Folia czy szkło? To jedno z pytań, jakie zadaje sobie wiele osób chcących zapewnić swojemu telefonowi ochronę przed zniszczeniami. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. W tym tekście przedstawimy te, które dotyczą folii na telefon
Czym jest folia na telefon?
Folia na telefon to cienki, elastyczny i przezroczysty materiał naklejany na wyświetlacz telefonu, najczęściej wykonany z poliwęglanu lub innych tworzyw sztucznych. Ma za zadanie chronić telefon przed zarysowaniami oraz innymi zniszczeniami mechanicznymi. Dobrej jakości folie nie wpływają na komfort użytkowania telefonu (ekran może być co najwyżej odrobinę mniej czuły na dotyk). W przypadku folii gorszej jakości – różnica może być bardziej wyczuwalna. Inną cechą, o której należy pamiętać kupując folię na telefon, jest zmniejszenie kątów widzenia. Skutki tego mogą być odczuwalne głównie podczas używania telefonu przy mocnym nasłonecznieniu.
Do zalet folii na telefon należy za to możliwość dopasowania je nawet do tych modeli smartfonów, które mają wygięty panel. W przypadku szkieł hartowanych może być z tym problem.
Nie zmienia to jednak faktu, że folia na telefon daje mniejsze zabezpieczenie niż szkło hartowane czy szkło hybrydowe (najnowsze rozwiązanie jeśli chodzi o zabezpieczanie wyświetlaczy przed uszkodzeniami mechanicznymi). Ponieważ jednak większość współczesnych modeli posiada już zaawansowane zabezpieczenia fabryczne (głównie tzw. Gorilla Glass, czyli cienkie, chemicznie hartowane szkło z alkalicznego glinokrzemianu, niezwykle odporne na uderzenia i zarysowania, po raz pierwszy zastosowane w iPhonach w 2007 r.), montaż szkła hartowanego może być niepotrzebny. W takiej sytuacji folia może być bardziej adekwatnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, jeśli dodatkowo planujemy zakup etui na telefon, które stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie.
O czym trzeba pamiętać kupując folię ochronną na telefon?
Wspomnieliśmy już o różnicy między foliami kupowanymi w sprawdzonych źródłach i produkowanych przez firmy cieszące się dobrą renomą. To jeden z warunków tego, by folia rzeczywiście pełniła swoją rolę. W przeciwnym razie jej naklejenie na wyświetlacz może przynieść więcej szkody, niż pożytku.
Folia ochronna na telefon wymaga również dużej precyzji podczas montażu. W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie wyczyścić wyświetlacz. To konieczne, ponieważ nawet niewielkie zanieczyszczenie może spowodować, że pod folią zaczną się pojawiać bąbelki powietrza, szpecąc telefon i utrudniając jego użytkowanie.
Fakt, że naklejenie folii wymaga tak dużo precyzji sprawia, że część osób decyduje się od razu na zakup kilku sztuk – na wypadek, gdyby pierwsze próby były nieudane. Sprzyja temu chociażby korzystna cena folii (ok. 10 zł, stan na grudzień 2020).
Sklepy oferują również usługę naklejania folii na zakupione u nich egzemplarze telefonów.
Naklejać czy nie naklejać?
Zabezpieczanie telefonu przy pomocy takich rozwiązań jak folia, szkoło hartowane czy szkło hybrydowe ma wielu zwolenników. Dotyczy to zwłaszcza osób, które używają swojego telefonu często i… intensywnie. Mamy tu na myśli nic innego jak tylko kwestie związane z upadkami, przechowywaniem w kieszeniach wraz z innymi przedmiotami itp. Do tego należy też dodać używanie telefonu podczas pracy (zwłaszcza fizycznej) czy uprawiania sportu.
Znaleźć też można jednak opinie, że wyświetlacze współczesnych telefonów wykonane są z tak zaawansowanych materiałów, że folia, czy nawet szkło, są zbędne. Nie przynoszą większego pożytku, a mogą jedynie zmniejszyć komfort użytkowania smartfona, podwyższyć jego ciężar (to ostatnie dotyczy głównie szkła hartowanego) oraz psuć psuć wygląd.