Papier ryżowy – co musisz o nim wiedzieć?

0
1735

Rozpoczynając przygodę z decoupage, pierwszym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę jest papier. Ryżowy, soft, z nadrukiem – każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne, które będzie stanowiło wstęp do udanych projektów.

Każdy papier jest dobry!

Niewątpliwą zaletą decoupage jest fakt, że do zdobienia można użyć każdego papieru – bez wyjątku. Z równie dużym sukcesem sprawdzi się papier ryżowy, jak i ten pochodzący z gazet, serwetek, biletów czy kalendarzy. W tej technice rękodzielniczej nie istnieją żadne ograniczenia, oprócz oczywiście tych wynikających z własnej wyobraźni i kreatywności.

Papier ryżowy jako jeden z najchętniej wybieranych

Wróćmy jednak do specjalnie dedykowanych tej metodzie rękodzielniczej papierów. W sprzedaży znajdziemy ich szeroki wybór, zróżnicowany nie tylko pod względem cen, ale również gramatury czy sposobu naklejania na przedmioty. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z decoupage i nie mają osiągniętej jeszcze odpowiedniej sprawności, polecanym wyborem będzie papier ryżowy (https://www.creativehobby.pl/pol_m_decoupage_papiery-do-decoupage_papiery-ryzowe-do-decoupage-333.html) lub serwetka ryżowa. Wyróżnia się półprzezroczystością i delikatnością w dotyku. Na niektórych arkuszach spotkać można nawet pojedyncze włókna, które jednak w żaden sposób nie wpływają negatywnie na wygląd dekorowanego przedmiotu.

Jak używać papieru ryżowego?

Wątpliwości wszystkich początkujących artystów budzi kwestia pracy z papierem ryżowym. Jak się okazuje – całkiem niepotrzebnie, albowiem nakładanie go na zdobione przedmioty nie nastręcza trudności. Arkusze są cienkie, elastyczne, a przy tym trwałe, dzięki czemu można nakładać je na każdą powierzchnię i nie martwić się o ryzyko tworzenia nieestetycznie wyglądających zagnieceń. Papier jest łatwy do przyklejania. Wystarczy bowiem odrobina kleju do decoupage, aby ładnie przylegał do powierzchni.

W sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych można liczyć się z dużą różnorodnością papierów ryżowych. Są dostępne w różnych formatach, kolorach i wzorach do wyboru, dzięki czemu umożliwiają stworzenie każdego, nawet najbardziej wymyślnego projektu.

Jak to jest z tymi cenami?

Czy papier ryżowy jest drogi? Takie pytanie również nurtuje wielu początkujących artystów. Jak się okazuje, niestety nie należy do najtańszych. Nie oznacza to jednak, że jego zakup będzie poważnym nadszarpnięciem dla rodzinnego budżetu. Tym bardziej, że w sieci nie brakuje sprzedawców oferujących konkurencyjne ceny. Wystarczy dać sobie odrobinę czasu i przeczesać asortyment sklepów z papierniczymi dodatkami, a odszukanie produktu spełniającego nasze osobiste oczekiwania będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here