Prowadzisz studenckie życie i nie masz szafy? A może masz szafę, ale brakuje Ci w niej przestrzeni, lub po prostu potrzebujesz dodatkowego miejsca do wieszania ubrań w sypialni lub garderobie? Rozwiązaniem są przenośne stojaki na ubrania.
Stojaki na ubrania mogą kojarzyć się ze sklepami w których różnego typu stojaki na kółkach to podstawowy element służący do eksponowania sprzedawanej odzież. Innym skojarzeniem mogą być plany filmowe, na których na stojakach wiszą kostiumy dla aktorów. Okazuje się jednak, że rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdza się również w naszych mieszkania. Co ważne, może ono mieć różnorodne funkcje. Stojaki na odzież mogą pełnić rolę czysto użytkową, a mogą być także ważnym elementem aranżacji przestrzeni.
Stojaki, statywy, wieszaki stojące – jeden przedmiot, różne nazwy
Osoby poszukujące stojaków na ubrania, zwłaszcza online, powinny wiedzieć, że sklepy sprzedają je pod różnymi nazwami. Można zetknąć się z określeniami takimi jak np.:

- statywy na ubrania,
- stojaki na ubrania na kółkach,
- wieszaki na ubrania na kółkach,
- wieszaki stojące,
- stojaki na wieszaki.
Pod każdym z tych określeń kryje się z reguły to samo – miejsce, na którym można powiesić ubrania na wieszakach, z reguły mobilne. Poszczególne stojaki różnią się jednak bardzo między sobą wyglądem i funkcjonalnością.
Stojak na ciuchy – porządkuje i dekoruje
Najprostsze stojaki na ciuchy najczęściej składają się z jednego drążka i ewentualnie posiadają opcję regulowania wysokości oraz dosyć prowizoryczną półkę na buty. Trzeba jednak przyznać, że nie stanowią one dużego wydatku. Można je kupić już za ok. 30-40 zł. Ich wytrzymałość może jednak budzić wątpliwości. Jako stojak na ubrania typu koszule, bluzki czy swetry – prawdopodobnie się sprawdzą. Nie ryzykowalibyśmy jednak wieszania na nich cięższych ubrań, zwłaszcza w większej liczbie.
Solidność stojaka na ubrania rośnie wraz ze wzrostem ceny (najczęściej). Dodatkowo droższe modele mają podwójne drążki, bardziej solidną półkę (lub półki) na buty. Za tego typu stojak zapłacimy najczęściej trochę ponad 100 zł.
Tego typu modele to nie jest jednak „górna półka” wśród statywów na ubrania. Do niej zaliczylibyśmy dwa typu stojaków.
Pierwszy to stojaki, które w gruncie rzeczy są mini-szafami. Mogą one składać się z drążków umieszczonych na dwóch poziomach, półek na buty i akcesoria, dodatkowych haczyków na parasol, torbę czy kapelusz. Są solidna, ale nadal mobilne.
Drugi rodzaj ekstraklasy wśród stojaków to te, które mają trochę bardziej designerski wygląd. Dzięki temu pełnia funkcję nie tylko praktyczną, ale również mogą być elementem wystroju sypialni czy garderoby. Warto się za taką rozejrzeć zwłaszcza wtedy, gdy stojak na ubrania nie pełni w naszym mieszkaniu funkcji przejściowej. Znalezienie modelu, który będzie trochę bardziej elegancki lub po prostu bardziej estetyczny nie jest najłatwiejsze, ale też nie jest niemożliwe.
Należy się jednak przygotować, że w sieciówkach typu Lireoy Merlin, Castorama czy Obi fancy stojaka na odzież raczej nie znajdziemy (za to bez problemu zaopatrzymy się w nich w proste stojaki na wieszaki). Należy raczej rozejrzeć się po mniejszych sklepach internetowych.
Stojaki na odzież do sypialni vs wieszak stojący do przedpokoju
Ciekawe stojaki na ubranie można czasami znaleźć wśród stojaków do przedpokoju. Z reguły jednak stojaki na odzież zaprojektowane z myślą o garderobie czy sypialni różnią się od tych przeznaczonych do przedpokoju. W przypadku tych drugich najczęściej jest więcej miejsca na buty, nie są one mobilne, czasem wyglądają jak skrzyżowanie stojaka na ubrania z klasycznym wolnostojącym wieszakiem do przedpokoju.
Osobom, które poszukują ciekawych rozwiązań do przechowywania garderoby, zwłaszcza tymczasowego (np. sukienki wyjętej z szafy dzień przed wyjściem, garnituru przygotowanego wieczorem do założenia rano itp.) polecamy manekiny (które sprawdzą się zwłaszcza przy sukienkach) oraz specjalne stojaki na garnitury.