pralką, a pralko-suszarką kształtuje się na poziomie 400-500 zł.

Wniosek? Jeżeli ktoś planuje właśnie wymienić pralkę, być może warto się zastanowić, trochę dołożyć i kupić pralko-suszarkę?

Pralko-suszarka czy suszarka? Zanim kupisz, porównaj

Wydaje się, że pralko-suszarka jest urządzeniem idealnym. Niestety, jak w wielu produktach typu 2w1, także tu jest pewien „haczyk”. Najważniejszy dotyczy tego, jakie rozwiązanie technologiczne jest stosowane najczęściej w pralko-suszarkach. Suszenie prania odbywa się tam najczęściej za pomocą suszarki kondensacyjnej. Para wodna, która powstaje w wyniku suszenia jest skraplana i gromadzona w pojemniku, skąd można ja wylać. Generalnie powietrze podgrzewane jest za pomocą specjalnej grzałki.

Inny mechanizm stosowany jest w samych suszarkach. Te najnowszej generacji używają już głównie pompy ciepła. Jej największą przewagą nad suszarkami kondensacyjnymi jest zdecydowanie niższe zapotrzebowanie na energię. To sprawia, że w porównaniu do pralko-suszarek, nawet tych najwyższej klasy energetycznej (w przypadku tych urządzeń jest to klasa A), są suszarki z pompą ciepła są tańsze w utrzymaniu. Z wyliczeń ekspertów wynika, że również duet pralka+suszarka jest znacznie mniej energochłonny niż pralko-suszarka.

pralko-suszarka
fot. Pixabay

Jeśli zastanawiamy się, czy zainwestować w pralko-suszarkę, czy w pralkę i suszarkę oddzielnie, powinniśmy to uwzględnić. Obecnie na rynku (grudzień 2020) istnieje dosłownie kilka pojedynczych model pralko-suszarek, w których zastosowano pompę ciepła.

Inną kwestią jest ładowność. Warto zwrócić uwagę, że ładowność suszarki w pralko-suszarkach jest z reguły mniejsza niż pralki. W praktyce oznacza to, że jeśli załadujemy bęben na 8 kg, a suszarka ma ładowność na 5 – po zakończeniu prania, przed uruchomieniem funkcji suszenia, część rzeczy będziemy musieli wyjąć. Nie możemy jednak nie wspomnieć, że również same suszarki z reguły mają mniejszą ładowność niż pralki.

Podsumowując, jeśli ktoś chce waha się między pralko-suszarką a pralką i suszarką i ma miejsce na wstawienie dwóch urządzeń – z przyczyn czysto ekonomicznych powinien wybrać tę drugą opcję. Z jednym zastrzeżeniem – chcemy mieć suszarkę, ale przewidujemy, że będziemy z niej korzystać sporadycznie. Wtedy kwestie związane z kosztami użytkowania nie będą odgrywają aż takiej roli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here