Etui na telefon pełni nie tylko funkcję ochronną. Wybierając je manifestujemy również swój gust, a czasem nawet… poglądy. Nasze zadanie jest tu mocno ułatwione, ponieważ wybór jest bardzo duży. I chodzi tu nie tylko o wzory i kolory, ale również o materiały, z których są wykonane.
Głównym zadaniem etui jest ochrona telefonu przed uszkodzeniem. Podobnie jak w przypadku rozwiązań typu folia ochronna, szkło hartowane czy szkło hybrydowe, jego rolą jest ochrona telefonu przed zniszczeniem w trakcie przypadkowego upadku czy noszenia w kieszeni. I o ile folie i szkła zabezpieczają głównie wyświetlacz, etui na telefon, w zależności od rodzaju, może zabezpieczyć albo całe urządzenie, albo jego tył i boki.
Poziom ochrony uzależniony jest również od tego, z jakiego materiału zrobiony jest dane etui (czasem można też spotkać się z nazwą case, lub po prost obudowa, ewentualnie pokrowiec). W sklepach znajdziemy zarówno egzemplarze wykonane z cienkiego plastiku (najczęściej pełnią funkcję dekoracyjną, niewiele im trzeba by same zostały uszkodzone) i silikonu (w zależności od grubości – potrafią naprawdę skutecznie ochronić telefon), jak i poliwęglanu oraz włókna węglowego, skóry, a nawet drewna czy metalu.
Rodzaje etui na telefon
- Etui z silikonu
Należy do najpopularniejszych, m.in. ze względu na swoją uniwersalność. To jest miękką, żelopodobną substancją produkowaną z krzemu i produktów naftowych. Ten używany do case’ów jest elastyczny, ma zdolność pochłaniania wstrząsów, tworzy także dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią. Zaletą tego materiału jest także jego plastyczność, może też przybierać różne kolory, da się na nim tworzyć zróżnicowane wzory. Z reguły etui z silikonu ma formę obudowy na tył urządzenia.fot. Unsplash - Etui z włókna węglowego
Wytwarzane metodą łączenia pojedynczych włókien w celu uzyskania bardzo lekkiego materiału, który jest jednak mocniejszy niż stal. Doskonale chroni nie tylko przed upadkami, ale również zarysowaniami. Jest to jedna z najdroższych opcji. - Etui z drewna
Rzadko spotykane, dlatego z pewnością jest to propozycja dla osób, które chcą się wyróżnić. Drewniany materiał jest idealny do grawerowania i tworzenia na jego powierzchni nietypowych ozdób. - Etui ze skóry
Oprócz etui silikonowych, chyba najpopularniejszy rodzaj pokrowca na telefony. Z łatwością można kupić zarówno ze skóry naturalnej, jak i ekologicznej. Jeśli zainwestujemy w dobrej jakości egzemplarz, może być klasycznym i stylowym dodatkiem. Wbrew pozorom jednak skóra nie daje wcale zbyt dużego poziomu ochrony. - Etui na telefony komórkowe z metalu
Metalowe obudowy oferują najlepszą ochronę. Takie etui jest odporne na uderzenia i nie pęknie nawet po upadku. Niestety, są też zazwyczaj cięższe niż inne materiały. Innym problemem jest to, że mogą osłabić sygnał z telefonu. Jeśli jednak czujesz, że Twój smartfon powinien mieć taką „pancerną” obudowę – jest to opcja dla Ciebie. Z pewnością jednak nie jest to case popularny, dlatego tylko część sklepów z tego typu artykułami ma go w swojej ofercie. - Etui plastikowe
Tanie, łatwo dostępne, stosunkowo łatwo jest dobrać egzemplarz odpowiedni dla danego modelu telefonu. Obudowy z plastiku często są przezroczyste, dzięki czemu nie rzucają się w oczy. Niestety, ochrona jaką dają, jest zdaniem wielu symboliczna.
Jakie etui na telefon?
Współczesne telefony to urządzenia wielofunkcyjne, każdy z nas nieco inaczej korzysta z ich możliwości. Jedni częściej piszą, inni telefonują, dla jeszcze innych najczęściej wybieraną funkcja będzie przeglądanie mediów społecznościowych, słuchanie muzyki czy granie. Dlatego przed zakupem etui warto pomyśleć, w jaki sposób najczęściej korzystamy w telefonu? W Jakich miejscach? Jak często? Jak pogodzić naszą wygodę i możliwość posiadania go w każdej chwili pod ręką z ochroną? Jakie jeszcze kryteria należy wziąć pod uwagę? Oto kilka naszych propozycji.
- Nasza praca/sposób spędzania czasu.
To pomoże nam określić, jak bardzo nasz smartfon będzie narażony na upadki, wstrząsy czy zarysowania. - Nasz sposób obchodzenia się ze sprzętem.
Tego kryterium nie sposób nie uwzględnić. Większość z nas miała już w życiu niejeden telefon. Wiemy zatem, że u jednych po dwóch miesiącach użytkowania może on wyglądać jakby używano do wbijania gwoździ. Inni z kolei obchodzą się ze swoimi telefonami tak, że po dwóch latach mogą wyglądać jak wyciągnięte prosto z pudełka. Przed udaniem się na zakupu lub kliknięciem „kupuj” trzeba sobie odpowiedzieć uczciwie na pytanie, do której z tych dwóch grup się zaliczamy.fot. Unsplash - Model i marka telefonu.
Im popularniejszy sprzęt posiadamy, tym będziemy mieć większy wybór różnych case’ów na telefony będziemy mieć do dyspozycji. - Materiał, z którego wykonane jest etui
Już o tym wspomnieliśmy, ale dla przypomnijmy jeszcze raz – każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Bez problemu powinniśmy znaleźć coś, co będzie dopasowane do naszych potrzeb. - Rodzaj etui.
Chodzi tu o to, jaką dokładnie formę ma mieć nasze etui. Czy będzie to po prostu obudowa na tył? A może tzw. bumper na telefon (ramka która chroni boki telefonu, czasem też z nakładką, która chroni tył urządzenia)? A może pełny, skórzany pokrowiec? Wariantów jest co najmniej kilka, warto je rozważyć biorąc pod uwagę i zabezpieczenie telefonu, i naszą wygodę. - Względy estetyczne.
Smartfon sam w sobie może być rodzajem manifestu – czy nam się to podoba, czy nie. Często pokazujemy w ten sposób swój status materialny… albo status, do którego aspirujmy. Etui na telefon może pewne rzeczy uwypuklać, może pokazywać, jaki mamy gust, jak chcemy, by nas postrzegano. W tym kontekście pełni ono rolę takiego samego dodatku jak zegarek, torebka czy krawat. - Cena.
Last but not least. Co ważne, chodzi tu nie tylko o cenę samego etui, ale też o cenę telefonu.